Dyplomata, ekonomista i były wiceminister spraw zagranicznych. W latach 2002-2012 ambasador RP przy Unii Europejskiej, a następnie dyrektor ds. stosunków transatlantyckich w Radzie Unii Europejskiej oraz główny doradca w Europejskiej Służbie Dyplomatycznej (EEAS). Obecnie współpracownik polskich i zagranicznych ośrodków studiów międzynarodowych. Doradca dyplomatyczny Krajowej Izby Gospodarczej, Członek Rady Fundacji Amicus Europae oraz cżłonek Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego. Ambasador ad personam.

• Zainteresowana badawcze:

Integracja europejska; problemy bezpieczeństwa międzynarodowego; polityka zagraniczna Unii Europejskiej (stosunki UE – Rosja); międzynarodowe stosunki gospodarcze.

Wykładane przedmioty:

Europejska polityka gospodarcza i walutowa; Problemy i wyzwania Unii Europejskiej

Zajmowane stanowiska (historia stanowisk naukowych):

• Prof. nadzw. AFiBV (od 2014)
    • Sekretarz naukowy Komitetu Badań na Pokojem PAN (1986-88)
    • Visiting Fellow w Institute of East-West Security Studies w Nowym Jorku (1983-84)
    • Adiunkt w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (1981-89)
    • Absolwent wydziału handlu zagranicznego SGH (d.SGPiS) w 1972 r.
    • Doktoryzował się w Instytucie Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego (1977). Od 1991 r. jest doktorem habilitowanym.

Wykłady gościnne na uniwersytetach zagranicznych lub krajowych:

Wykładał gościnnie na uniwersytetach i w innych instytucjach akademickich w USA (New York University), w Kanadzie (University of Ottawa) oraz w Europie (m.in. UCD Dublin, Universidad Autonoma w Barcelonie, UCL w Belgii, Uniwersytet w Groningen, Uniwersytet w Kopenhadze).

Zajmowane stanowiska (pełnione funkcje organizacyjne):

• Prof. nadzw. AFiBV (od 2014)
    • Sekretarz naukowy Komitetu Badań na Pokojem PAN (1986-88)
    • Adiunkt w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (1981-89)
    • Absolwent wydziału handlu zagranicznego SGH (d.SGPiS) w 1972 r.

Zajmowane stanowiska (pełnione funkcje organizacyjne):

W latach 1972 – 2012 pracownik polskiej służby zagranicznej – od szczebla referenta po dyrektora generalnego MSZ i wiceministra spraw zagranicznych. Pełnił funkcje kierownicze na placówkach zagranicznych (charge d’affaires ambasady RP w Dublinie; ministra pełnomocnego RP przy FAO w Rzymie oraz ambasadora RP przy Unii Europejskiej).

Działania naukowe:

• Problemy integracji europejskiej.
    • Uczestnik projektu dot. kultury dyplomatycznej
  • Publikacje naukowe:

1. Brexit – czy punkt zwrotny w integracji europejskiej?, „Polityka gospodarcza Polski w integrującej się Europie”, 2016
    2. Polityka Wschodnia Unii Europejskiej: stara nazwa – nowe parametry?, „Partnerstwo Wschodnie Unii Europejskiej”. ABiF Vistula 2016
    3. Grela Marek, For a European Progressive Eastern Policy, Fundacja Amicus Europea, kwiecień 2015
    4. Grela, Marek, Transatlantic Trade and Investment Partnership – Umowa w sprawie handlu i inwestycji między Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską – szanse i wyzwania dla biznesu, Zwiazek Banków Polskich, grudzień 2013
    5. Grela, Marek, Unia Europejska w okresie zmian. Co z kryzysu wynika dla Polski, Zarządzanie Publiczne, nr 3(21), 2013

Godziny pracy Działu Rekrutacji

01.06-23.06.2018: