Czarnogóra Szuka Alternatywy Dla Współpracy Z Rosją - Uczelnia Vistula

Wpływom gospodarczym Rosji w Czarnogórze i wzajemnym relacjom tych państw, poświęcony jest artykuł „Czarnogóra szuka alternatywy dla współpracy z Rosją”, którego autorką jest Marta Szpala z Zakładu Badań nad Konfliktami Akadmii Finansów i Biznesu Vistula. To już kolejna publikacja w ramach współpracy naszej Uczelni z Obserwatorem Finansowym.

Autorka zwraca uwagę na znaczącą aktywność Rosjan w Czarnogórze, głównie w sferze gospodarczej i społecznej. W tym bałkańskim kraju działają liczne rosyjskie szkoły, radio i organizacje społeczne. Rosja jest również najważniejszym inwestorem zagranicznym w Czarnogórze.
Marta Szpala podkreśla jednak, że model rozwoju oparty głównie na rosyjskich inwestycjach przestał być już atrukcyjny i skuteczny. Przyczyną jest m.in sprzedaż większości zasobów, nieefektywne inwestycje rosyjskie w innych sektorach niż nieruchomości oraz szereg konfliktów między tymi państwami.

Z jakimi krajami Czarnogóra zaczęła współpracować? Na jakie rynki się otworzyła? Jakie sektory będzie rozwijała? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w artykule, który można przeczytać TUTAJ.

Publikacja jest częścią cyklu uczelni i Obserwatora Finansowego, w którym regularnie pokazujemy regiony lub kraje zwiększonego ryzyka gospodarczego. Dotąd w cyklu ukazały się:

• Stabilna gospodarka to szansa na utrzymanie kruchych porozumień na Bałkanach
  • Białoruski kryzys gospodarczy jest skutkiem i przyczyną jednocześnie
  • Ukraina musi grać w dwa ognie
  • Nikomu nie zależy na Mołdawii na tyle, żeby istotnie zmienić jej położenie

Contact to Career Office

3 Stokłosy Street, Warsaw