W prestiżowym wydawnictwie Routledge ukazała się właśnie książka poświęcona trzem dekadom transformacji systemowej w Polsce: „Poland in the Single Market. Politics, economics, the euro”. Dwa rozdziały opracowali do niej pracownicy naszej Uczelni: dr hab. Marta Götz – Euro area reforms and Poland – the state of the game oraz dr hab. Sebastian Płóciennik – From dependence to complementarity? Poland’s economic relations with Germany.

Jak możemy przeczytać w streszczeniu: Przypadek Polski i jej przejścia na gospodarkę rynkową i demokrację to historia sukcesu: 30 lat nieprzerwanego wzrostu i rozwoju, rozbudowy infrastruktury oraz modernizacji gospodarki i społeczeństwa. Epokowe zmiany zaszły w ciągu zaledwie trzech dekad. Nastąpiły tak szybko, że dzieci urodzone pod koniec lat 80. i później nie pamiętają już, jak wyglądało życie w Polsce w czasach komunizmu i nie mogą się do niego odnieść. Ponadto wielu starszych ludzi, łatwych ofiar romantyzowania własnej młodości, ma tendencję do zapominania. W rezultacie wyjątkowość polskich przemian i transformacji, śmiałość i skuteczność reform oraz sukces, jaki wspólnie wypracowało polskie społeczeństwo, są dziś podważane zarówno w kraju, jak i za granicą.

Dokładne dane bibliograficzne (w formacie wydawnictwa):

Visvizi, A. (Ed.), Matysek-Jędrych, A. (Ed.), Mroczek-Dąbrowska, K. (Ed.). (2021). Poland in the Single Market. London: Routledge, https://doi.org/10.4324/9780429285301

Aplikuj online