Ekonomia
Finanse i Rachunkowość z akredytacją ACCA – studia I stopnia

Rodzaj studiów:
Studia I Stopnia
Tryb studiów:
stacjonarne, niestacjonarne (sobota i niedziela), online
Czas trwania studiów:
3 lata (6 semestrów)
Lokalizacja:
Warszawa
Język wykładowy:
polski, angielski
Uczelnia:
AFiB Vistula
FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ – O STUDIACH
To jeden z najpopularniejszych kierunków studiów licencjackich. Wiedza i kompetencje w dziedzinie finansów i rachunkowości dadzą ci prestiż i otworzą perspektywy pracy w sektorze finansowym. Studia w Akademii Finansów i Biznesu Vistula na kierunku Finanse i Rachunkowość zostały stworzone dla osób, które chcą zainwestować w swoją przyszłość i wiążą ją ze środowiskiem biznesowym. Poszukujemy kandydatów przedsiębiorczych, zainteresowanych zagadnieniami z dziedziny ekonomii i finansów, w tym rachunkowością oraz praktyką biznesową. To kierunek również dla tych, którzy już pracują i chcą się rozwijać.
AKREDYTACJA ACCA
ACCA Polska wita studentów w nowym Roku Akademickim 2020/2021
Studia na kierunku Finanse i Rachunkowość w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym posiadają pełen zakres akredytacji ACCA. Absolwenci tego kierunku mają możliwość zdobycia zwolnień ze wszystkich egzaminów ACCA na poziomie Fundamentals.
To pozwoli ci szybciej rozpocząć proces zdobycia kwalifikacji zawodowej ACCA i stać się członkiem tej międzynarodowej organizacji certyfikującej specjalistów z zakresu rachunkowości oraz finansów. Łatwiej zdobędziesz pracę, zarówno w Polsce jak i poza jej granicami. Akredytacja ACCA jest przyznawana tylko tym uczelniom, których programy i egzaminy spełniają wysokie wymagania stawiane przez tę organizację.
Więcej informacji na temat ACCA: https://www.accaglobal.comACCA QUALIFICATION – EXEMPTIONS
Kwalifikacje ACCA są rozpoznawalne w branży finansowej na całym świecie, dlatego członkowie ACCA mają otwartą drogę do kariery wszędzie tam, gdzie poszukiwani są najlepsi specjaliści z zakresu rachunkowości i finansów.
Kwalifikacja ACCA oparta jest na trzech fundamentach:
- wiedza – to łącznie 13 egzaminów na trzech poziomach: Applied Knowledge (3 egzaminy), Applied Skills (6 egzaminów) oraz Strategic Professional (2 obowiązkowe egzaminy: „Strategic Business Leader” i „Strategic Business Reporting” oraz dwa do wyboru spośród czterech: „Advanced Financial Management”, „Advance Performance Management”, „Advanced Taxation”, „Advanced Audit and Assurance”);
- doświadczenie – to wymóg potwierdzenia kompetencji i posiadania min. 3-letniego doświadczenia zawodowego w pracy w finansach/księgowości;
- etyka – to obowiązkowy moduł o odpowiedzialności i etyce w biznesie.
ACCA daje kompleksową i praktyczną wiedzę z zakresu nowoczesnego zarządzania przedsiębiorstwem, audytu, rachunkowości zarządczej i finansowej, zarządzania ryzykiem, planowania strategicznego, prawa i podatków.
Finanse i Rachunkowość na poziomie licencjackim można studiować również w trybie online, z dowolnego miejsca na świecie. W tej formule 50% zajęć jest realizowanych przez Internet. Tutaj przeczytasz więcej o studiach online z finansów i rachunkowości.Warunkiem uruchomienia kierunku jest zebranie określonej liczby kandydatów.
W Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021 kierunek Finanse i Rachunkowość prowadzony przez Akademię Finansów i Biznesu Vistula zajął 3. miejsce wśród wszystkich uczelni niepublicznych prowadzących takie studia w Polsce.
Kierunek Finanse i rachunkowość prowadzony przez Akademię Finansów i Biznesu Vistula posiada akredytację CEEMAN IQA (International Quality Accreditation). To jedna z najbardziej prestiżowych i cenionych międzynarodowych akredytacji w obszarze edukacji menedżerskiej. Jej uzyskanie potwierdza spełnianie przez Vistulę wysokich międzynarodowych standardów w zakresie sprawnego funkcjonowania, wysokiej jakości kształcenia i badań naukowych oraz dobrego poziomu dydaktyki. Dzięki akredytacji CEEMAN IQA rośnie rozpoznawalność marki i wartość dyplomu Uczelni Vistula w Polsce i za granicą. Studenci mają większe szanse na satysfakcjonujące zatrudnienie, a absolwenci zyskują pewność, że ich wiedza oraz wysoko rozwinięte kompetencje społeczne i menadżerskie zostaną docenione w środowisku biznesowym.
Finanse i Rachunkowość – studia I i II stopnia w Akademii Finansów i Biznesu Vistula po raz kolejny zostały docenione przez Polską Komisję Akredytacyjną. Kierunek otrzymał ocenę pozytywną. To dowód dbałości uczelni o wysoki poziom kształcenia.
PKA podkreśla, że program kierunku został opracowany z uwzględnieniem potrzeb studentów oraz otoczenia społeczno-gospodarczego, w tym w szczególności rynku pracy. Wysoko też ocenia kompetencje, doświadczenie i kwalifikacje nauczycieli akademickich. Zwraca uwagę na nowoczesną infrastrukturę dydaktyczną i naukową, żywą współpracę z otoczeniem biznesowym, w tym z pracodawcami oraz wszechstronne działania w zakresie wspierania studentów.
FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ – PROGRAM STUDIÓW
Studia w Akademii Finansów i Biznesu Vistula przygotują cię do pracy w dziedzinie finansów i rachunkowości w wielu specjalnościach. W programie kierunku Finanse i Rachunkowość na poziomie licencjackim nacisk jest położony na wymiar praktyczny. Program został ostatnio poddany istotnym zmianom, aby bardziej dostosować zakres studiów do praktyki gospodarczej i potrzeb rynku pracy.
W programie są przedmioty ogólne, specjalnościowe oraz przedmioty z tzw. puli ogólnouczelnianej. Zdobędziesz umiejętności wykorzystywania instrumentów matematycznych, statystycznych oraz regulacyjnych do analiz mikro- i makroekonomicznych. Nauczysz się oceny sytuacji biznesowych. Zyskasz niezbędną wiedzę z zakresu planowania przychodów, obliczania rentowności przedsięwzięcia, dbania o płynność finansową swoją lub firmy, kontrolowania kosztów i zarządzania podatkami, a także księgowania operacji w przedsiębiorstwie. Rozwiniesz kompetencje, dzięki którym będziesz mógł rozwijać karierę na poziomie menedżerskim w bankach, instytucjach finansowych oraz firmach konsultingowych. Będziesz mógł także z prowadzić z sukcesem własną działalność gospodarczą.-
Sprawdź przedmioty obowiązkowe dla wszystkich specjalności, które wprowadzą Cię w zagadnienia ekonomiczne
- podstawy ekonomii,
- mikroekonomia,
- makroekonomia,
- matematyka w naukach społecznych,
- matematyka finansowa,
- statystyka opisowa,
- statystyka matematyczna,
- metody ilościowe w biznesie,
- ICT w biznesie,
- język obcy,
- przedsiębiorczość,
- komunikacja międzykulturowa,
- metodologia badań,
- seminaria dyplomowe oraz prezentacja i interpretacja wyników badań,
- wychowanie fizyczne.
-
Sprawdź przedmioty kierunkowe, wprowadzające w zagadnienia finansowe i rachunkowe
- Podstawy finansów
- Podstawy rachunkowości – księgowy w biznesie
- Finanse 1 – Finanse publiczne i Finanse JST (Jednostki Samorządu Terytorialnego)
- Finanse 2 – Finanse międzynarodowe, Finanse UE
- Rachunkowość 1 – Rachunkowość finansowa
- Rachunkowość 2 – Rachunkowość bankowa, Rachunkowość ubezpieczeniowa
- Rachunkowość 3. Rachunkowość zarządcza I
- Bankowość – podstawy bankowości, ryzyko bankowe
- Prawo w biznesie
- Finanse przedsiębiorstw – zarządzanie finansami I
- Rynki kapitałowe
- Zarządzanie efektywnością w przedsiębiorstwie I
- Ubezpieczenia
-
W celu zwiększenia praktycznej strony studiów I stopnia na kierunku Finanse i Rachunkowość utworzone zostały następujące specjalności:
- Przedsiębiorczość
- Bankowość i usługi finansowe
- Rachunkowość i finanse
- Rachunkowość i finanse ACCA
- Analityk rynku finansowego
SPECJALNOŚĆ: PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ
Ta specjalność przygotowuje specjalistów, którzy wiedzą, jak założyć i rozwijać biznes, potrafią promować innowacje produktowe i usługowe. Zdobędziesz solidną wiedzę z zakresu finansów i rachunkowości oraz regulacji biznesu. Nauczysz się opracować strategię rozwoju i promocji oraz dobrać odpowiedni rodzaj finansowania firmy. Będziesz umiał wykorzystać zdobytą wiedzę do założenia własnego biznesu oraz dzielić się nią w działalności konsultingowej.-
Sprawdź przedmioty realizowane w ramach specjalności przedsiębiorczość
- Charakterystyka sektora MSP w Polsce i na świecie
- Zakładanie i prowadzenie firmy
- Strategie przedsiębiorstw na rynku pieniężnym i kapitałowym
- Formy Finansowania działalności gospodarczej
- Konkurencyjność i innowacyjność firm
- Biznes plan w praktyce
Absolwent może wykorzystać zdobytą wiedzę do zakładania własnej firmy, zajmować stanowisko specjalisty d.s. kontrolingu , specjalisty d.s. rozwoju innowacyjnego biznesu w firmach consultingowych, doradcy biznesowego zarządu firmy , specjalisty w funduszach VC /PE, specjalisty d.s. inwestycji kapitałowych lub inspektora kredytowego w bankach i funduszach inwestycyjnych.
SPECJALNOŚĆ: BANKOWOŚĆ I USŁUGI FINANSOWE
Na specjalności Bankowość i Usługi Finansowe poznasz zasady funkcjonowania sektora bankowego nakierowanego na świadczenie usług komercyjnych. Zdobędziesz wiedzę o instytucjach bankowych i powiązaniach między nimi, o ich zadaniach, operacjach i odpowiedzialności.
Nauczysz się posługiwania się produktami i usługami bankowymi, operowania na rynkach kapitałowych, oceny ryzyka kredytowego i zarządzania nim. Będziesz też umiał korzystać z produktów bankowych w celu optymalizacji decyzji finansowych.
Specjalność Bankowość i Usługi Finansowe została stworzona z myślą o osobach, które chcą rozwijać karierę zawodową w dużych bankach komercyjnych, w lokalnych bankach spółdzielczych, towarzystwach ubezpieczeniowych, funduszach inwestycyjnych oraz w firmach consultingowych.-
Sprawdź przedmioty realizowane w ramach specjalności bankowość i usługi finansowe
- Tradycyjne i innowacyjne usługi bankowe a ryzyko bankowe
- Bankowość elektroniczna i systemy informatyczne w bankowości
- Inwestycje i instrumenty finansowe
- Bankowe usługi finansowe dla przedsiębiorstw
- Bankowe usługi finansowe dla osób fizycznych
- Usługi ubezpieczeniowe w bankowości
Absolwenci znajdują pracę w dużych bankach komercyjnych, w lokalnych bankach spółdzielczych, towarzystwach ubezpieczeniowych, funduszach inwestycyjnych, w firmach consultingowych.
SPECJALNOŚĆ: RACHUNKOWOŚĆ I FINANSE
To jest specjalność, na której studenci zdobywają wiedzę, umiejętności i kompetencje z zakresu finansów. Poznają system rachunkowości, jego funkcje, zasady i techniki. Uczą się o podatkach, ich roli i poborze. Zdobywają umiejętności stosowania zasad rachunkowości, księgowania i sporządzania sprawozdań finansowych, a także wykorzystania wiedzy rachunkowej w decyzjach operacyjnych i strategicznych firm oraz organizacji.
Studenci uczą się o zagrożeniach płynących z nadmiernego deficytu budżetowego. Dowiadują się, jak analizować relacje pomiędzy finansami publicznymi, przedsiębiorstwami, bankami a rynkami finansowymi oraz jak przeprowadzać analizy SWOT.
Absolwenci specjalności Rachunkowość i Sprawozdawczość mogą znaleźć zatrudnienie m.in. w biurach rachunkowych, biurach obsługi nieruchomości, w firmach konsultingowych, w przedsiębiorstwach, w spółdzielniach, w działach księgowości.
-
Sprawdź przedmioty realizowane w ramach specjalności Rachunkowość i Finanse
- Audyt i ład korporacyjny
- MSR
- Analiza sprawozdań finansowych
- Sprawozdawczość finansowa
- System podatkowy w Polsce i podstawy rachunkowości podatkowej
- VAT i rozrachunki z tyt. VAT
Absolwenci specjalności mogą znaleźć zatrudnienie w biurach rachunkowych, biurach obsługi nieruchomości, w firmach konsultingowych, w przedsiębiorstwach , spółdzielniach w działach księgowości na stanowiskach specjalisty ds. księgowości, specjalisty ds. controlingu, analityka biznesowego, specjalisty ds. ryzyka i optymalizacji procesu inwestycyjnego,
SPECJALNOŚĆ: RACHUNKOWOŚĆ I FINANSE ACCA
Poznasz system rachunkowości, standardy oraz regulacje, również na rynkach międzynarodowych. Odkryjesz specyfikę rachunkowości finansowej, zarządczej, bankowej i ubezpieczeniowej. Zdobędziesz wiedzę nt. zakładania biznesu oraz zarządzania podatkami w firmie. Staniesz się specjalistą ds. sporządzania sprawozdań finansowych i ich analizy,
Specjalność Rachunkowość i Finanse ACCA da ci możliwość pogłębienia umiejętności z zakresu korzystania z kapitałów własnych i obcych, w celu realizacji strategii biznesowych ukierunkowanych na sukces, wzrost wartości i konkurencyjności.
Nauczysz się jak oceniać efektywność inwestycyjną i finansową oraz ryzyko w zmieniającym się otoczeniu, w warunkach niepewności i niestabilności.
Dziewięć przedmiotów i kończące je egzaminy posiadają prestiżowy certyfikat ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants). Po ukończeniu uczelni będziesz zwolniony z egzaminów z przedmiotów akredytowanych przez ACCA. Certyfikat ACCA pozwali ci na uzyskanie międzynarodowej akredytacji rachunkowej, umożliwiającej pracę poza granicami Polski na odpowiedzialnych stanowiskach w księgowości. Stanowiska dyplomowanych księgowych z certyfikatem ACCA oferowane są w przedsiębiorstwach, koncernach międzynarodowych, w audycie wewnętrznym i zewnętrznym oraz w firmach konsultingowych.Certyfikat ACCA pozwala na uzyskanie międzynarodowej akredytacji rachunkowej umożliwiającej pracę poza granicami Polski na odpowiedzialnych stanowiskach w księgowości. Stanowiska dyplomowanych księgowych z certyfikatem ACCA oferowane są w przedsiębiorstwach , dużych koncernach międzynarodowych , w audycie wewnętrznym i zewnętrznym, w firmach konsultingowych
W roku 2020/2021 masz do wyboru dwa warianty programu Accelerate Scholarship (dwie ścieżki: ze zwolnieniami i możliwością zdobycia Advanced Diploma od ACCA oraz zwykłą)
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJW poniższej prezentacji znajdziecie szczegóły dotyczące uczestnictwa w Programie Accelerate 2020/2021 – POBIERZ
W poniższych linkach studenci znajdą wszelkie informacje o ACCA oraz bezpłatne materiały i narzędzia wspierające przygotowanie do zdawania egzaminów ACCA.
www.accapolska.pl
accapolska.pl/39742-acca-accelerate-scholarshipBezpłatny kurs języka angielskiego do ACCA:
www.bpp.com/study/english-for-acca-
Sprawdź przedmioty realizowane w ramach specjalności rachunkowość i finanse ACCA
- Audyt i ład korporacyjny
- MSR
- Analiza sprawozdań finansowych
- Sprawozdawczość finansowa
- Rachunkowość podatkowa
- VAT w rachunkowości i rozrachunki z tyt, VAT
SPECJALNOŚĆ: ANALITYK RYNKU FINANSOWEGO
Studia łączą wiedzę z zakresu rachunkowości i rynków finansowych. W ich trakcie zdobędziesz wiedzę i umiejętności pozwalające zarządzać portfelem papierów wartościowych oraz wyceną instrumentów finansowych. Poznasz zasady posługiwania się nowoczesnymi narzędziami analitycznymi w celu formułowania i realizacji rynkowych strategii działania. Nauczysz się kreatywności i nowoczesnego spojrzenia na finanse. Zyskasz przygotowanie do zawodu doradcy inwestycyjnego, maklera, analityka rynku finansowego, pracownika banku i funduszy inwestycyjnych.
-
Sprawdź przedmioty rachunkowe realizowane w ramach specjalności analityk rynku finansowego
- Strategie przedsiębiorstw na rynku pieniężno-kapitałowym
- Formy finansowania działalności gospodarczej
- Analiza i wycena instrumentów finansowych I – Inwestycje kapitałowe i o stałym dochodzie
- Analiza sytuacji ekonomiczno- finansowej firmy
- Analiza i wycena instrumentów finansowych II – Derywaty i inwestycje alternatywne
- Zarządzanie ryzykiem kredytowym
Pozwala nabyć wiedzę przydatną do pracy na giełdach papierów wartościowych, w firmach konsultingowych, w biurach maklerskich, w przedsiębiorstwach jako specjalista d.s. inwestycji kapitałowych, specjalista d.s. controlingu, analityk giełdowy, specjalista d.s. wycen na rynku finansowym.
mgr Jasurbek Babaev
dr hab. Mirosław Bojańczyk prof. AFiB Vistula
Specjalista w zakresie wyceny przedsiębiorstw, tworzenia biznesplanów i oceny projektów inwestycyjnych, opiniowania wniosków kredytowych; wieloletni wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i innych uczelni; od ponad 30 lat związany z nauką i praktyką gospodarczą; w badaniach naukowych podejmuje tematy funkcjonowania rynku kapitałowego, funduszy inwestycyjnych, wyceny przedsiębiorstw, kontrolingu oraz finansów i rachunkowości przedsiębiorstw; posiada duże doświadczenie praktyczne; był m.in. głównym księgowym w kilku firmach, prezesem zarządu polsko-niemieckiej spółki konsultingowej „Taylor Consulting”, wicedyrektorem Departamentu Systemu Bankowego i Instytucji Finansowych w Ministerstwie Finansów, dyrektorem w Citibanku, prezesem jednego z Narodowych Funduszy Inwestycyjnych, wiceprezesem Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego i członkiem Komisji Papierów Wartościowych; zasiadał też w wielu radach nadzorczych; od wielu lat jest również dyrektorem finansowym firmy deweloperskiej WAN; autor ponad 80 publikacji w języku polskim i angielskim; jeden z 50 najlepszych polskich menedżerów w 1997 r. „Home & Market”; laureat II nagrody gazety „Parkiet” – Najlepszy NFI 1997 r.
dr inż. Barbara Karlikowska prof. AFiB Vistula
Dziekan Wydziału Biznesu i Stosunków Międzynarodowych. Doktor nauk ekonomicznych (Instytut Finansów AFiB Vistula); absolwentka SGGW; ukończyła również Polsko-Brytyjskie Studia Ubezpieczeniowe i Podyplomowe Studia Rachunkowości; uzyskała uprawnienia brokera ubezpieczeniowego i samodzielnej księgowej; od 1998 r. jest nauczycielem akademickim; autorka i współautorka wielu publikacji naukowych z zakresu zarządzania ryzykiem; uczestniczka grantu MNiSW – Innowacyjna Polska w Europie 2020 r.
mgr Daria Khisamova
Kilkuletni praktyk w dziedzinie finansów przedsiębiorstw i rachunkowości. Pracowała na stanowisku analityka finansowego, eksperta finansów i księgowości w przedsiębiorstwach międzynarodowych. Ukończyła studia w zakresie finansów i rachunkowości oraz zarządzania, również kursy ITIL (praktyki zarządzania usługami IT: zarządzanie infrastrukturą informatyczną oraz usługami informatycznymi), uczestnik CFA Research Challenge.
Certyfikaty językowe: język angielski – The Embassy School Hastings (which is accredited by the British Council), TOEIC, język polski – IKO, język rosyjski – ojczysty.mgr Tomasz Kociołek
Biegły rewident z ponad 18-letnim praktycznym doświadczeniem w księgowości oraz badaniu i przeglądach sprawozdań finansowych według polskich i międzynarodowych zasad rachunkowości, a także świadczeniu innych usług transakcyjnych i atestacyjnych dla klientów, w tym spółek giełdowych.
Członek ACCA, Certyfikowany Audytor Wewnętrzny (CIA), dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, aktualnie doktorant Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Autor wielu artykułów i wypowiedzi eksperckich z dziedziny rachunkowości, m.in. w „Rzeczpospolitej” i „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Ekspert merytoryczny Konkursu im. Jacka Kuronia na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne oraz programu „Drogowskaz dla NGO. Profesjonalizacja trzeciego sektora poprzez wypracowanie i upowszechnianie zasad zarządzania finansowego”.
W działalności naukowej zajmuje się badaniami z zakresu rachunkowości finansowej i rewizji finansowej, ze szczególnym uwzględnieniem jednostek non profit.
Prowadzone zajęcia: Podstawy finansów i rachunkowości, Etyka i profesjonalne standardy, Ethics and Professional Standards (w jęz. angielskim), Metodologia audytu wewnętrznego, Audyt i inne usługi atestacyjne (studia dzienne, niestacjonarne i podyplomowe z akredytacją ACCA), Audit and assurance (w jęz. angielskim).prof. dr hab. Juliusz Kotyński
Prof. dr hab. nauk ekonomicznych od 1988 r. Były stypendysta Fulbrighta w Departamencie Ekonomii Uniwersytetu Harvarda, profesor SGH. Pracownik i konsultant Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ i UNCTAD w Genewie. Radca ekonomiczno-handlowy i radca handlowy-minister pełnomocny, kierownik Biura Radcy Handlowego Ambasady RP we Francji (1993-1998). W latach 2002-2006 radca generalny w Ministerstwie Finansów. Członek Komitetu Polityki Ekonomicznej Rady Unii Europejskiej (2003-2006). Od 1999 r. profesor zw. d. Akademii Finansów, a od 2012 r. Akademii Finansów i Biznesu Vistula. W latach 2014-2017 dziekan Wydziału Biznesu i Stosunków Międzynarodowych AFiBV, dyrektor Instytutu Badań Ekonomicznych WBiSM. Opiekun seminarium doktorskiego z dyscypliny Ekonomia i finanse. W działalności naukowej zajmuje się badaniami z teorii i polityki handlu międzynarodowego, finansów, globalizacji, polityki gospodarczej oraz regionalnej integracji gospodarczej i finansowej. Od 2004 r. jest członkiem Komitetu Prognoz „Polska 2000 Plus” PAN, a od 2019 r. członkiem Prezydium tego komitetu. Uczestniczy w badaniach i publikacjach „Forum Myśli Strategicznej” PTE i Komitetu Prognoz PAN, z afiliacją AFiBV. Jest autorem wielu publikacji naukowych z zakresu ekonomii, finansów i stosunków międzynarodowych.
dr hab. Michał Kruszka
dr Nicolas Levi
MBA ESSEC-SGGW. Doktor nauk społecznych. Wieloletni analityk inwestycyjny. Doradca gospodarczy dla francuskich podmiotów inwestujących w Polsce od 2008 roku. Od 2016 roku zewnętrzny konsultant dla Korea Institute for International Economic Policy. Autor ekspertyz na temat Polskiej gospodarki. W działalności naukowej zajmuje się gospodarką Polski, Półwyspu Koreańskiego i Francji. Jest autorem ok. 40 publikacji naukowych z zakresu ekonomii, finansów i stosunków międzynarodowych. Promotor prac licencjackich i magisterskich. Promotor pomocniczy prac doktorskich.
dr Małgorzata Maliszewska
Adiunkt w Akademii Finansów i Biznesu Vistula; prezes Sądu Polubownego przy Rzeczniku Ubezpieczonych do utworzenia instytucji Rzecznika Finansowego; w latach 2014-2016 członkini Rady Programowej Insurance Forum dla Liderów Świata Bankowości i Ubezpieczeń oraz Kapituły Polskiej Izby Ubezpieczeń; specjalistka z zakresu ubezpieczeń gospodarczych, organizacji i ekonomiki przedsiębiorstw, prawa kontraktowego, alternatywnych metod rozstrzygania sporów sądowych i pozasądowych oraz negocjacji w biznesie; od 1996 roku radca prawny – wpisana na listę prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Warszawie; negocjator i mediator biznesowy; redaktor tematyczny Komitetu Redakcyjnego kwartalnika „Rozprawy Ubezpieczeniowe. Konsument na rynku usług finansowych” ISSN2544-1159 wydawanego przez Rzecznika Finansowego i Fundację Edukacji Ubezpieczeniowej oraz recenzent kwartalnika; autorka publikacji z dziedziny ubezpieczeń gospodarczych oraz prawa w biznesie; Rzecznik Dyscyplinarny do spraw studentów w Akademii Finansów i Biznesu Vistula oraz Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa; przewodnicząca Rady Programowej Studenckich Zeszytów Internetowych AVISTA; członkini Komitetu Założycielskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Poszkodowanych Przez Los „Uśmiechnij się”.
dr hab. Ryszard Michalski prof. AFiB Vistula
Dyrektor Instytutu Badań w dyscyplinie ekonomia i finanse. Absolwent Wydziału Handlu Zagranicznego SGPiS (obecnie SGH); w latach 1988-1995 pracował w Ministerstwie Finansów, m.in. na stanowisku wiceministra; w latach 1995-1999 w sektorze prywatnym i w różnych instytucjach akademickich; od lipca 2002 do maja 2004 roku ponownie wiceminister finansów, odpowiedzialny za negocjacje finansowe z Unią Europejską, zarządzanie długiem publicznym i współpracę z NBP; w latach 2007-2016 dyrektor Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur w Warszawie; od 2012 r. profesor nadzwyczajny Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
mgr Grzegorz Michalski
Absolwent kierunku Ekonomia na Uczelni Warszawskiej im. Marii Skłodowskiej-Curie. Studia podyplomowe z seminarium doktorskim w zakresie zarządzania ryzykiem na Wydziale Ekonomicznym Akademii Finansów w Warszawie. Głównym tematem studiów jest analiza statystyczna rynków finansowych z wykorzystaniem teorii portfela. Od kilku lat prowadzi zajęcia z przedmiotów ścisłych, takich jak matematyka, statystyka, ekonometria i portfel inwestycyjny. Do zainteresowań zalicza elektronikę cyfrową (programowanie mikroprocesorów) i informatykę.
Link do profilu wykładowcy w USOSweb
dr Anna Pawlak
Wykładowca akademicki od 2018 r., doktorat obroniła w Szkole Głównej Handlowej w Kolegium Gospodarki Światowej, w dziedzinie finansowania handlu międzynarodowego. Prowadzenie zajęć́ ułatwia jej ponad 20-letnie doświadczenie zawodowe, w tym na rożnych szczeblach kierowniczych od 2003-2018 r. Większość kariery zawodowej związana była z Korporacją Ubezpieczeń́ Kredytów Eksportowych S.A., gdzie współtworzyła i wiele lat kierowała działem zajmującym się ubezpieczeniami projektów inwestycyjnych. Posiada doświadczenie związane z kierowaniem zespołem, oceną ryzyka kredytowego, stosowaniem i konstruowaniem instrumentów ubezpieczeniowych oraz gwarancji, a także działalnością̨ kredytową i obsługą transakcji handlowych przez banki, product management, w tym badaniami rynkowymi również we współpracy ze środowiskiem naukowym.
W 2019 roku zaangażowała się w prace związane ze współpracą AFiB Vistula z uczelniami zagranicznymi, a także w prace nad akredytacjami programu kierunku Finanse i Rachunkowość, od roku 2021 objęła funkcję Dyrektora Programowego na kierunku Ekonomia oraz na kierunku Finanse i Rachunkowość.dr Zdzisław Rapacki
W latach 2004-2010 był ambasadorem RP przy Biurze ONZ w Genewie, Konferencji Rozbrojeniowej i innych organizacjach. W latach 2008-2009 – przewodniczący Rady Administracyjnej Międzynarodowej Organizacji Pracy i Komitetu Całości negocjującego rezolucję w sprawie światowego kryzysu finansowego i gospodarczego. W 2006 r. przewodniczący Konferencji Rozbrojeniowej. W latach 1996-2004 i 2010-2012 – doradca Prezydenta RP; 1994-1995 Prezes Spółki Polcard (zajmującej się kartami kredytowymi). Wcześniej Dyrektor Gabinetu trzech kolejnych ministrów spraw zagranicznych, Minister Pełnomocny w Ambasadzie RP w Londynie, Stały Przedstawiciel RP przy Międzynarodowa Organizacji Turystyki w Madrycie, Sekretarz Ambasady w Tokio, oficer łącznikowy FIFA na Mundialu w Meksyku. Współautor książki pt. Gospodarka światowa, autor artykułów na temat kart kredytowych, globalizacji, kryzysu finansowego i gospodarczego, rozbrojenia, dyplomacji i transformacji społeczno-gospodarczej w Europie Środkowo-Wschodniej. Odznaczony między innymi Wielkimi Krzyżami Zasługi Chile i Peru, Krzyżem Komandorskim francuskiej Legii Honorowej, Komandorskimi Krzyżami Zasługi: Belgii, Japonii, Litwy i Węgier.
dr Monika Różycka
W 2019 r. uzyskała tytuł doktora w AFiBV, w 2010 r. tytuł magistra w dziedzinie ekonomia o specjalności finanse i rachunkowość przedsiębiorstw. W 2011 r. ukończyła Podyplomowe Studia Rachunkowości w Akademii Finansów w Warszawie. W 2014 r. zakończyła studia podyplomowe z seminariami doktorskimi w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie w zakresie metodologii badań w naukach ekonomicznych. W roku akademickim 2012/2013 odbyła staż naukowy na Uczelni prowadząc zajęcia z przedmiotów z zakresu rachunkowości i podatków. W marcu 2013 r. dzięki pracy wykonanej podczas prowadzenia zajęć, decyzją studentów znalazła się w gronie najlepszych dydaktyków Uczelni, zajmując I miejsce w kategorii największych jednostek dydaktycznych. Jest wykładowcą akademickim w Akademii Finansów i Biznesu Vistula. W czerwcu 2013 r. otworzyła przewód doktorski poświęcony ekonomicznym konsekwencjom zmian w podatku od towarów i usług oraz ich wpływu na funkcjonowanie MSP w Polsce. W lutym 2019 r. rozprawa doktorska została przyjęta przez Radę Wydziału. Od ponad dwudziestu lat jest zawodowo związana z księgowością, zajmuje stanowisko głównej księgowej w spółkach z o.o. Kilka razy w roku odbywa szkolenia z zakresu podatków.
dr Małgorzata Smoleń-Bojańczyk
Wieloletni praktyk w dziedzinie finansów przedsiębiorstw i rachunkowości. Pracowała na stanowisku audytora, kontrolera finansowego, kierownika finansów i księgowości w przedsiębiorstwach polskich i międzynarodowych. Ukończyła studia w zakresie ekonomii i prawa podatkowego oraz kursy w zakresie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej. Posiada certyfikat księgowy Ministerstwa Finansów (nr 48687/2011). Certyfikaty językowe: język angielski – EMI Cambridge Certificate, LCCI 3, dobra znajomość języka niemieckiego i rosyjskiego. Rozpoczęty na Akademii Finansów i Biznesu Vistula przewód doktorski pt. „Teoria agencji a znaczenie ujawnień informacyjnych w świetle nowych wymogów stawianych korporacjom w USA i UE po roku 2000”. Planowany termin zakończenia 2019 r. Prowadzi zajęcia głównie w języku angielskim ze studentami z różnych dziedzin rachunkowości, finansów przedsiębiorstw i sprawozdawczości finansowej.
dr Tomasz Smus
Doktor nauk prawnych od 2009 r. Wykładowca akademicki, Adiunkt w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie. Od 2013 roku zatrudniony na wydziale Biznesu i Stosunków Międzynarodowych w Katedrze Finansów i Rachunkowości. W latach 2010 – 2013 Adiunkt, Uniwersytet Opolski, Wydział Ekonomiczny, Katedra finansów i rachunkowości. Związany również w latach 2011 – 2013 z programami IMBA i EMBA, Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej.
Ekspert ds. innowacji, branży startupów, nowych technologii blockchain. Prowadzi projekty technologiczne, biznesowe, specjalizuje się w wirtualnych walutach, blockchain. W swej działalności wykorzystuje wiedzę i doświadczenie w zakresie prawa nowych technologii, planowania strategicznego, biznesu, finansów przedsiębiorstw. Zarządza aktywnie w startupach, dokonuje analizy rynku, modeli biznesowych, innowacji. Wykorzystuje narzędzia problem-solving, lean startup, design thinking. Prowadzi działalność ekspercką w zakresie kryptowalut i blockchain od 2017 roku. Jest pomysłodawcą, założycielem Blockchain Alliance 2018.
W działalności naukowej zajmuje się badaniami w zakresie startup-ów, finansowania przedsiębiorstw, bankowości, wirtualnych aktywów. Łączy sfery ekonomii, finansów i prawa mających sferę realną gospodarki. Autor projektów badawczych w zakresie e – banking, bankowości, pieniądza wirtualnego, a pieniądza alternatywnego oraz spełniania przez nie świadczeń pieniężnych.
dr Renata Sokołowska
Dr nauk badawczych; pracuje w Ministerstwie Finansów. Zainteresowania badawcze: systemy podatkowe w Polsce i na świecie, podatki PIT, CIT, VAT, przestępstwa skarbowe, rachunkowość podatkowa i budżetowa. Prowadzone zajęcia w języku polskim i angielskim – przedmioty ACCA: rachunkowość podatkowa, VAT i rozrachunki z VAT, system podatkowy w Polsce oraz rachunkowość zarządcza, rozliczenia podatkowe, kontrola podatkowa. Promotor prac dyplomowych w zakresie badań nad podatkami, wyboru najkorzystniejszej formy opodatkowania małego biznesu, rozwoju księgowości, dostosowania polskiego prawodawstwa podatkowego do przepisów UE.
dr Witold Walkowiak
Karierę zawodową rozpoczynał w 1980 r. w Instytucje Finansów przy Ministerstwie Finansów. W 1987 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej. Był stypendystą British Council na Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii oraz Fulbrighta w Brookings Institution w Stanach Zjednoczonych. Po 1990 r. jego kariera zawodowa związana jest z praktyką gospodarczą. Pracował w Banku Handlowym w Warszawie S.A., zajmując stanowiska od zastępcy dyrektora Departamentu Ekonomicznego do wiceprezesa zarządu banku. Był też wiceprezesem zarządu Banku BPH S.A., odpowiedzialnym za zarządzanie finansami i ryzykiem. Od 2003 r. przeszedł do sektora ubezpieczeń. Był członkiem zarządu PZU S.A., dyrektorem finansowym Departamentu Europejskiego w Eureko B.V. (Holandia), wiceprezesem zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz wiceprezesem zarządu spółek grupy Warta.
Od 2009 r. współpracuje Akademią Finansów, a następnie z Akademią Finansów i Biznesu, gdzie prowadził zajęcia z takich przedmiotów jak: zarządzanie instytucjami kredytowymi, rachunkowość zarządcza, rachunkowość bankowa i ubezpieczeniowa, gospodarka finansowa zakładu ubezpieczeń, planowanie biznesowe.
dr inż. Witold Witkowski
dr hab. Jolanta Zombirt prof. AFiB Vistula
Absolwentka Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie) oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego (orientalistyka). Specjalistka w zakresie nowych technik finansowych, zarządzania ryzykiem bankowym w kontekście ewolucji regulacji bankowych i strategii banków w dobie globalizacji rynków finansowych; w latach 1976-1991 związana z Centralą Handlu Zagranicznego Budownictwa BUDIMEX; w 1993 r. – doradca ministra (Jana Krzysztofa Bieleckiego) w Biurze ds. Integracji Europejskiej oraz Pomocy Zagranicznej; w 1994 r. – doradca prezesa Powszechnego Banku Kredytowego, a w 1996 r. – prezesa Banku Handlowego w Warszawie; w latach 2002-2007 pracowała jako główny specjalista ds. Rozwoju Rynków Finansowych w Departamencie Systemu Finansowego Narodowego Banku Polskiego; była również kierownikiem Zakładu Systemu Finansowego UE w Instytucie Europeistyki UJ.
NAJLEPSI W PRAKTYCE
Studia na kierunku Finanse i Rachunkowość zostały zaplanowane tak, by zapewnić studentom jak największy wybór specjalności oraz poznanie tych obszarów sektora finansowego, w których chcą zostać specjalistami i zamierzają realizować się zawodowo.
Przekonaj się, że Vistula jest Uczelnią najlepszą w praktyce. Zobacz, jakie korzyści przyniosą Ci studia na kierunku Finanse i Rachunkowość.
KORZYŚCI ZE STUDIOWANIA FINANSÓW I RACHUNKOWOŚCI
Specjalistyczna wiedza
Dzięki wąskim specjalnościom zdobędziesz interesującą cię kompetencje i rozwiniesz się w kierunku najlepszym dla twojej zawodowej przyszłości. Wiedzę przekażą ci praktycy z licznymi osiągnięciami w swojej karierze.Globalne możliwości
Program oparty o światowe standardy, współpraca z zagranicznymi studentami i możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych w języku angielskim sprawią, że studia przygotują cię do podjęcia pracy także poza granicami Polski.Prestiżowa akredytacja
Wszyscy absolwenci Finansów i Rachunkowości AFiB Vistula otrzymują automatycznie suplement potwierdzający zaliczenie czterech z dziewięciu egzaminów ACCA na poziomie podstawowym. Pozostałych pięć jest zaliczanych po zdaniu indywidualnych egzaminów.
ACCA to jedna z najbardziej prestiżowych kwalifikacji zawodowych z zakresu finansów i rachunkowości, doceniana przez pracodawców na całym świecie. Jej posiadanie zwiększy twoje szanse awansu na kierownicze stanowiska.Biznesowe podejście
Dzięki zajęciom prowadzonym przez uznanych praktyków, zdobędziesz nie tylko teoretyczną wiedzę, ale także dowiesz się, jak wykorzystać ją w działaniu. To otworzy przed tobą szerokie perspektywy zawodowe.JAKA PRACA PO STUDIACH FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ?
Absolwenci kierunku Finanse i Rachunkowość mogą wybierać wśród ofert ciekawej i dobrze płatnej pracy. Twoja zawodowa przyszłość zależy od specjalności, którą wybierzesz.
-
Przedsiębiorczość
- ekspert w przedsiębiorstwie
- własna działalność gospodarcza
- doradca inwestycyjny
-
Bankowość i usługi finansowe
- specjalista do spraw sprzedaży i obsługi klienta
- doradca klienta
- kasjer bankowy
- kasjer walutowy
- agent kredytowy
- doradca hipoteczny
- doradca inwestycyjny
- specjalista do spraw obsługi kart
- doradca leasingowy
- analityk kredytowy
-
Rachunkowość i finanse
- księgowy
- główny księgowy
- analityk finansowy
- doradca podatkowy
- własna działalność gospodarcza
-
Rachunkowość i finanse ACCA
- księgowy
- główny księgowy
- analityk finansowy
- doradca podatkowy
- własna działalność gospodarcza
-
Analityk rynku finansowego
- analityk kredytowy
- analityk systemu IT
- analityk finansowy
- specjalista ds. oceny ryzyka
-
Studia w języku polskim - obywatele UE i osoby posiadające Kartę Polaka
Wpisowe Opłata roczna Opłata semestralna 10 rat w roku Studia stacjonarne 400 zł 5 600 zł 3 000 zł 640 zł Studia niestacjonarne (w tym online) 400 zł 5 000 zł 2 700 zł 580 zł Studia w języku polskim - studenci spoza UE*
Wpisowe Opłata roczna Opłata semestralna Studia stacjonarne i niestacjonarne 120 € 1 450 € 775 € Studia w języku angielskim - obywatele UE i innych państw*
Wpisowe Opłata roczna Opłata semestralna Studia stacjonarne 120 € 2 500 € 1 350 € *do grupy obywateli innych państw płacących według stawek UE należą: obywatele pozostałych państw Europy, wszystkich państw
Ameryki Północnej i Południowej, Wysp Karaibskich oraz Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Mongolii,
Rosji, Tadżykistanu, Turkmenistanu oraz Uzbekistanu.Studia w języku angielskim - studenci pozostałych państw*
Wpisowe Opłata roczna Opłata semestralna Studia stacjonarne 200 € 3 500 € 1 850 € *nie dotyczy studentów z państw Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Wysp Karaibskich, oraz Armenii, Azerbejdżanu,
Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Mongolii, Rosji, Tadżykistanu, Turkmenistanu oraz Uzbekistanu.Zarządzenie Rektora o opłatach
Kontakt:
Kontakt do Działu Edukacji Cyfrowej
Dla obywateli polskich:
Katarzyna Broniszewska
telefon: +48 22 4572 400
e-mail: rekrutacja@vistula.edu.pl
adres: ul. Stokłosy 3, 02-787, Warszawa
pokój: 28 (parter)
Joanna Godlewska
tel. 22 45 72 413
e-mail: j.godlewska@vistula.edu.pl
pok. 28
Dla cudzoziemców:
Admissions team:
Anna Voronko
International Admission Officer
tel.: WhatsApp or Viber: +48 510 858 087
e-mail: admission2@vistula.edu.pl
pokój: 122 (1 piętro)