UTrzelnia Zdj

Seniorzy stanowią coraz większą część społeczeństwa. Już co siódmy Polak ma powyżej 65 lat. Niestety wielu z nich zamyka się w domach, ogranicza kontakt z ludźmi i rezygnuje z przyjemności. Stają się niewidoczni. My chcemy ich wyciągnąć z cienia. Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula (dawna Szkoła Główna Turystyki i Rekreacji) rusza z projektem pod hasłem „U3elnia. Warszawsko-Bieliński Uniwersytet Trzeciego Wieku”.

Uroczysta inauguracja projektu „U3elnia. Warszawsko-Bieliński Uniwersytet Trzeciego Wieku” nastąpiła 29 stycznia 2019 r. w Hucie Szklanej w gminie Bieliny. Umowę partnerską na jego realizację podpisali: JM Rektor Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula, prof. dr hab. Jolanta Żyśko, wójt gminy Bieliny, Sławomir Kopacz oraz prezes zarządu fundacji Optimum Pareto, Marcin Woźniak.

Rekrutacja uczestników projektu, tj. seniorów z Warszawy i gminy Bieliny rozpoczyna się już 15 lutego 2019 r.

To jest nasza odpowiedź na proces starzenia się polskiego społeczeństwa. Liczba seniorów rośnie, a dzieci rodzi się coraz mniej. To trudna sytuacja, która będzie miała poważne konsekwencje społeczne i gospodarcze. Dlatego tak istotna jest aktywizacja seniorów i ich integracja. Od tego zależy też jakość ich życia i samopoczucie psychiczne.

Stąd strategia aktywnego starzenia się, oparta na założeniach, że wszyscy ludzie są cenieni i każdy ma możliwość uczestnictwa w życiu społecznym w sposób aktywny, bez względu na wiek.

Instytucje edukacyjne mogą odgrywać ważną rolę we wspieraniu seniorów. I my to czynimy.

Projekt „U3elnia. Warszawsko-Bieliński Uniwersytet Trzeciego Wieku” obejmie 160 seniorów, w tym 100 kobiet, w wieku powyżej 60 lat. Wezmą oni udział w kursach, szkoleniach i szkołach letnich, dzięki którym rozwiną kompetencje pozwalające na:

• aktywizację społeczną i zawodową;
  • poszerzanie wiedzy ogólnej i specjalistycznej;
  • rozwój zainteresowań;
  • pobudzenie aktywności edukacyjnej i kulturalnej;
  • zapobieganie społecznemu wykluczeniu.

Uczestnicy programu zdobędą praktyczną wiedzę m.in. na temat:

• zdrowego stylu życia;
  • przedsiębiorczości i finansów seniora;
  • genealogii;
  • kultury ludowej.

Seniorzy są jednymi z nas. Trzeba im pomóc, zaktywizować ich i zachęcić do uczestniczenia w życiu lokalnych społeczności. To jest nasza odpowiedzialność i klucz do budowania bardziej zintegrowanego społeczeństwa.

Projekt został doceniony i dofinansowany ze środków Unii Europejskiej.