Czy istnieje zależność pomiędzy grafiką artystyczną a grafiką komputerową? Odpowiedź jest oczywista:  ścisłej zależności nie ma. Technika odbijania obrazów z różnych rodzajów matryc, obecnie zwana grafiką artystyczną powstała dużo wcześniej. Podstawowa zaleta grafiki – możliwość wielokrotnego powielania tego samego obrazu była wykorzystywana do tworzenia dzieł artystycznych, ale też i użytkowych.

Pojawienie się grafiki cyfrowej wprowadziło rewolucyjne zmiany. Wraz z rozwojem technologii cyfrowej i coraz bardziej wydajnymi komputerami rośnie możliwość przetwarzania obrazów, a możliwości tworzenia są nieograniczone. Jedyną granicą jest granica wyobraźni twórcy.

W Europejskim Wydziale Sztuk nauczamy grafiki w jej obu odmianach – grafiki artystycznej i grafiki komputerowej. Zamysły prac wykonanych powstają w wyobraźni studenta. To w osobowości autora jest źródło wszelkiej pracy artystycznej. Można więc stwierdzić że powiązanie pomiędzy grafiką artystyczną a grafiką cyfrową jest już w ich źródłach. A jak wygląda to w praktyce? Program nauczania oferuje lekcje podczas których student pracuje manualnie w pracowni grafiki artystycznej, ale również na innych lekcjach pracuje za pomocą komputera. Obie te aktywności się przenikają. Wielokrotnie projekt artystyczny jest częścią projektu wykonanego przy pomocy komputera i odwrotnie.

Nasz program jest wszechstronny, kształcimy grafików którzy będą umieli sprostać wyzwaniom współczesnej rzeczywistości.

Jolanta Johnsson

Wpis 3 2