Jednym z czynników kształtujących historię ludzkości i najsilniej oddziałujących na dokonujące się zmiany jest religia. Determinuje ona postrzeganie świata, zachowanie jednostek i relacje z innymi. Kreuje też postrzeganie kobiety i jej roli w społeczeństwie. Kobieta w religiach świata to temat seminarium naukowego Instytutu Turystyki.

Dzieje ludzkości oscylują od matriarchatu do patriarchatu. Kobiecie nadawane są określone znaczenia i role, które zmieniają się w zależności od kultury i religii. To fascynujące i rozległe zagadnienie, któremu będzie poświęcone seminarium naukowe pt. „Kobieta w religiach świata” organizowane przez Instytut Turystyki Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula, Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku oraz Koło Studenckie „Ekspert” płockiej Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica. Spotkanie odbędzie 31 marca 2020 r. o godz. 18.00 w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku.

Seminarium rozpocznie wykład prezentujący różne religie i ich spojrzenie na znaczenie i miejsce kobiety, która bywa symbolem i główną bohaterką religijnych ceremonii, ale innym razem jej obecność w rytuałach jest odrzucana. Kobiecie nadawane są określone role i zadania.

Wykład wygłosi i dyskusję poprowadzi profesor nauk teologicznych Eugeniusz Sakowicz, religioznawca, kierownik Katedry Religiologii i Ekumenizmu w Instytucie Dialogu Kultury i Religii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, członek Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk. Profesor Sakowicz specjalizuje się w teologii religii, teologii fundamentalnej, religioznawstwie, misjologii i antropologii. Jest autorem ponad 400 publikacji naukowych i popularno-naukowych, w tym kilkunastu książek, a także licznych tekstów publicystycznych.

W spotkaniu weźmie też udział Małgorzata Kordowicz, związana z Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie, absolwentka Żydowskiego Seminarium Teologicznego w Nowym Jorku, która jako pierwsza Polka została rabinką.

Ukończyła Wydział Hebraistyki Uniwersytetu Warszawskiego; uczyła języka hebrajskiego na UW, w stołecznym Wielokulturowym Liceum Humanistycznym im. Jacka Kuronia oraz na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wydała dwie książki: polsko-hebrajski modlitewnik dla dzieci – pierwszy od czasu II wojny światowej oraz wzbogacony o część współczesną reprint elementarza do nauki hebrajskiego z początku XX wieku. Przez piętnaście lat była członkinią zespołów redakcyjnych kilku żydowskich periodyków.

W seminarium będzie także uczestniczył profesor nauk teologicznych Ireneusz Mroczkowski – duchowny Kościoła rzymskokatolickiego, prałat, specjalista z zakresu teologii moralnej i etyki. W latach 1997 – 2002 kierownik Katedry Teologii Moralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od roku 2002 roku profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na Wydziale Teologii i Wydziale Studiów nad Rodziną. W 2007 został odznaczony Wielkim Orderem św. Zygmunta, najwyższym odznaczeniem diecezji płockiej, a w 2017 – tytułem Superpłocczanina za całokształt działalności, a szczególnie za prowadzenie i inicjowanie dyskusji w Sekcji Dialogu w Towarzystwie Naukowym Płockim.

31 marca 2020 r. o godz. 18.00

Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku