Strona główna / News / Europoseł Adam Szejfeld z wkładem o UE w AFiB Vistula

Europoseł Adam Szejfeld z wkładem o UE w AFiB Vistula

19 marca br. w Akademii Finansów i Biznesu Vistula na zaproszenie Instytut Stosunków Międzynarodowych gościł Poseł do Parlamentu Europejskiego, Adam Szejnfeld. Przy pełnej Sali Senatu Europoseł wygłosił wykład zatytułowany „Unia na zakręcie”.

1. Państwa Unii Europejskiej stworzyły w ciągu kilku dekad wspólnotę, jakiej nie ma na całym świecie – z niewielkimi wyjątkami świat pokoju i dobrobytu.
  2. Praktycznie od początku jednak we Wspólnocie pojawiały się rysy i pęknięcia, które sprawiły, że obecnie UE jest na poważnym zakręcie.
  3. Unia zmaga się m.in. z kryzysem finansowym, który wywołał powstanie sił antyeuropejskich, socjalizacją gospodarki oraz uzależnieniem energetycznym. Spada solidarność państw – najsilniejsze gospodarki nie są zainteresowane wspieraniem słabszych.
  4. Problem migracyjny i fali uchodźców stanowi gigantyczny kryzys solidarności UE. Przyzwyczajona do pokoju Unia boi się angażować w poprawę sytuacji na Wschodzie.
  5. W ogólnej ocenie funkcjonowania Wspólnoty można powiedzieć, że „na szczęście mamy problemy”, ponieważ one stwarzają szanse na weryfikację postaw i rozwiązań, a konsekwencji zbudowanie mocniejszych podstaw Wspólnoty.
  6. Bilans członkowska Polski UE jest bez wątpienia pozytywny. W ciągu już ponad dekady RP osiągnęła wysoki wzrost wskaźników ekonomicznych, jak: PKB, eksport, liczba nowych miejsc pracy przy jednoczesnym spadku bezrobocia. Polska jest liderem wykorzystania dotacji unijnych.

W debacie po prelekcji uczestniczyli członkowie Prezydium konferencji: Rektor SGTiR dr hab. Jolanta Żyśko, prof. SGTIR, prof. dr hab. Longin Pastusiak, dyrektor ISM w AFiB Vistula, dr Bartłomiej E. Nowak, a także licznie zgromadzeni goście – wykładowcy i studenci Grupy Uczelni Vistula.

Adam Szejnfeld jest magistrem prawa, byłym działaczem „Solidarności”, przedsiębiorcą, samorządowcem i posłem na Sejm RP pięciu kadencji. Jest również autorem tzw. „Pakietu Szejnfelda” – największego w ostatnich latach zbioru przepisów deregulujących polskie prawo administracyjne i gospodarcze. Obecnie jako poseł do Parlamentu europejskiego jest członkiem trzech komisji: Handlu Międzynarodowego (INTA), Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) oraz rozwoju (DEVE).

Analityka biznesu i bezpieczeństwa Analityka biznesu i bezpieczeństwa online Psychologia w biznesie Psychologia w biznesie online Studia azjatyckie: Japonia, Korea, Wietnam Bezpieczeństwo wewnętrzne Logistyka Logistyka online Ekonomia Filologia angielska online Filologia angielska Zarządzanie Informatyka online Informatyka Architektura Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Full-Stack Data Science Grafika Zarządzanie Ekonomia online Executive MBA Dekarbonizacja i Zrównoważony Biznes MBA – Dyplomacja Akademia Wiedzy Praktycznej – Akademia Kadr i Płac Metodyka nauczania języków obcych Bezpieczeństwo w zarządzaniu firm i instytucji Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Ekonomia Menedżer transportu drogowego Komunikacja techniczna Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Zarządzanie – Seminarium Doktorskie Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Filologia hiszpańska Filologia hiszpańska Grafika Stosunki międzynarodowe online Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Stosunki międzynarodowe online Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +48