Wykłady, ćwiczenia czy seminaria przez Internet – już wiecie, jak działają studia online. Ale jak obronić pracę dyplomową przez Internet? Szlaki przetarły Uczelnie Vistula, które bardzo precyzyjnie określiły procedury zdalnego egzaminowania i z sukcesem wdrożyły system. W ten sposób obroniło się już ponad 100 studentów. W najbliższych tygodniach uczyni to kolejnych 1600.

Obrona pracy dyplomowej online – krok po kroku

Sam proces dyplomowania praktycznie nie różni się od tego sprzed pandemii, ale uwaga – konsultacje z promotorami, przekazywanie prac i dokumentów odbywa się bezkontaktowo. Obrona pracy też przebiega na odległość. Jest więc “wirtualna poczekalnia” i “wirtualna sala egzaminacyjna”. Komisja jest za to prawdziwa i liczy trzy osoby, to:

• przewodniczący;
  • promotor;
  • recenzent.

15 minut przed obroną członkowie komisji „spotykają się” w “wirtualnym, bezpiecznym, pokoju” i omawiają pracę dyplomową studenta. Następnie autor pracy “przechodzi z poczekalni do pokoju egzaminacyjnego”, przedstawia się i prezentuje legitymację. Członkowie komisji zadają mu pytania, które w jego imieniu wylosowali. Poruszane są także zagadnienia z zakresu studiów oraz samej pracy dyplomowej. Po tym etapie student “wraca do wirtualnej poczekalni”, a komisja obraduje, jej przewodniczący wypełnia protokół. Po chwili dyplomant ponownie trafia do “sali egzaminacyjnej”, ogłaszany jest wynik. Całe nagranie jest archiwizowane.

Egzamin online – jak sprawdzić, czy student jest samodzielny?

Podczas standardowej obrony pracy dyplomowej student jest zdany tylko na siebie. Liczy się jego wiedza oraz zdolność panowania nad emocjami i zarządzania czasem. Gdy egzamin jest online, może pojawić się pokusa, aby sięgnąć po pomoc. Dlatego tuż przed obroną członkowie komisji egzaminacyjnej zdalnie oglądają pomieszczenie, w jakim student znajduje sie – chodzi o to, aby podczas obrony był całkowicie samodzielny. – Nie da się w stu procentach technicznie sprawdzić, czy student korzysta z czyjejś pomocy – mówi dr Justyna Berniak- Woźny, prorektor ds. jakości kształcenia i internacjonalizacji Uczelni Vistula. – Wykładowców z dużym stażem nie da się jednak oszukać – dodaje. – Jest miło, czasem wesoło. Profesjonalnie. Studenci nam dziękują.

Studia online na Vistuli – profesjonalizm na najwyższym poziomie

Obrony prac dyplomowych online, tak jak cały proces nauczania, odbywają się w Vistuli w dwóch językach: po polsku i angielsku, ponieważ studenci uczelni pochodzą z ponad 100 krajów. Kilka dni przed obroną wszystkie zainteresowane osoby otrzymują z dziekanatu informację o terminie egzaminu dyplomowego. Jednocześnie Dział IT przekazuje im szczegółową instrukcję, jak uczestniczyć w spotkaniu.

Dotąd obroniło się w tym trybie ponad 100 osób, a w najbliższym czasie uczyni to kolejnych 1600. – W tej materii byliśmy „pionierami” z konieczności – podkreśla dr Maria Gasińska, prorektor ds. studenckich Vistuli. – Uzbierała się duża liczba dyplomantów „wiosennych”, których nie mogliśmy zostawić w zawieszeniu, tym bardziej, że wielu z nich chciało wrócić do domów, bo np. kończyła im się ważność wizy.

Studia online – tak kształcą najlepsze uczelnie świata

Uczelnie Vistula, czyli Akademia Finansów i Biznesu Vistula oraz Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula są liderami edukacji wyższej online w Polsce. Już 6 lat temu poszły śladem najlepszych uczelni świata i od tego czasu z sukcesem prowadzą wybrane kierunki studiów przez Internet. Są to:

Vistula pracuje też nad kolejnymi programami w tej formule ponieważ zainteresowanie studiami online stale rośnie. Wybierają je głównie przedsiębiorcy, którzy intensywnie pracują, ale chcą też podnosić kwalifikacje; rodzice wychowujący małe dzieci oraz osoby, które prowadzą bardzo aktywny tryb życia.

Więcej o studiach online: https://www.vistula.edu.pl/kierunki-studiow/studia-online