UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / Uczelnia / Patron

Patron

Profesor Aleksander Gieysztor (1916-1999) był wybitnym mediewistą o autorytecie uznanym w europejskich i pozaeuropejskich środowiskach uniwersyteckich. Studia historyczne w Uniwersytecie Warszawskim ukończył w 1937 r. Podczas okupacji uczestniczył w działalności konspiracyjnej – był oficerem Armii Krajowej. W 1942 r. obronił pracę doktorską w konspiracyjnym Uniwersytecie Warszawskim. Po wojnie podjął pracę w Instytucie Historycznym UW, w którym był kolejno adiunktem, docentem i profesorem. W latach 1955-1975 pełnił funkcję dyrektora Instytutu, a od 1956 do 1959 r. także prorektora Uniwersytetu.

Czytaj mniej

Profesor Aleksander Gieysztor (1916-1999) był wybitnym mediewistą o autorytecie uznanym w europejskich i pozaeuropejskich środowiskach uniwersyteckich. Studia historyczne w Uniwersytecie Warszawski…

Czytaj więcej

Dzieło prof. Aleksandra Gieysztora charakteryzuje różnorodność zainteresowań naukowych. Podstawowym polem badawczym były jednak dzieje średniowiecznej Polski. Szczególne miejsce w jego życiu naukowym zajmowała historia średniowiecznej Warszawy i Mazowsza.

Od 1949 r. organizował prace Kierownictwa Badań nad Początkami Państwa Polskiego, w 1953 r. został wicedyrektorem Instytutu Historii Kultury Materialnej PAN.
W 1971 r. Profesor został członkiem korespondentem, a w 1980 r. członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk. Dwukrotnie by prezesem Akademii (1981-1983; 1990-1992). W 1982 r. otrzymał członkostwo honorowe Polskiego Towarzystwa Historycznego. Od 1980 do 1991 r. był dyrektorem Zamku Królewskiego w Warszawie, a w latach 1986-1991 – prezesem Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.

Czytaj mniej

Dzieło prof. Aleksandra Gieysztora charakteryzuje różnorodność zainteresowań naukowych. Podstawowym polem badawczym były jednak dzieje średniowiecznej Polski. Szczególne miejsce w jego życiu naukow…

Czytaj więcej

Otrzymał wiele zaszczytnych odznaczeń: Order Orła Białego, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Polonia Restituta, dwukrotnie francuską Legię Honorową, dwa Wielkie Krzyże Zasługi: włoski i niemiecki oraz Medal Międzynarodowego Towarzystwa Europa Nostra. W 1989 r. został uhonorowany tytułem Homo Varsoviensis, a w kolejnych latach otrzymał także honorowe obywatelstwa: Warszawy, Płocka i Pułtuska.

Aleksander Gieysztor należał do niestrudzonych propagatorów nauki i kultury polskiej na arenie międzynarodowej. W latach 1980-1985 był prezesem Międzynarodowego Komitetu Nauk Historycznych. O Jego pozycji w nauce światowej świadczą doktoraty honoris causa uniwersytetów w Aix-en-Provence (1960), Bordeaux (1961), Budapeszcie (1975), Paryżu (1976), Moskwie (1980), Oxfordzie (1984), Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (1990), Uniwersytetu Jagiellońskiego (1996) oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (1997).

W latach 1994-1999 prowadził wykłady w Wyższej Szkole Humanistycznej z historii cywilizacji europejskiej.

Od 22 marca 2002 r. nasza uczelnia nosi imię Aleksandra Gieysztora.

Czytaj mniej

Otrzymał wiele zaszczytnych odznaczeń: Order Orła Białego, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Polonia Restituta, dwukrotnie francuską Legię Honorową, dwa Wielkie Krzyże Zasługi: włoski i niemiecki oraz Me…

Czytaj więcej
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Analityka biznesu i bezpieczeństwa Psychologia w biznesie Studia azjatyckie z językiem koreańskim, wietnamskim lub japońskim  Bezpieczeństwo wewnętrzne Logistyka Ekonomia Filologia angielska Zarządzanie Informatyka Architektura Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Full-Stack Data Science Grafika Zarządzanie Ekonomia online Executive MBA Dekarbonizacja i Zrównoważony Biznes MBA – Dyplomacja Akademia Wiedzy Praktycznej – Akademia Kadr i Płac Metodyka nauczania języków obcych Bezpieczeństwo w zarządzaniu firm i instytucji Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Ekonomia Menedżer transportu drogowego Komunikacja techniczna Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Zarządzanie – Seminarium Doktorskie Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Filologia hiszpańska Filologia hiszpańska Grafika Stosunki międzynarodowe online Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Stosunki międzynarodowe online Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +43

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.