Stosunki Międzynarodowe – studia I stopnia

Rodzaj studiów:
Studia I Stopnia
Tryb studiów:
stacjonarne
Czas trwania studiów:
3 lata (6 semestrów)
Lokalizacja:
Warszawa
Język wykładowy:
polski, angielski
Uczelnia:
AFiB Vistula
STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE – O STUDIACH
Stosunki Międzynarodowe są nauką łączącą wiedzę, doświadczenia i osiągnięcia wielu dyscyplin. Czerpią zarówno z nauk politycznych, ekonomii i prawa, jak też z socjologii, geografii czy historii.Studia z zakresu stosunków międzynarodowych pozwalają zrozumieć aktualne i najbardziej palące problemy współczesnego świata. Kierunek nie oferuje jednej wąsko rozumianej specjalności. Dostarcza wiedzy i miękkich kompetencji, które są cenione przez pracodawców i pozwalają odnaleźć się w różnych okolicznościach. Absolwenci Stosunków Międzynarodowych doskonale realizują się zawodowo w międzynarodowych korporacjach, instytucjach publicznych i finansowych, w mediach oraz dyplomacji.
Unikalność Stosunków Międzynarodowych na AFiB Vistula polega na włączeniu w proces nauczania praktyków dyplomacji, polityków i analityków, którzy chętnie dzielą się swoim doświadczeniem ze studentami, wykraczając poza informacje dostępne w podręcznikach. Do najbardziej znanych wykładowców należą m.in. prof. Longin Pastusiak (amerykanista, były marszałek Senatu RP), prof. Jerzy M. Nowak (były ambasador przy NATO), prof. Marek Grela (były ambasador przy UE).
WYSOKA OCENA POLSKIEJ KOMISJI AKREDYTACYJNEJ
Polska Komisja Akredytacyjna bardzo wysoko oceniła koncepcję kształcenia, program, kadry, wewnętrzy system jakości i infrastrukturę kierunku Stosunki Międzynarodowe na Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Umiędzynarodowienie oraz wsparcie studentów w procesie kształcenia zdobyły notę najwyższą.
Studia licencjackie na kierunku Stosunki międzynarodowe zostały sklasyfikowane na 9. miejscu rankingu Perspektyw, będąc w tym zakresie najlepszym programem spośród wszystkich uczelni prywatnych w Polsce.
Ocena programowa PKA
STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE – PROGRAM STUDIÓW
Program kierunku Stosunki Międzynarodowe w Akademii Finansów i Biznesu Vistula jest unikalny w skali kraju. Bazuje nie tylko na wiedzy akademickiej, ale i doświadczeniu praktyków. Wśród wykładowców znajdują się byli dyplomaci i ministrowie zaangażowani w proces akcesji Polski do NATO i Unii Europejskiej.
W trakcie studiów:
- zdobędziesz obszerną wiedzę o procesach politycznych, gospodarczych, społecznych i kulturowych, zachodzących we współczesnym świecie;
- osiągniesz wysokiej klasy kompetencje językowe;
- zyskasz wiedzę z zakresu polityki międzynarodowej i dyplomacji, współczesnych konfliktów zbrojnych i międzynarodowych stosunków gospodarczych;
- rozwiniesz umiejętności gromadzenia i selekcjonowania informacji oraz analizy i interpretacji zjawisk zachodzących w międzynarodowym otoczeniu polityczno- gospodarczym;
- poznasz zasady komunikacji międzykulturowej.
-
Zobacz placówki, w których możesz odbyć praktyki
- Centrum Stosunków Międzynarodowych,
- German Marshall Fund of the United States,
- Magazyn THINKTANK,
- Fundacja Otwarty Dialog,
- Polski Instytut Spraw Międzynarodowych,
- Fundacja im. Roberta Schumana,
- Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego,
- Center for European Policy Analysis,
- Instytut WiseEuropa,
- Instytut Spraw Publicznych,
- Fundacja im. Heinricha Bölla,
- Atlantic Council,
- Community of Democracies.
SPECJALISTYCZNA WIEDZA
Decydując się na wybraną specjalizację, otrzymasz kompleksową i rzetelną wiedzę.
-
Sprawdź przedmioty obowiązkowe
- Podstawy ekonomii
- Historia stosunków międzynarodowych
- Nauka o państwie i polityce
- Filozofia i Etyka
- ICT w Biznesie
- Warsztat badacza Stosunków Międzynarodowych I
- Międzynarodowe stosunki polityczne
- Teoria stosunków międzynarodowych
- Międzynarodowe stosunki gospodarcze
- Najnowsza historia powszechna
- Podstawy prawa
- Socjologia
- Techniki komunikacji i argumentowania I
- Zaawansowane techniki pisania prac akademickich I
- Współczesne doktryny polityczne
- Organizacje międzynarodowe
- Podstawy wiedzy o UE
- Psychologia społeczna
- Współczesne systemy polityczne
- Warsztat korespondenta zagranicznego
- Prawo międzynarodowe publiczne
- Komunikacja międzykulturowa
- Negocjacje
- Międzynarodowe stosunki kulturalne
- Polska polityka zagraniczna
- Public Relations i marketing polityczny
- Unia Europejska jako aktor globalny
- Seminarium dyplomowe
- Język obcy
- Drugi język obcy
Kierunek Stosunki Międzynarodowe nie oferuje wąsko rozumianych specjalności. Każda z wymienionych poniżej jest pakietem wiedzy i umiejętności, które pozwalają na kontynuowanie edukacji na studiach II stopnia nie tylko z zakresu stosunków międzynarodowych, ale także w dziedzinie ekonomii oraz innych nauk społecznych i humanistycznych, jak socjologia, politologia i historia. Wszystkie specjalności poszerzają horyzonty studentów, co pozwala im lepiej rozumieć świat i zwiększa szanse na rynku pracy.
SPECJALNOŚĆ: KOMUNIKOWANIE MIĘDZYNARODOWE
To propozycja dla osób wiążących swoją przyszłość zawodową z mediami utrzymującymi relacje międzynarodowe oraz z korporacjami o charakterze międzynarodowym. Program ma charakter interdyscyplinarny, łączy stosunki międzynarodowe, politologię i dziennikarstwo. Akcent jest położony na kwestie wizerunku publicznego oraz rolę mediów we współczesnych stosunkach międzynarodowych.
SPECJALNOŚĆ: BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE I MIĘDZYNARODOWE
Program koncentruje się problemach bezpieczeństwa państwa w ujęciu wewnętrznym i zewnętrznym. Poznasz systemy bezpieczeństwa zbiorowego, strategie ochrony przed zagrożeniami oraz sposoby prognozowania niebezpieczeństw. Jest to świetny wybór dla osób, które chcą rozwijać karierę w charakterze analityka międzynarodowego lub zajmować się oceną czynników ryzyka w korporacjach.
SPECJALNOŚĆ: ZARZĄDZANIE KRYZYSEM W ŚRODOWISKU MIĘDZYNARODOWYM
To specjalność, której program ogniskuje się na wpływie kryzysów międzynarodowych na państwa, na sposobach rozwiązywania kryzysów oraz zarządzania informacjami w kryzysowych sytuacjach.
-
Sprawdź przedmioty realizowane w ramach specjalności bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe
- Studia strategiczne
- Religia i tożsamość w polityce międzynarodowej
- Współczesne problemy bezpieczeństwa
-
dr Małgorzata Bonikowska
Studiowała w Polsce i we Francji (Sorbona); ukończyła studia doktoranckie i specjalistyczne na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku; autorka ponad 150 publikacji, promotor prawie stu prac dyplomowych; prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych – jednego z najstarszych polskich think tanków specjalizujących się w sprawach zagranicznych; współzałożycielka i prezes ośrodka THINKTANK; w latach 1995-1998 zajmowała się w TVP publicystyką krajową i międzynarodową; jako dyrektor Centrum Informacji Europejskiej Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej prowadziła rządowy Program Informowania Społeczeństwa o UE; w latach 2001-2007 roku była ekspertem, a potem szefem Programu Informacji i Komunikacji Komisji Europejskiej – najpierw w Polsce a później w Bułgarii, przygotowując te kraje do członkostwa w UE; była doradcą do spraw unijnych rządowego Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich; kierownik projektów międzynarodowych (m.in. w ramach Grupy Wyszehradzkiej, Partnerstwa Wschodniego oraz w ramach współpracy UE – Indie); komentatorka wydarzeń międzynarodowych w mediach krajowych i zagranicznych.
dr Przemysław Piotr Damski
Historyk dyplomacji i stosunków międzynarodowych, dr nauk humanistycznych, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz British International History Group; dwukrotny stypendysta Roosevelt Institute for American Studies w Middelburgu w Holandii; prowadził badania w Wielkiej Brytanii, Holandii i w Niemczech; autor książki „Najbliższe narody. Stosunki brytyjsko-amerykańskie w dobie prezydentury Theodore’a Roosevelta (1901-1909)” oraz wielu artykułów dotyczących historii stosunków międzynarodowych XIX i XX wieku.
dr hab. Marek Artur Grela prof. AFiB Vistula
Ombudsman w AFiB Vistula. Dyplomata, ekonomista i były wiceminister spraw zagranicznych; w latach 2002-2012 ambasador RP przy Unii Europejskiej, a następnie dyrektor ds. stosunków transatlantyckich w Radzie Unii Europejskiej oraz główny doradca w Europejskiej Służbie Dyplomatycznej (EEAS); obecnie współpracownik polskich i zagranicznych ośrodków studiów międzynarodowych, doradca dyplomatyczny Krajowej Izby Gospodarczej, członek Rady Fundacji Amicus Europae oraz członek Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego; ambasador ad personam.
dr Anna Grzywacz
Doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce, absolwentka studiów pierwszego i drugiego stopnia (specjalizacja wschodnioazjatycka) w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego; odbyła stypendia naukowe w University of Nottingham (2012-2013) i Xiamen University (2015-2016); uczestniczyła w międzynarodowych konferencjach organizowanych m.in. w Chinach, Gruzji i Słowenii; specjalistka z zakresu stosunków międzynarodowych w Azji Południowo-Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii kulturowych i społecznych, polityki zagranicznej Indonezji i Singapuru oraz kulturowych aspektów poznania regionu; autorka prac nt. Timoru Wschodniego oraz Indonezji.
mgr Tom Hashimoto, LL.M., FHEA
Specjalizuje się w okresie postkomunistycznym, a jego obecne badania koncentrują się na Warszawie jako międzynarodowym centrum handlu papierami wartościowymi (w porównaniu do Pragi, Budapesztu i Wiednia); prowadzi badania oparte na geografii finansowej, a także analizie ekonomicznej prawa; ostatnio był redaktorem „Reviewing the European Union Accession” (Brill, Leiden / Boston); obecnie przygotowuje na Uniwersytecie w Oksfordzie rozprawę doktorską o Warszawie jako centrum finansowym.
dr hab. Wawrzyniec Konarski prof. AFiB Vistula
Rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Profesor nadzwyczajny w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie, uprzednio w UJ, SWPS i UW; badacz zagadnień etnokulturowych i polityczno-ustrojowych w systemach demokratycznych i autorytarnych oraz wybranej problematyki w ramach najnowszej historii politycznej oraz etnopolityki, w tym nacjonalizmów i regionalizmów na tle nowożytnej perspektywy historycznej; uczestnik blisko 200 konferencji krajowych i międzynarodowych oraz wykładowca gościnny w kilkudziesięciu uczelniach i instytucjach edukacyjnych w Polsce oraz w Albanii, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, Niemczech, Rumunii, Słowacji, Ukrainie, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech, a także w Chile, KRLD i USA; członek stowarzyszeń naukowych m.in.: Komitetu Prognoz PAN „Polska w XXI wieku”, Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych (w latach 2007-2010 – wiceprezes Zarządu Głównego z wyboru), Polskiego Towarzystwa Współpracy z Klubem Rzymskim (od 30 stycznia 2012 – wiceprzewodniczący Zarządu Głównego z wyboru), International Political Science Association; komentator polityczny w mediach polskich i zagranicznych; autor blisko 200 publikacji z dziedziny nauk politycznych, kulturoznawstwa, medioznawstwa i stosunków międzynarodowych (opublikowanych po polsku, angielsku, chorwacku, fińsku, niemiecku, rosyjsku, słowacku i ukraińsku), m. in.: A Legacy of Hatred: On the Conflict in Northern Ireland (1991); Nieprzejednani: rzecz o Irlandzkiej Armii Republikańskiej (1991); A Predominant Party System: The Case of Ireland (1994); Pragmatycy i idealiści: rodowód, typologia i ewolucja ugrupowań politycznych nacjonalizmu irlandzkiego w XX wieku (2001); System konstytucyjny Irlandii (2005); Bałkany: Etnokulturowe podłoże konfliktów (współautor i współredaktor, 2006); Niemcy-Polska: Coraz bliżej: Perspektywa polskich i niemieckich studentów (współautor i redaktor, 2007); Kryzys przywództwa we współczesnej polityce (współautor i współredaktor, 2011); Politolog o polityce. Wywiady, komentarze, opinie i ekspertyzy (2008-2014) (2014); Partyzanci, doktrynerzy, terroryści. Chronologiczne studium fenomenu Irlandzkiej Armii Republikańskiej (2019).
dr hab. Wojciech Kostecki prof. AFiB Vistula
Koordynator ds. Badań. Politolog, specjalista w zakresie stosunków międzynarodowych, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego; autor wielu publikacji naukowych na temat współczesnych zagadnień międzynarodowych, problematyki bezpieczeństwa, mediów, konfliktów oraz teorii polityki; w latach 2007-2011 przewodniczący Zespołu ds. stanu zagrożeń społeczeństwa i państwa Komitetu Badań nad Zagrożeniami PAN; uczestnik krajowych (NCN) oraz międzynarodowych programów badawczych (m.in. na Uniwersytecie w Cambridge, Uniwersytecie Kopenhaskim, w Berghof Research Center); członek European International Studies Association i uczestnik Global Security Fellows Initiative; od 2018 r. członek Komitetu Zarządzającego programu COST pod nazwą “EU Foreign Policy Facing New Realities: Perceptions, Contestation, Communication and Relations”.
dr hab. Agnieszka Legucka, prof. AFiB Vistula
Analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM), w którym jest głównym specjalistą ds. polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej; była zaangażowana m.in. w opracowywanie strategii bezpieczeństwa narodowego RP; pełniła funkcję prorektora ds. studenckich Akademii Obrony Narodowej i trenowała urzędników państwowych w programie SENSE skierowanym do państw po konfliktach zbrojnych; zastępca redaktora naczelnego czasopisma “Sprawy Międzynarodowe”.
dr Marek Madej
Dr nauk prawnych od 1986 r., specjalność prawo międzynarodowe. Był adiunktem w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych w latach 1979-1987, adiunktem na UJ (1987-1992). Od 1992 r. do 2018 r. w MSZ, był radcą prawnym w Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ Nowy Jork (1992-1997 i 2001-2006), radcą-ministrem w Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ i OBWE Wiedeń (2013-2017), radcą-ministrem w Departamencie Prawno-Traktatowym (2011-2018). W ONZ między innymi wiceprzewodniczącym Komitetu Prawnego ZO (1994), wiceprzewodniczącym Komitetu Przygotowawczego ds. Międzynarodowego Trybunału Karnego (1995-1996). W 2011 r. był przewodniczący grupy roboczej COJUR-ICC Rady Europejskiej. Wykładowca Collegium Civitas (2008-2013).
dr Juliusz Maliszewski
Dyrektor Programu Kształcenia Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna. Doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce, MBA, dziennikarz, dyplomata; pełnił wiele funkcji kierowniczych w mediach publicznych – Telewizji Polskiej i Polskim Radiu, m.in. jako dyrektor-redaktor naczelny Polskiego Radia dla Zagranicy i członek Rady Nadzorczej TVP SA; był członkiem Komisji Etyki TVP; był dyrektorem Instytutu Polskiego w Lipsku; specjalizuje się w problematyce niemieckiej i europejskiej; autor monografii „Deutsche Welle w systemie medialnym Republiki Federalnej Niemiec” i wielu pozycji dotyczących stosunków międzynarodowych i mediów.
dr Janusz Mrowiec
Dyplomata, ambasador tytularny, doktor nauk humanistycznych w obszarze stosunków międzynarodowych; przedstawiciel Polski na międzynarodowych konferencjach m. in. w Zgromadzeniach Organizacji Jedności Afrykańskiej Unii Afrykańskiej, w Radach Ligi Państw Arabskich oraz w szczytach Organizacji Współpracy Islamskiej i Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej; były Ambasador RP w Senegalu, Mali, Gwinei, Gwinei Bissau, Wyspach Zielonego Przylądka, Gambii i Algierii; wieloletni wykładowca SGPiS (obecnie SGH); autor licznych publikacji na temat stosunków międzynarodowych, świata arabskiego, islamu, terroryzmu oraz różnic kulturowych.
dr Bartłomiej E. Nowak
Dyrektor Instytutu Badań w dyscyplinie nauki o polityce i administracji. Politolog, dr nauk ekonomicznych. Był szefem Katedry Stosunków Międzynarodowych AFiB Vistula (2014-2017) i dyrektorem wykonawczym Centrum Stosunków Międzynarodowych (2010-2013). Stypendysta European University Institute we Florencji (2018), Transatlantic Academy w Waszyngtonie (2013-2014), a także Carnegie Council for Ethics in International Affairs (tzw. non-resident 2014-2017). W przeszłości pełnił również funkcje wykonawcze i doradcze w Parlamencie Europejskim (Bruksela-Strasburg, 2004-2009) oraz Konwencie ds. Przyszłości Europy (Bruksela, 2002-2003). Przed przystąpieniem Polski do UE współzakładał i był członkiem Rady Programowej Inicjatywy „TAK w Referendum” (2002-2003), a także Narodowej Rady Integracji Europejskiej (2002-2004).
dr hab. Jerzy M. Nowak prof. AFiB Vistula
Emerytowany zawodowy dyplomata z 50-letnim stażem (m.in. ambasador w Hiszpanii i przy NATO), negocjator wielu porozumień międzynarodowych, specjalizował się w dyplomacji wielostronnej i bezpieczeństwie międzynarodowym, napisał ok. 90 prac naukowych i popularno-naukowych (m.in. monografię nt. Układu Warszawskiego, skrypt o dyplomacji wielostronnej, wspomnienia), doktoryzował się i habilitował na UMK w Toruniu; były prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego (obecnie wiceprezes).
dr Justyna Olędzka
Literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauki o polityce; w latach 2014-2017 realizowała grant finansowany przez Narodowe Centrum Nauki, w ramach którego była zatrudniona jako pracownik naukowy na Wydziale Historyczno- Socjologicznym Uniwersytetu w Białymstoku; jest redaktorem tematycznym czasopisma „Kavkaz – Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość” oraz ekspertem z zakresu obszaru poradzieckiego i koordynatorem programu ,,Kaukaz Północny” w Fundacji El-Karama.
NAJLEPSI W PRAKTYCE
Ukończenie studiów licencjackich na kierunku Stosunki międzynarodowe pozwoli ci z sukcesem rozwijać karierę w wybranych obszarze.Przekonaj się, że Vistula jest uczelnią najlepszą w praktyce. Zobacz, jakie korzyści przyniosą ci studia na kierunku Stosunki międzynarodowe.
Program studiów został zaprojektowany tak, by jak najlepiej przygotować cię do przyszłej kariery.
Możliwości pracy:
- administracja centralna i lokalna;
- instytucje analityczne;
- media;
- korporacje;
- organizacje i instytucje międzynarodowe;
- organizacje pozarządowe;
- firmy działające na rynkach międzynarodowych;
- służby dyplomatyczne;
- agencje reklamowe i PR.
KORZYŚCI ZE STUDIOWANIA STOSUNKÓW MIĘDZYNARODOWYCH
Przygotowanie do wykonywania zawodu
Interdyscyplinarna wiedza z zakresu stosunków międzynarodowych, którą zdobędziesz od doświadczonych praktyków sprawi, że po ukończeniu studiów będziesz doskonale przygotowany do zawodu.
Globalne możliwości
Program oparty na solidnych podstawach pozwoli ci realizować się zawodowo nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Będziesz w stanie zastosować w praktyce wiedzę i doświadczenie zdobyte w Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Studia w języku polskim - obywatele UE i osoby posiadające Kartę Polaka
Wpisowe Opłata roczna Opłata semestralna 10 rat w roku Studia stacjonarne 400 zł 5 100 zł 2 700 zł 580 zł Studia w języku polskim - obywatele spoza UE
Wpisowe Opłata roczna Opłata semestralna Studia stacjonarne 120 € 1 450 € 775 € Studia w języku angielskim - obywatele UE i innych państw*
Wpisowe Opłata roczna Opłata semestralna Studia stacjonarne 120 € 2 500 € 1 350 € *Do grupy obywateli innych państw płacących według stawek UE należą: obywatele pozostałych państw Europy, wszystkich państw
Ameryki Północnej i Południowej, Wysp Karaibskich oraz Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Mongolii,
Rosji, Tadżykistanu, Turkmenistanu oraz Uzbekistanu.Studia w języku angielskim - studenci z pozostałych państw*
Wpisowe Opłata roczna Studia stacjonarne 200 € 3 500 € *nie dotyczy studentów z państw Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Wysp Karaibskich, oraz Armenii, Azerbejdżanu,
Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Mongolii, Rosji, Tadżykistanu, Turkmenistanu oraz Uzbekistanu.Zarządzenie Rektora o opłatach
Kontakt:
Kontakt do Działu Edukacji Cyfrowej
Dla obywateli polskich:
Katarzyna Broniszewska
telefon: +48 22 4572 400
e-mail: rekrutacja@vistula.edu.pl
adres: ul. Stokłosy 3, 02-787, Warszawa
pokój: 28 (parter)
Dla cudzoziemców:
Admissions team:
Yevhenii Lytovchenko
International Admission Officer
tel.: WhatsApp or Viber: +48 510 858 087
e-mail: admission2@vistula.edu.pl
pokój: 122 (1 piętro)