Jak rewolucja cyfrowa zmieniła rynek pracy, którym krajom grozi przeludnienie, a którym klęska demograficzna i jak zmieniający się klimat zmienia świat? Zachęcamy udziału w seminarium naukowym „Wybrane trendy kształtujące dziś i jutro świata” organizowanym przez Instytut Stosunków Międzynarodowych Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Celem wydarzenia jest przeanalizowanie najważniejszych obecnych trendów i zachodzących procesów, które mają potężny wpływ na najważniejsze decyzje polityczne na świecie. Analiza będzie dotyczyła obszarów:
– demografii, w tym zwiększającej się liczbie ludności świata w państwach najsłabiej rozwiniętych i większości rozwijających się, spadającej liczbie urodzeń przeważnie w państwach najwyżej rozwiniętych, globalnej klasie średniej oraz „individual empowerment”,
– rewolucji cyfrowej i technologicznej, w tym przemianom na rynku pracy, powstawaniu nowych i zanikaniu rutynowych zawodów, a także wpływowi technologii cyfrowych na powstawanie (kreowanie) oraz rozwiązywanie problemów międzynarodowych,
– urbanizacji, gdzie stale zwiększa się liczba mieszkańców miast na wszystkich kontynentach, powstaniu miast globalnych,
– zmianach klimatycznych oraz ich wpływu na procesy rozwojowe, w tym klęski żywiołowe, głód, migracji.

Wykład wprowadzający wygłosi Katarzyna Rybka-Iwańska z Departamentu Strategii Polityki Zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, która od 2012 kieruje wydziałem analitycznym i rozwijającym współpracę MSZ z polskimi i zagranicznymi think-tankami. Ekspertka specjalizuje się w analizie trendów globalnych oraz dyplomacji publicznej i łączy te dziedziny w autorskim programie nauczania, realizowanym od 2017 r. w Akademii Finansów i Biznesu Vistula. W latach 2008-2010 pracowała w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie zajmowała się m.in. wsparciem Zespołu Doradców Strategicznych Premiera w opracowaniu pierwszej długoterminowej strategii rozwoju Polski – „Polska 2030. Wyzwania rozwojowe”. Współpracuje również z Center on Public Diplomacy na University of Southern California, gdzie publikuje artykuły poświęcone dyplomacji wiedzy oraz edukacji.

Zapraszamy we wtorek 23 stycznia o godz.10:00 do sali 21 (sala senatu).

Godziny pracy:

Poniedziałek – 09:00 – 17:00