UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ

Z udziałem ekspertów Grupy Uczelni Vistula odbył się w Katowicach 14. Europejski Kongres Gospodarczy. Nasi wykładowcy moderowali lub uczestniczyli w ważnych debatach na temat dezinformacji, przyszłości wspólnej Europy, zielonych inwestycji, polsko-niemieckich relacji gospodarczych, kobiet w biznesie czy przemysłu spotkań. Vistula była partnerem instytucjonalnym tej największej imprezy biznesowej Europy Środkowo-Wschodniej.

Europejski Kongres Gospodarczy (EEC) jest istotną częścią debaty publicznej o polskiej i europejskiej gospodarce. Uczelnie Vistula angażują się w tę inicjatywę, ponieważ stawiamy na współpracę i dzielimy się wiedzą – to nasza społeczna odpowiedzialność. Również w tym roku nasi eksperci byli w samym centrum tego wydarzenia.

W obliczu wojny o Ukrainę niezwykle ważną debatą była dyskusja o przyszłości wspólnej Europy z udziałem m.in. Valdisa Dombrovskisa, wiceprzewodniczącego wykonawczego Komisji Europejskiej ds. gospodarki, byłego premiera, prof. Jerzego Buzka oraz Konrada Szymańskiego, ministra ds. Unii Europejskiej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Akademię Finansów i Biznesu Vistula reprezentował dr Bartłomiej E. Nowak. Uczestnicy panelu podkreślali, że bezpośrednimi skutkami wojny będzie spowolnienie gospodarcze, nowe podejście do polityki energetycznej i poważna zmiana relacji handlowych z Rosją. Ale Unia Europejska może wyjść z tej sytuacji wzmocniona. – W ostatnich latach mieliśmy szereg kryzysów, które były określane jako kryzysy tzw. egzystencjonalne – jeśli ich nie przejdziemy, to Unia przestanie istnieć. Obecnie UE jest w historycznym momencie rozwoju, musimy działać razem jako Wspólnota, ale to też wyzwanie dla polityk narodowych – mówił dr Bartłomiej E. Nowak.

W kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę coraz większym problemem staje się dezinformacja. Jest ona stosowana wobec Polski na dużą skalę i nie można jej bagatelizować. Jest subtelna, dostosowana do polskich odbiorców, ponieważ prosty prorosyjski przekaz w Polsce by się nie przyjął. Debatę na temat dezinformacji poprowadziła w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego dr hab. Agnieszka Legucka – wykładowczyni AFiB Vistula i analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. – Najlepszym sposobem, żeby nie ulec dezinformacji jest zachowanie zdrowego dystansu. Trzeba wziąć głęboki oddech i sprawdzić w wiarygodnych źródłach to, co do nas dociera” – podkreśliła dr hab. Agnieszka Legucka. Według ekspertki takimi wiarygodnymi źródłami mogą być portale fact-checkingowe zajmujące się sprawdzaniem informacji. Większa część Polaków chciałaby je dofinansować i widzi potrzebę ich istnienia.

Szkołę Główną Turystyki i Hotelarstwa Vistula reprezentowali podczas kongresu prorektor Rafał Szmytke i dyrektor Instytutu Turystyki Piotr Tatara, którzy wzięli udział w panelu Turystyka i hotelarstwo. Dr hab. Krzysztof Celuch, pełnomocnik rektora ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz Magdalena Kondas, przewodnicząca uczelnianej Rady Biznesu dzielili się zaś swoją wiedzą podczas debaty nt. przemysłu spotkań. Nasi eksperci mówili, że ten sektor stanowi ważny filar gospodarki w Polsce i na świecie. – Przemysł spotkań zmienia świat, generuje biznes i definiuje wszystko to, co dzieje się dookoła interakcji między ludźmi – mówił dr hab. Krzysztof Celuch. Sektor ten stwarza szanse na zbudowanie zupełnie nowego rodzaju przemysłu, którym możemy budować polską gospodarkę przyszłości.

W każdej gospodarce – polskiej i światowej – coraz większą rolę odgrywają kobiety, choć nadal zarabiają mniej, a w biznesie dominują mężczyźni. Kultura organizacyjna wspierająca różnorodność i inkluzywność oraz korzyści wynikające ze zróżnicowania zespołów znalazły się w centrum debaty Women leaders – kobiety w biznesie. Dyskusję moderowała Joanna Burnos, wykładowczyni Akademii Finanasów i Biznesu Vistula, założycielka LEADERIS Institute oraz członkini Rady Doradczej The Alliance Of Her w Brukseli. – Rozmowa z udziałem przedstawicielek i przedstawicieli świata biznesu, przemysłu, edukacji i NGOs stała się źródłem inspiracji i refleksji nad zagadnieniami wokół kobiecego przywództwa – podsumowała dyskusję Joanna Burnos. Takie wydarzenia mają sens. Motywują i prowadzą do realnej zmiany.