Rodzaj studiów:

Studia podyplomowe

Tryb studiów:

niestacjonarne (sobota i niedziela)

Czas trwania studiów:

1 rok (2 semestry)

Lokalizacja:

Warszawa

Język wykładowy:

polski

Uczelnia:

AFiB Vistula

 • Rynek sztuki – IV edycja

  W programie studiów akcent podstawowy stanowi współczesność (tytułowe-TERAZ ) rynku sztuki w kontekście zjawisk sztuki XX i XXI w. Nic nie dzieje się bez  przyczyny, tak więc nieodzowne będą odwołania do historii sztuki, jej przemian ideowych. Rynek sztuki zawsze w pewnym zakresie te przemiany odzwierciedla z poślizgiem czasowym. Aktualnie szybkość i ilość przenoszonych informacji  jest większa, co istotnie wpływa na realność, nie tylko w obszarze stricte sztuki. O tych zależnościach, kontekstach będą nadmieniać wykładowcy. Formuła przekazu programu to wykłady, ale też spotkania z artystami, kolekcjonerami, właścicielami galerii, teoretykami sztuki, przedstawicielami wydawnictw artystycznych w formule dyskusji i ćwiczeń. Niezwykle cenne doświadczenia i refleksje znanych „galerników” i kolekcjonerów przybliżą wprost rzeczywistość i stan rynku sztuki. Omawiane będą zależności, wpływy rynku sztuki światowego na rynek sztuki w Polsce, ale także zasady funkcjonowania galerii z konkretnymi problemami, to jest np. aranżacja wystawy, poczynając od wyboru lokalizacji, a kończąc na wariantach rodzaju ekspozycji (z uwzględnieniem porad technicznych). Podobnie omawiana będzie problematyka stwarzania i funkcjonowania kolekcji dzieł sztuki. Panoramiczne spojrzenie na sztukę zwłaszcza ostatnich lat w ujęciu historyka sztuki spotka się z wypowiedzią i punktem widzenia współcześnie funkcjonującego artysty na rynku krajowym czy rynku światowym.

   

  Już teraz dowiedz się, jak złożyć podanie o przyjęcie na studia podyplomowe i dołącz do grona słuchaczy Akademii Finansów i Biznesu Vistula!

  tel. 22 45 72 363,  22 457 23 29

  e-mail: studiapodyplomowe@vistula.edu.pl

   

 • Zakres programu

  1) Rynek sztuki – instytucje zajmujące się handlem sztuką; historia, uwarunkowania, rynek polski a zagraniczny, warsztat kierowania prywatną galerią sztuki, warsztat kolekcjonera sztuki.

  2) Formy upowszechniania: nośniki informacyjne wobec wydarzeń i form sztuki współczesnej.

  3) Historia sztuki XX i XXI wieku, przebieg przemian, formy występowania.

  4) Wiodące idee przekazu, intencje, obszary eksploracji sztuki współczesnej.

  Program studiów Rynek Sztuki

  Pobierz
 • Prof. Zw. Dr Hab. Andrzej Zwierzchowski - Uczelnia Vistula

  Prof. zw. dr hab. Andrzej Zwierzchowski

  W latach 1974 – 1979 studia w ASP w Warszawie na Wydziale Malarstwa, dyplom w pracowni prof. Jacka Sienickiego. Od 1980 r. pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pierwsza wystawa indywidualna w 1980r. w galerii „Krzywe Koło” w Warszawie. W latach 1982 – 1986 aktywny udział w niezależnym ruchu artystycznym. W 1991r. obejmuje Pracownię Malarstwa i Rysunku w macierzystej uczelni. W latach 1977 – 2018 brał udział w ponad 40 wystawach indywidualnych oraz ponad 60 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą, ostatnia wystawa indywidualna pt.: „Życie
  Towarzyskie i Duchowe”- Pałac Sztuki – Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Ostatni udział w wystawie pt.: „Shanghai International Contemporary Art Exchange Exhibition and Workshop 2017" w Muzeum Hongqiao Contemporary Art Museum, Szanghaj.

 • mgr Piotr Bazylko

  mgr. Piotr Bazylko Kolekcjoner sztuki najnowszej i ekspert w dziedzinie w dziedzinie kolekcjonowania sztuki. Od 2006 roku wraz z Krzysztofem Masiewiczem prowadził bloga ArtBazaar, poświęconego sztuce. Jest również współautorem (również z Krzysztofem Masiewiczem) czterech książek o sztuce i kolekcjonowaniu sztuki: „Przewodnika kolekcjonera sztuki najnowszej” (Ha!art, 2008) „77 dzieł sztuki z historią” (40 000 Malarzy/Bęc Zmiana, 2010), „Sztuka musi działać! Rozmowy o Andrzeju Wróblewskim” (40 Malarzy, 2011) i „Wywiad-Rzeka-Wisła” (40 000 Malarzy, 2013) oraz autorem wielu tekstów na temat kolekcjonowania sztuki. Były dziennikarz. Obecnie partner w firmie doradztwa komunikacyjnego Bridge.

  mgr Iwona Cur

  Iwona Cur Absolwentka Wydziału Grafiki Warsztatowej Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, dyplom z wyróżnieniem z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Waldemara Szysza, aneks z malarstwa sztalugowego pod kierunkiem prof. Andrzeja Sadowskiego. Pracowała na stanowisku asystentki na Wydziale Grafiki Warsztatowej. Mieszka i pracuje w Warszawie.

  mgr Wojciech Fibak

  Światowej sławy tenisista, jeden z czołowych polskich kolekcjonerów sztuki, inwestor nieruchomościowy, wydawca. Przez wiele lat znajdował się w pierwszej dziesiątce najlepszych tenisistów indywidualnych. Zwycięzca 16 turniejów zawodowych ATP w grze pojedynczej (1976-1982) i 52 turniejów ATP w grze podwójnej. Jest właścicielem galerii sztuki współczesnej, która działa od 2001 roku przy Krakowskim Przedmieściu w bezpośrednim sąsiedztwie warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Galeria Kolekcji Fibak zajmuje się udostępnianiem zbiorów Wojciecha Fibaka szerokiej publiczności oraz organizacją wystaw czasowych takich artystów jak: Wojciech Fangor, Teresa Pągowska, Jan Berdyszak, Jan Dobkowski czy niedawno Bronisław Kierzkowski. Wojciech Fibak promuje również artystów młodszej generacji, zwłaszcza tych, związanych z warszawską i poznańską ASP.

  dr Zuzanna Janin

  mgr. Zuzanna Janin –  polska artystka sztuk wizualnych. Rzeźbiarka, twórczyni instalacji, działań performatywnych, obiektów, fotografii i instalacji wideo. W latach 1970-75 uczennica Szkoły Baletowej w Warszawie. Absolwentka ASP w Warszawie w 1987. Stypendium naukowo-artystyczne w ECAV w Sierre (Szwajcaria) w 2004. Doktorat z zakresu Sztuk Pięknych (UAP w Poznaniu) w 2016.

  Prof. dr hab. Sławomir Marzec

  Absolwent Wydziału Malarstwa ASP Warszawa i Freie Kunst Kunstakademie Düsseldorf. W latach 2003 – 2017 profesor Architektury Krajobrazu UP i KUL Lublin (prowadził zajęcia m.in. z działań w przestrzeni publicznej). Obecnie prowadzi Pracownię Malarstwa na Wydziale Grafiki ASP Warszawa. Praktykuje malarstwo, rysunek, instalację, fotografię przetworzoną, performance i film. Autor blisko setki wystaw indywidualnych oraz licznych publikacji, w tym również książek, z pogranicza teorii i krytyki sztuki.

  mgr Dawid Radziszewski

  mgr. Dawid Radziszewski absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i Edukacji Artystycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W latach 2005 2013 prowadził Galerię Pies w Poznaniu, od lutego 2013 Galerię Dawid Radziszewski w Warszawie. Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kurator ponad stu wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in.: „Wystawa dla Podróżnych” Dworzec PKP Zielona Góra, 2003; „Tęsknota za malarstwem”, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra, 2005 ; „Tarnów 1000. lat nowoczesności”, BWA Tarnów (2010 – 2011); „Powrót do domu”, Koletek, Kraków 2013, "Żużel w Sztuce", MOS Gorzów, BWA Tarnów, BWA Zielona Góra, 2018. Redaktor książki „Tarnów. 1000 lat nowoczesności” poświęconej modernizmowi peryferiów (wraz z Ewą Łączyńską Widz) oraz „Adam Rzepecki. Preferuję bardziej zrzutę niż kulturę (BWA Nowy Sącz)”.

  mgr Jacek Sosnowski

  Kurator. Prowadzi warszawską galerię Propaganda oraz jest współorganizatorem Warsaw Gallery Weekend. Od 2017 roku jest kuratorem programu sztuki w przestrzeni publicznej Fundacji Dom Development City Art. W latach 2012-15 prowadził projekt Martin Scorese Prestents: Masterpieces of Polish Cinema.

  mgr Krzysztof Suchar

  Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – dyrektor kreatywny i expert ds. komunikacji wizualnej z wieloletnim doświadczeniem; malarz, grafik, scenograf i fotograf.

  Prof. Leon Tarasewicz

  Leon Tarasewicz  – polski malarz białoruskiego pochodzenia, profesor sztuk plastycznych, nauczyciel akademicki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Absolwent Liceum Plastycznego w Supraślu, a następnie Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Tadeusza Dominika (dyplom otrzymał w 1984). Od 1996
  prowadził gościnną pracownię malarstwa na tejże uczelni. Został wykładowcą przestrzeni malarskiej na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii ASP w Warszawie. W 2011 prezydent RP Bronisław Komorowski nadał mu tytuł profesora sztuk plastycznych. Współpracuje z warszawską Galerią Foksal, poznańską Galerią Ego, a także lubelską Galerią Białą. W 2008 roku został ambasadorem Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego. Podkreśla swe białoruskie korzenie i aktywnie działa na polu kultury tej mniejszości w Polsce. Najobszerniejszą bibliografię poświęconych mu publikacji (i filmografię) zawiera katalog ekspozycji w Zamku Ujazdowskim w 2003 roku. Malarz jest wielbicielem ptaków. Hoduje m.in. kury ozdobne (jest także współautorem książki na ich temat), gołębie i bażanty.

  mgr Anna Theiss

  Ekspertka rynku sztuki, doradca inwestycyjny na polskim i międzynarodowym rynku sztuki. Od 15 lat realizuje projekty strategiczne oparte na sztuce i designie, m.in. dla prywatnych fundacji, fundacji korporacyjnych, funduszy inwestycyjnych, prywatnych kolekcjonerów oraz firm. Absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW. Studiowała historię sztuki na La Sapienza w Rzymie. Przez lata dziennikarka specjalizująca się w sztuce (Dziennik. Gazeta Prawna, Wprost, Newsweek i inne). Od 10 lat w wąskim gronie nominujących do konkursu „Paszporty Polityki”. Autorka raportów, analiz i przewodników po rynku sztuki. 

  Prof. Zw. Dr Hab. Andrzej Zwierzchowski - Uczelnia Vistula

  Prof. zw. dr hab. Andrzej Zwierzchowski

  W latach 1974 – 1979 studia w ASP w Warszawie na Wydziale Malarstwa, dyplom w pracowni prof. Jacka Sienickiego. Od 1980 r. pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pierwsza wystawa indywidualna w 1980r. w galerii „Krzywe Koło” w Warszawie. W latach 1982 – 1986 aktywny udział w niezależnym ruchu artystycznym. W 1991r. obejmuje Pracownię Malarstwa i Rysunku w macierzystej uczelni. W latach 1977 – 2018 brał udział w ponad 40 wystawach indywidualnych oraz ponad 60 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą, ostatnia wystawa indywidualna pt.: „Życie
  Towarzyskie i Duchowe”- Pałac Sztuki – Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Ostatni udział w wystawie pt.: „Shanghai International Contemporary Art Exchange Exhibition and Workshop 2017" w Muzeum Hongqiao Contemporary Art Museum, Szanghaj.

 • Informacje ogólne

  Na studia podyplomowe SZTUKA – RYNEK TERAZ , Historia , Idee mogą zostać przyjęte osoby, które posiadają dyplom ukończenia studiów wyższych (przynajmniej na poziomie licencjackim).

  Studia trwają dwa semestry w trybie niestacjonarnym. Zajęcia dydaktyczne będą odbywały się, co dwa tygodnie w ramach dwudniowych, weekendowych sesji zajęciowych w godzinach od 09:00 do 17:00.

  Wszystkie zajęcia prowadzone są w Akademii Finansów i Biznesu Vistula ul. Stokłosy 3 w Warszawie

  Zasady:

  Przyjęcia na studia podyplomowe w Akademii Finansów i Biznesu odbywają się według kolejności zgłoszeń. Kandydaci na studia podyplomowe składają poniższe dokumenty drogą mailową, online lub osobiście:

  • kwestionariusz zgłoszeniowy – pobierz
  • oryginał lub odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych I lub II stopnia
  • ksero dowodu osobistego (oryginał do wglądu i poświadczenia kopii)
  • 1 fotografia (37×52 mm)
  • potwierdzenie wpłaty zaliczki
  • Dokumenty należy składać drogą mailową lub w Centrum Studiów Podyplomowych i Szkoleń, ul. Stokłosy 3, pok. 220.

  Czesne za studia wynosi 5500 zł
  Czesne może być wniesione jednorazowo lub semestralnie w dwóch ratach:
  2850,00 – I rata płatna przed rozpoczęciem studiów
  2850,00 – II rata płatna przed rozpoczęciem drugiego semestru.

  Przy jednorazowej płatności za 2 semestry udzielamy 10% rabatu.
  Zaliczkę na poczet czesnego w wysokości 200 zł należy wpłacić do 30 września 2018 r.

  NR KONTA
  Bank Zachodni
  61 1090 1694 0000 0001 1105 7177

  KONTAKT
  Centrum Studiów Podyplomowych i Szkoleń Akademii Finansów i Biznesu Vistula

  Tel. 22 457 23 63 lub 22 457 23 29

  e-mail:
  studiapodyplomowe@vistula.edu.pl

Aplikuj online

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. więcej

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close