19 marca br. w Akademii Finansów i Biznesu Vistula na zaproszenie Instytut Stosunków Międzynarodowych gościł Poseł do Parlamentu Europejskiego, Adam Szejnfeld. Przy pełnej Sali Senatu Europoseł wygłosił wykład zatytułowany „Unia na zakręcie”.

1. Państwa Unii Europejskiej stworzyły w ciągu kilku dekad wspólnotę, jakiej nie ma na całym świecie – z niewielkimi wyjątkami świat pokoju i dobrobytu.
  2. Praktycznie od początku jednak we Wspólnocie pojawiały się rysy i pęknięcia, które sprawiły, że obecnie UE jest na poważnym zakręcie.
  3. Unia zmaga się m.in. z kryzysem finansowym, który wywołał powstanie sił antyeuropejskich, socjalizacją gospodarki oraz uzależnieniem energetycznym. Spada solidarność państw – najsilniejsze gospodarki nie są zainteresowane wspieraniem słabszych.
  4. Problem migracyjny i fali uchodźców stanowi gigantyczny kryzys solidarności UE. Przyzwyczajona do pokoju Unia boi się angażować w poprawę sytuacji na Wschodzie.
  5. W ogólnej ocenie funkcjonowania Wspólnoty można powiedzieć, że „na szczęście mamy problemy”, ponieważ one stwarzają szanse na weryfikację postaw i rozwiązań, a konsekwencji zbudowanie mocniejszych podstaw Wspólnoty.
  6. Bilans członkowska Polski UE jest bez wątpienia pozytywny. W ciągu już ponad dekady RP osiągnęła wysoki wzrost wskaźników ekonomicznych, jak: PKB, eksport, liczba nowych miejsc pracy przy jednoczesnym spadku bezrobocia. Polska jest liderem wykorzystania dotacji unijnych.

W debacie po prelekcji uczestniczyli członkowie Prezydium konferencji: Rektor SGTiR dr hab. Jolanta Żyśko, prof. SGTIR, prof. dr hab. Longin Pastusiak, dyrektor ISM w AFiB Vistula, dr Bartłomiej E. Nowak, a także licznie zgromadzeni goście – wykładowcy i studenci Grupy Uczelni Vistula.

Adam Szejnfeld jest magistrem prawa, byłym działaczem „Solidarności”, przedsiębiorcą, samorządowcem i posłem na Sejm RP pięciu kadencji. Jest również autorem tzw. „Pakietu Szejnfelda” – największego w ostatnich latach zbioru przepisów deregulujących polskie prawo administracyjne i gospodarcze. Obecnie jako poseł do Parlamentu europejskiego jest członkiem trzech komisji: Handlu Międzynarodowego (INTA), Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) oraz rozwoju (DEVE).

Godziny pracy Działu Rekrutacji

Godziny pracy: