Akademia finansów i biznesu Vistula

komunikacja techniczna

Kierunek Komunikacja Techniczna - studia podyplomowe jest skierowany do osób, które chcą zdobyć lub poszerzyć kwalifikacje potrzebne do pracy w zawodach "Technical Writer", "Technical Editor", "Technical Documentation Specialist", "User Assistance Specialist", "Technical Trainer", "Content Developer", itp. Studia na tym kierunku to doskonała okazja dla absolwentów filologii do wykorzystania umiejętności językowych w komunikacji technicznej oraz szansa na rozpoczęcie pracy w sektorach IT i przemysłu. Absolwenci innych kierunków (np. inżynierskich) nauczą się jak efektywnie przekazywać skomplikowaną techniczną wiedzę klientom i użytkownikom końcowym.

O studiach

Kierunek Komunikacja Techniczna - studia podyplomowe powstał w efekcie ścisłej współpracy z grupą doświadczonych praktyków, zajmujących się zarządzaniem dokumentacją techniczną w projektach technologicznych, rekrutacją i edukacją technical writerów oraz trenerów technicznych. Stworzyliśmy go w odpowiedzi na ogromne zainteresowanie ze strony biznesu (niedobór wykwalifikowanych specjalistów na rynku pracy) oraz słuchaczy (brak uczelni i kierunków przygotowujących praktycznie do podjęcia pracy w branży komunikacji technicznej). Zajęcia są prowadzone w formie konwersatoriów (wykłady i case study), warsztatów (ćwiczeń) w pracowni komputerowej.

 

Cel studiów

Komunikacja techniczna jest to dziedzina zajmująca się przekładaniem trudnej, technicznej wiedzy na język zrozumiały dla zwykłego użytkownika. Na co dzień jest to profesja ludzi, którzy zajmują się tworzeniem instrukcji, plików pomocy, procedur czy raportów, czyli specjalistów pracujących na stanowiskach, takich jak Technical Writer, Specjalista ds. Dokumentacji Technicznej, Dokumentalista, Technical Editor, itp.
Każdy nietrywialny system informatyczny, pojazd, sprzęt AGD czy urządzenie przemysłowe jest dostarczane z towarzyszącą dokumentacją, instrukcjami lub plikami pomocy. Zapotrzebowanie na dokumentację dobrej jakości stale rośnie, dlatego pojawia się coraz więcej ofert pracy związanych z komunikacją techniczną.
Kierunek Komunikacja Techniczna – studia podyplomowe jest pierwszym w Polsce, który praktycznie przygotowuje do wykonywania tego typu pracy, a absolwenci uzyskują międzynarodowy certyfikat ITCQF (International Technical Communication Qualifications Foundation). 

 

Profil słuchacza

Program dostosowany jest do szerokiego grona odbiorców, w tym m.in.:

  • absolwentów studiów magisterskich, licencjackich (filologia, komunikacja) oraz inżynierskich (z dobrą znajomością języków obcych);
  • osób odpowiedzialnych za tworzenie różnego rodzaju dokumentacji, instrukcji, materiałów informacyjnych i szkoleniowych w firmach produkujących maszyny, urządzenia lub oprogramowanie, pracujących na stanowiskach: Dokumentalista, Specjalista ds. Dokumentacji Technicznej, Edytor Techniczny, Technical Writer, Technical Trainer, Technical Editor, Technical Documentation Specialist, Content Developer, User Assistance Specialist, itp.;
  • testerów, analityków, wdrożeniowców i innych specjalistów z branż technologicznych, którzy chcą poszerzyć horyzonty, zdobyć nowe kwalifikacje, rozwinąć znajomość metod komunikacji wiedzy technicznej do klientów wewnętrznych i zewnętrznych;
  • osób odpowiedzialnych za koordynację i organizację zespołów zajmujących się  wytwarzaniem, publikowaniem i utrzymywaniem dokumentacji technicznej i szkoleń;
  • pasjonatów nowych technologii, lubiących pracę z językiem obcym, którzy szukają idealnej dla siebie, dobrze płatnej pracy oraz łatwego wejścia do świata technologii.

 

Profil absolwenta

Absolwenci studiów Komunikacja Techniczna – podyplomowe posiadają praktyczną umiejętność tworzenia oraz publikowania różnych typów dokumentacji technicznej. Potrafią zbierać informacje, formatować treść, recenzować i publikować różnego rodzaju dokumenty, wykorzystując wyspecjalizowane narzędzia. Podczas zajęć Słuchacze zapoznają się z zasadami zarządzania projektem i zespołem dokumentacyjnym, tworzenia strategii publikowania treści oraz podstawowymi technikami i narzędziami wykorzystywanymi w profesjonalnym zarządzaniu informacją.
Program studiów obejmuje ponadto podstawowe zagadnienia z obszarów automatyzacji i użyteczności oraz praktycznie przygotowuje słuchaczy do zdobycia certyfikatu ITCQF Foundation Level.

kontakt 

Centrum Studiów Podyplomowych i Szkoleń AFiB Vistula 

Dorota Cakar, e-mail: d.cakar@vistula.edu.pl tel. 22 45 72 363, 506 091 148
Marzena Hinzmann, e-mail: m.hinzmann@vistula.edu.pl tel.  22 45 72 329

lub
studiapodyplomowe@vistula.edu.pl

pok. 220 (II piętro), ul. Stokłosy 3, 02-787 Warszawa

logo Vistula

Akademia Finansów

i Biznesu Vistula

ul. Stokłosy 3

02-787 Warszawa

tel. +48 22 45 72 300

fax +48 22 45 72 303

Przejdź do serwisów

Dołącz do nas

Bądź na bieżąco