Instytut Stosunków Międzynarodowych AFiB Vistula zaprasza na seminarium naukowe nt. Ogólnego spojrzenia na Nagorno-Karabakh z historycznej perspektywy: stanowiska Azerbejdżanu.
Referat wygłosi Shamkhal Abilov z Qafqaz University w Baku.
Seminarium odbędzie się 15 stycznia 2015 roku o godzinie 10:00 w sali 21 i będzie prowadzone w języku angielskim.

Shamkhal Abilov

Shamkhal Abilov is Senior Research Fellow at the Qafqaz University Institute for the Humanities and Social Sciences (QUIHSS), Karabakh Research Center. He received his BA degree from Qafqaz University in the field of International Relations in 2008 and completed his MA at the University of Leipzig and Vienna University in 2011 in the field of Global Studies. After his Master studies he worked as a researcher in the Center for Security and Energy Research and lecturer in the International Relations and Region Studies Department at Qafqaz University for three years. Currently he is PhD student at the University of Leipzig. His research topic related to the Cosmopolitan narration of Baku. Abilov’s research interests are Azerbaijan, Conflict Studies, and South Caucasus; to some extend also Caspian Region, and International Relations Theories.

Godziny pracy Działu Rekrutacji

01.06-23.06.2018: