W Polsce nie wykryto dotąd żadnego przypadku zakażenia koronawirusem 2019-nCoV z Wuhanu. Ponieważ jednak zagraniczni studenci mogą pochodzić z rejonów dotkniętych epidemią, władze Uczelni Vistula postanowiły podjąć szczególne środki ostrożności. Bezpieczeństwo całej uczelnianej społeczności jest dla nas najważniejsze.

• Jesteśmy w kontakcie ze studentami z Chin, śledzimy ich losy i powroty do Polski we współpracy z ambasadą CHRL.
  • Poprosiliśmy studentów przybywających z krajów, gdzie występuje wirus, aby zgłosili się na uczelnię dopiero 2 tygodnie po przyjeździe do Polski, jeśli nie wystąpiły u nich objawy.
  • Wysłaliśmy do studentów informację o środkach ostrożności, jakie powinni podjąć, by zmniejszyć ryzyko zachorowania.
  • W toaletach na terenie kampusu dostępne jest mydło z funkcją dezynfekcji. Podajniki są odpowiednio oznaczone.
  • W toaletach pojawią się naklejki z instrukcją skutecznego mycia rąk.
  • Przy punktach pierwszej pomocy zostaną zawieszone dystrybutory z płynem dezynfekującym do rąk.
  • Pracownicy otrzymują w Recepcji środek do czyszczenia klawiatury komputerów. Każdy robi to we własnym zakresie.
  • Wprowadziliśmy dezynfekcję klamek, poręczy i przycisków wind na terenie kampusu.

Okres inkubacji koronawirusa 2019-nCoV wynosi od 2 do 14 dni. Droga zakażenia jest kropelkowa lub kontaktowa.

Jakie są objawy początkowe zakażenia koronawirusem 2019-nCoV?

• gorączka;
  • dreszcze;
  • uczucie zmęczenia;
  • kaszel;
  • bóle mięśni, stawów i głowy;
  • rzadziej występują objawy ze strony układu pokarmowego (nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka).

Pełnoobjawowy zespół chorobowy

• duszności;
  • ciężkie zapalenie płuc;
  • zespół ostrej niewydolności oddechowej;
  • uogólniona reakcja zapalna;
  • niewydolność wielonarządowa.

Co możesz zrobić by zapobiec infekcji?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przypomina o zaleceniach, dzięki którym można zmniejszyć ryzyko zakażenia się.

• Unikaj kontaktu z osobami, które kaszlą i mają gorączkę.
  • Często i dokładnie myj ręce wodą i mydłem lub płynem dezynfekującym na bazie alkoholu.
  • Podczas kichania lub kaszlu używaj jednorazowych chusteczek higienicznych. Po użyciu wyrzuć chusteczkę i dokładnie umyj ręce.
  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
  • W przypadku wystąpienia choroby z gorączką pójdź do lekarza, a jeśli przebywałeś za granicą, poinformuj go o tym.
  • Trzymaj się z dala od targów z żywymi zwierzętami lub nieprzetworzonym mięsem.
  • Nie jedz surowego mięsa, nabiału lub produktów nieznanego pochodzenia.

Gdzie mogę śledzić informacje na temat koronawirusa 2019-nCoV?

Radzimy śledzić informacje pochodzące z oficjalnych źródeł i wiarygodnych portali:

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wirus rozprzestrzenia się w danym momencie, sprawdź tę interaktywną mapę:

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa 2019-nCoV Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan globalnego zagrożenia zdrowia publicznego.

Władze Uczelni Vistula śledzą rozwój wydarzeń i rekomendacje właściwych służb na wypadek konieczności podjęcia dalszych działań.