prof. Antoni Fałat

„Znaki wolności” to wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie o trwaniu polskiej tożsamości narodowej, która upamiętnia setną rocznicę odzyskania niepodległości. Ekspozycja została zrealizowana w ramach wieloletniego programu „Niepodległa”.

Strukturę artystyczną wystawy tworzą arcydzieła polskiej sztuki pozyskane z wielu instytucji i kolekcji prywatnych. Jest wśród nich obraz „Spokój” prof. Antoniego Fałata – naszego wykładowcy, dziekana Europejskiego Wydziału Sztuk. Praca powstała w 1983 r.,  pochodzi z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wśród 500 zgromadzonych dzieł, są obrazy m.in. Jacka Malczewskiego, Maksymiliana Gierymskiego, Brunona Schulza, Zofii Stryjeńskiej, Adama Bunscha, Wojciecha Weissa, Jana Lebensteina, Władysława Hasiora czy Edwarda Dwurnika oraz kilkaset fotografii dokumentalnych, którym towarzyszą montaże filmowe, ścieżki dźwiękowe, komentarze historyczne czy dokumenty archiwalne.

Prezentacja ma wyjątkowy charakter i format. Jest otwarta na interpretacje oraz na interakcję z odbiorcami.

Wystawę można oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie do 31 marca 2019 r

UWAGA! W listopadzie wstęp na wystawę jest bezpłatny (obowiązuje pobranie biletu ewidencyjnego).