Rok akademicki nadchodzi coraz bardziej śmiałymi krokami. Dla wielu z was będzie on debiutanckim. Z pewnością dowiedzieliście się już od starszych znajomych, czego możecie się spodziewać na nowym etapie życia. Jednak dobrych rad nigdy za wiele, dlatego z tej okazji przygotowaliśmy dla was pięć, które powinny ułatwić wam przyjemne i bezbolesne wejście w rolę studenta.

1. Znajdź zakwaterowanie dokładnie dopasowane do swoich potrzeb

Jeśli masz okazję studiować w mieście swojego zamieszkania, generalnie jesteś szczęściarzem, ponieważ dzięki temu unikniesz dodatkowych kosztów, zaś w owianych legendą imprezach w akademiku i tak prawdopodobnie będziesz miał okazję uczestniczyć – na roku spotkasz wielu znajomych z innych miast.

Jeżeli natomiast studia zmuszają Cię do przeprowadzki, zanim wybierzesz lokum dokładnie rozważ swoje możliwości, potrzeby i wymagania. Jeżeli chcesz wynająć pokój, śledź uważnie serwisy ogłoszeniowe typu gumtree czy OLX bądź grupy na Facebooku, które zrzeszają szukających nowe lokum. Gdy w oko wpadnie Ci odpowiednia oferta, działaj prędko – pamiętaj że teraz jest najgorętszy okres i popyt na nowe pokoje jest duży.

Droższą opcję stanowi wynajem samodzielnego mieszkania, jednak większość z nich to 2 bądź 3-pokojowe metraże, dlatego jeżeli nie zdecydujesz się na kawalerkę, współdzielenie mieszkania i tak Cię nie ominie. Jeśli chodzi o współlokatorów, to wszystko zależy od Ciebie! Poszukaj osób, z którymi znajdziesz wspólny język i z którymi będziesz się dogadywać w tematach sprzątania, ciszy, ale tez i wspólnej zabawy J.

2. Zapomnij o szkole średniej

Studia, zwłaszcza na początku pierwszego semestru potrafią bardzo rozleniwić. Od samego początku powinieneś pamiętać, że to już nie jest szkoła średnia i sam jesteś kowalem własnego losu. Na zajęcia zwykle nie musisz przychodzić przygotowany, nie ma klasówek, sprawdzianów i odpytywania na ocenę, a kolokwia nie zdarzają się często. Jeśli myślisz, że to taryfa ulgowa, jesteś w błędzie, którego konsekwencje możesz boleśnie odczuć podczas pierwszej sesji egzaminacyjnej.

Dlatego staraj się nie opuszczać zajęć, rób notatki lub skorzystaj z pomocy koleżanki, która opanowała tę sztukę do perfekcji. Staraj się być z przedmiotami na bieżąco – czytaj teksty z sylabusa, angażuj się w dyskusje, gdy jesteś przygotowany. Wówczas egzaminy nie będą formalnością, jednak podejdziesz do nich z należytą pewnością siebie i unikniesz stresu związanego z „zakuwaniem” po nocach kilka dni przed egzaminem.

3. Myśl o swojej przyszłości

Pamiętaj, że to, co robisz na studiach będzie miało ogromny wpływ na twoją przyszłość, zwłaszcza na rynku pracy. Nawet, jeśli nie masz jeszcze szczegółowo sprecyzowanych planów zawodowych, Twoje zaangażowanie podczas studiów może okazać się pomocne w ich realizacji, gdy w końcu je nakreślisz. Wyciągaj jak najwięcej z przedmiotów, które uważasz za wartościowe. Znajdź ciekawe kółka zainteresowań, pogłębiaj swoją wiedzę, poszerzaj horyzonty, sięgaj dalej niż inni. Jeśli planujesz karierę w strukturach państwowych lub administracji, udzielaj się w samorządzie studenckim – to również wzbogaci Twoje doświadczenia i pozwoli nawiązać nowe znajomości. Odbywaj praktyki i staże – w ten sposób już na studiach wzbogacasz swoje CV, a może przy okazji zarobisz parę groszy.

4. Kontroluj swój budżet

Zachowanie równowagi w miesięcznym budżecie stanowi chyba najczęstszy problem każdego studenta. Jedzenie, podręczniki, ubrania, wyjścia na miasto, a dla wielu również czesne i opłata za mieszkanie to poważne wydatki. Studia to również czas, w którym przyjdzie Ci uczyć się kontrolowania swojego budżetu, w taki sposób, by przeżyć na przyzwoitym poziomie kolejne miesiące, a najlepiej odłożyć jeszcze dodatkowe fundusze na wymarzone wakacje.

Szukaj korzystnych zniżek i promocji. Znajdź miejsce, w którym tanio i porządnie najesz się do syta. Zastanów się jak zrównoważyć wydatki i wpływy. Jeśli masz z tym problem, to poszukaj dorywczej pracy, która pozwoli odciążyć Twoich rodziców. Nawet, jeśli nie jest ściśle związana z Twoimi studiami, będzie dobrze postrzegana w CV, a Tobie pozwoli nie martwić się o własne finanse.

5. Znajdź czas na rozrywkę i bądź aktywny

Jednak studia to również burzliwy okres młodości, który będziesz z uśmiechem na twarzy wspominał po latach. Dlatego nie myśl jedynie o nauce. Znajdź czas na wydarzenia kulturalne i rozrywkę. Nie unikaj imprez, gdy możesz sobie na to pozwolić. Bądź towarzyski i zdobywaj przyjaciół. Uprawiaj sport, by zachować dobrą kondycję fizyczną. Dbaj o równowagę: po nauce jest czas na relaks, odprężenie i „naładowanie baterii” przed kolejnym kolokwium. W ten sposób unikniesz marazmu i zmęczenia, co paradoksalnie pomoże Ci w osiąganiu jeszcze lepszych wyników.

Powodzenia!

Autor: