Amman Aktualnsci2

Bezpieczeństwo chemiczne to jedno z najważniejszych wyzwań Bliskiego Wschodu. Dyskutowali o nim uczestnicy międzynarodowej konferencji, która odbyła się w dniach 8-11 kwietnia, w stolicy Jordanii Ammanie. Jordańskie Królestwo Haszymidzkie jest żywotnie zainteresowane budowaniem bezpieczeństwa chemicznego w regionie. Położone jest bowiem w bezpośrednim sąsiedztwie najmniej stabilnych państw Bliskiego Wschodu.

W konferencji ammańskiej wzięli udział delegaci z Algierii, Arabii Saudyjskiej, Białorusi, Kanady, Egiptu, Iraku, Japonii, Jemenu, Jordanii, Libii, Mołdawii, Kataru, Polski, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy. Obecni byli też przedstawiciele organizacji międzynarodowych, w tym Unii Europejskiej, Organizacji Narodów Zjednoczonych, Światowej Organizacji Ceł (WCO) oraz OBWE.

Wśród uczestników był też kanclerz Akademii Finansów i Biznesu Vistula, dr Zdzisław Rapacki. Nasza uczelnia odgrywa wiodącą rolę w promowaniu bezpieczeństwa chemicznego i ekologicznego, a kanclerz Rapacki ma w tym obszarze ogromne doświadczenie. Stał na czele polskiej delegacji podczas obrad I Komitetu (ds. rozbrojenia) Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Przewodniczył też Konferencji Rozbrojeniowej w Genewie.

Konferencja w Ammanie, to kolejna odsłona wydarzenia nt. bezpieczeństwa chemicznego na Bliskim Wschodzie. Poprzednia konferencja organizowana przez Międzynarodowe Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego (ICCSS) w Warszawie (www.iccss.eu), naszego partnera w Międzynarodowej Sieci Badań i Rozwoju Chemss Edu Network, odbyła się w ubiegłym roku w AFiB Vistula.

W Ammanie przedstawiono rezultaty pilotażowego projektu rozwoju bezpieczeństwa chemicznego w Jordanii, koordynowanego przez ICCSS, przy współudziale Vistuli. Uzgodniono propozycje środków budowy zaufania oraz mapy drogowej bezpieczeństwa chemicznego dla regionu.

Elementem procesu jest rozwój Jordanii jako centrum regionalnego bezpieczeństwa chemicznego. W kraju tym intensywnie jest rozwijany potencjał techniczny i baza szkoleniowa, gdzie – we współpracy z partnerami międzynarodowymi i ICCSS – będą kształceni i szkoleni przedstawiciele administracji, przemysłu i ośrodków akademickich w regionie. Koordynatorem projektu szkoleniowo-naukowego jest AFiB Vistula.

Podczas ammańskiej konferencji kanclerz Rapacki poprowadził panel, na którym dokonał prezentacji naszej uczelni i przedstawił założenia szkoleń i prac badawczych w ramach międzynarodowego projektu Chemss Edu Network. Wystąpienie spotkało się z żywą reakcją uczestników, którzy podkreślali konieczność wzbogacenia projektu o badania naukowe i jego rozszerzenia o element cyber-bezpieczeństwa.

W czasie pobytu w Jordanii kanclerz Rapacki odbył też rozmowy z wiceprezydentem i dziekanem Wydziału Studiów Podyplomowych Jordan University of Science & Technology. To jedna z 400 najlepszych uczelni świata, która posiada wszystkie akredytacje i współpracuje z uczelniami w USA i UE. Rozmowy dotyczyły jej udziału w projekcie Chemss Edu Network oraz współpracy bilateralnej. Kanclerz Rapacki zaproponował wspólne dyplomy z kierunkiem Finanse i Rachunkowość, współpracę w zakresie cyber-bezpieczeństwa oraz zatrudnienie w AFiB Vistula pracowników naukowych posiadających dyplomy krajów OECD, którzy byliby chętni publikować z afiliacją AFiB Vistula. Propozycja spotkała się z życzliwym przyjęciem. W ciągu dwóch tygodni otrzymamy odpowiedź.