IMG 1899

Olsztyńska Szkoła Wyższa im. Józefa Rusieckiego, która wchodzi w skład Grupy Uczelni Vistula, łączy się z Wyższą Szkołą Informatyki i Ekonomii Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w OlsztynieTym samym Grupa Uczelni Vistula rośnie. To oznacza większą energię Grupy, bogatszą ofertę, lepszą i większą kadrę oraz wyższą jakość.

Vistula – nowe wyzwania

Olsztyńska Szkoła Wyższa im. Józefa Rusieckiego oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Ekonomii TWP wystąpiły do Ministra Nauki z odpowiednim wnioskiem w sprawie fuzji.

Ufamy, że w czasie okresu wakacyjnego ta decyzja zapadnie i od 1 października rozpoczniemy działanie jako jedna uczelnia – mówi dr Zdzisław Rapacki, kanclerz Akademii Finansów i Biznesu Vistula i przewodniczący Rady Wykonawczej nowo powstającej uczelni.

Obie szkoły mają silne korzenie na Warmii i Mazurach, bogatą infrastrukturę, a także wyrobione marki. Cały czas rozwijamy się i cały czas podążamy za trendami, które stawiają przed nami nowe wyzwania – podkreśla rektor WSIiE dr Agnieszka Górska.

Nowe kierunki studiów

Szkoła wyższa, która powstanie w wyniku połączenia OSW i WSIiE będzie miała trzy wydziały. Wydział Nauk o Zdrowiu będzie prowadził kształcenie pierwszego oraz drugiego stopnia na kierunku fizjoterapia oraz wychowanie fizyczne. Kosmetologia będzie oferowana na poziomie licencjackim.

Wydział Nauk Humanistyczno-Społecznych będzie kształcić na studiach I i II stopnia z zakresu pedagogiki i ekonomii oraz administracji – na poziomie licencjackim.

W Kętrzynie będzie zaś trzeci wydział z ofertą studiów licencjackich na kierunkach pedagogika, ekonomia i administracja. W planach jest również utworzenie kierunku zarządzanie i administracja.

Umiędzynarodowienie – otwarcie na świat

Połączenie uczelni niesie wymierne korzyści dla obu szkół – podkreśla dr Agnieszka Górska – To m.in. korzystanie z dobrych praktyk, wymiana wykładowców z Grupy Uczelni Vistula, ale przede wszystkim otwarcie na rynki zagraniczne i umiędzynarodowienie w ramach partnerstwa z Grupą.

Władze nowo powstającej uczelni chcą kształcić studentów zagranicznych. Trwa już rekrutacja na studia pierwszego stopnia, w języku angielskim, na kierunkach administracja, pedagogika, ekonomia i kosmetologia.

Za sprawą fuzji obu szkół wyższych Grupa Uczelni Vistula rośnie i wzmacnia swoją pozycję.

– Mamy kierunki, których do tej pory w Grupie nie było, takie jak kosmetologia czy wychowanie fizyczne – mówi dr Zdzisław Rapacki – Teraz jesteśmy w stanie zaoferować studentom z zagranicy również te kierunki i zachęcić ich do studiowania w Olsztynie – dodaje.

W Grupie Uczelni Vistula kształci się obecnie, po polsku i angielsku, ok. 9 tys. studentów z 86 krajów. Akademia Finansów i Biznesu Vistula, która stanowi trzon Grupy jest, wg. ostatniego Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy, jest najbardziej umiędzynarodowioną uczelnią w Polsce.