W referendum z 23 czerwca 2016 roku, 51,9% Brytyjczyków odpowiedziało się za wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. O wyniku tym zdecydowały głównie głosy wyborców angielskich. Większość mieszkańców Szkocji (62%) i Irlandii Północnej (55,8%) opowiedziało się za dalszym członkostwem Wielkiej Brytanii w UE. Potencjalne konsekwencje z niego wynikające dla Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej i jej krajów członkowskich oraz innych podmiotów powiązanych ze Zjednoczonym Królestwem w różnych sferach (politycznej, prawnej, ekonomicznej, społecznej itp.) stały się przedmiotem wielu opinii i komentarzy, analiz. Po raz pierwszy w historii UE, dotychczasowy kraj członkowski podjął decyzję o opuszczeniu ugrupowania. Dla uczestników procesu wiąże się z tym wiele wyzwań, w pierwszej kolejności natury polityczno-prawnej związanej z negocjacjami i ustaleniami warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Stawia także pod znakiem zapytania utrzymanie jedności Zjednoczonego Królestwa biorąc pod uwagę dążenia Szkocji do niepodległości i przystąpienia jako nowe, samodzielne państwo do Unii Europejskiej oraz dążenia Irlandii Północnej do secesji i połączenia się z Republiką Irlandii, członkiem UE.

Celem Seminarium jest próba odpowiedzi na poniższe pytania i dyskusja nad zagadnieniami w nich poruszanymi: Jakie są przyczyny dążeń niepodległościowych Szkocji i Irlandii Północnej? Jakie działania podejmowały i podejmują Szkocja i Irlandia Północna w swoich staraniach o odłączenie się od Zjednoczonego Królestwa? Jakie są realne możliwości przeprowadzenia referendów w Szkocji (dot. odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa) i Irlandii Północnej (dot. odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa i połączenia z Republiką Irlandii)? Jakie źródła obaw i przez kogo są wyrażane w związku z dążeniami niepodległościowymi Szkocji i Irlandii Północnej? Jakie wyzwania w sferze ekonomicznej dla Szkocji i Irlandii Północnej wiążą się z ewentualnym odłączeniem od Zjednoczonego Królestwa?

Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 15 maja w godz. 16:00 w sali 21 (Senacka) i jest skierowane jest do wszystkich pracowników Instytutu Badań Ekonomicznych i innych Instytutów na Wydziale Biznesu i Stosunków Międzynarodowych; studenci kierunów: Ekonomia, Międzynarodowe Stosunki GospodarczeOrganizatorem seminarium jest Instytut Badań Ekonomicznych AFiB Vistula.

Godziny pracy Działu Rekrutacji od 02 kwietnia 2018 r. do 07 maja 2018 r.

Poniedziałek – Piątek 9.00 – 17.00
Sobota – nieczynne