DNI OTWARTE ONLINE - 40% RABAT NA STUDIA Skorzystaj teraz

Strona główna / News / Jak wybierać zawód dla siebie? Rynek potrzebuje dobrych doradców zawodowych

Jak wybierać zawód dla siebie? Rynek potrzebuje dobrych doradców zawodowych

Ekspert radzi: Gdy chcesz zmienić pracę, zacznij od zadania sobie pytania: Jaki zawód chcę wykonywać. Czy chcę nadal robić to, co robię tylko w innej firmie, czy może mój zawód nie jest dla mnie satysfakcjonujący i wcale nie chcę już dłużej się zajmować tym, czym dotychczas. Co wtedy?

Wielu z nas przez lata nie zadaje sobie pytania: Kim jestem? Czym się interesuję? Jaki zawód chcę wykonywać?

Takich pytań nigdy dosyć, bo dotyczą naszego życia i przyszłości!

Zbyt często bowiem, nie zadajemy sobie pytań, nie wybieramy zawodu świadomie, tylko poddajemy się presji otoczenia (nauczycieli, rodziców, znajomych), modzie na pewne profesje, bronimy wcześniejszych nie zawsze dobrych wyborów oraz poddajemy się stereotypom (skoro skończyłem/am pedagogikę oznacza to, że muszę pracować w szkole). W pracy spędzamy jedną trzecią naszego dorosłego życia. Ma ona znaczący wpływ na zaspokojenie wielu potrzeb poza potrzebami ekonomicznymi, w tym także potrzeby samorealizacji. Warto więc, aby to czym się zajmujemy było zgodne z tym, kim jesteśmy, aby nasze wybory nie były podyktowane przypadkiem.

Jakie zatem czynniki decydują o tym, czy będziemy czerpać satysfakcję z wybranego zawodu, wykonywanej pracy? Jest to kwestia bardzo złożona, warto jednak przynajmniej wymienić najistotniejsze. Są to nasze predyspozycje (osobowość, temperament, talenty) oraz preferencje (zainteresowania, pasje, wartości). Dopasowanie własnych predyspozycji i preferencji do charakteru pracy zwiększa naszą motywację, daje poczucie przyjemności z wykonywanych zadań – dzięki temu dużo szybciej stajemy się specjalistami w tym, co robimy, a to z kolei powoduje, że czujemy się kompetentni i stajemy się ekspertami w swojej profesji. Niedopasowanie, poczucie, że ciągle naginamy się do wymogów – jest źródłem frustracji, chronicznego stresu, zaniżonej samooceny. Bardzo często nie rozumiemy, że to, że mi coś nie wychodzi nie wynika z tego, że „nie nadaję się do żadnej pracy”, ale że nie nadają się do tej pracy. Warto tu dodać, że jest to tylko kwestia odkrycia do czego jesteśmy stworzeni, gdyż nie ma osoby, dla której nie można by było znaleźć satysfakcjonującej pracy.

Kluczem do sukcesu jest samoświadomość oraz budowanie swojej kariery na swoich mocnych, nie słabych stronach. Jeśli nie lubimy organizować, nie wybierajmy pracy, w której większość czasu poświęcamy właśnie tej czynności. Często ludzie mówią, że nie mają zainteresowań i nie nadają się do żadnej pracy. A przecież każdy z nas ma jakiś talent i zainteresowania, tylko nie każdy potrafi odkryć swój talent i przekuć zainteresowania w pracę zarobkową.

Mity dotyczące zarządzania karierą.

Istnieje wiele różnych mitów, które wpływają negatywnie na nasz sposób kierowania karierą.

Przytoczę tu tylko trzy najistotniejsze. Pierwszym z nich jest pogląd, iż ciężka praca przyniesie satysfakcję, na co G. Turniak przekornie mówi, że jeśli znajdziesz w życiu to, co sprawi ci przyjemność, co naprawdę chciałbyś robić i w czym byłbyś dobry – żadna praca nie będzie się wydawała ciężka, nawet jeśli będzie wymagała ogromnego wysiłku. Oznacza to, że zamiast koncentrować się na tym, aby ciężko pracować, lepiej skupić się na poszukiwaniu tego, co będzie zgodne z naszymi zainteresowaniami, a cała reszta przyjdzie sama. Kolejnym mitem, o którym mówi cytowany autor jest namowa, aby stale działać – mówi się, że spokojna samotność to lenistwo, nieproduktywność, a przecież chwila spokoju poświęcona na refleksję jest niezbędna w poszukiwaniu inspiracji. Kolejnym mitem jest presja na utrzymanie status quo – a przecież, kiedy wchodzimy w strefę komfortu, ustaje rozwój, zaczynamy umierać, tracić pasję, pisze autor i dodaje, że powodem, dlaczego wręcz boimy się pasji jest niejasne przeczucie, że mogłaby skłonić nas do radykalnej zmiany dotychczasowego życia. Kolejnym przekonaniem, które hamuje podążanie za pasją, jest przeświadczenie, że praca zgodna z pasją czy hobby musi być niedochodowa. Charles-Albert Poissant i Christian Godefroy w swojej książce „Miliarderzy – kariery najbogatszych ludzi świata” – przeanalizowali życiorysy tytułowych miliarderów, którzy swoje majątki zdobyli własną pracą i dochodzą do wniosku, że to, co łączy tych ludzi to pasja oraz niezłomna wiara w swoje możliwości. Dzieje się tak ponieważ, gdy wykonujemy zawód dla nas ciekawy – angażujemy się znacznie bardziej, niż jeśli nie lubimy tego co robimy.
Jeśli naszym priorytetem są dobre zarobki można zastanowić się nad zawodami, które połączą nasze zainteresowania, predyspozycje, wartości itp. i wyłowić z nich te, które dają wyższą gratyfikację.

Diagnoza zainteresowań.

Każdy z nas „wyławia” z rzeczywistości inne zjawiska, fakty – dostrzega co innego – bo interesuje go co innego. Zadajmy sobie pytanie w jaki sposób spędzam swój wolny czas, co sprawia mi naturalnie przyjemność. Na co zwracam uwagę w otaczającym mnie świecie i dlaczego. Często prawdziwe pragnienia są zagłuszone przekonaniami jakie mamy o nas samych, obawami i innymi ograniczeniami jakie sobie sami stawiamy. Aby dotrzeć do prawdziwych pragnień warto zastanowić się np. co bym robił/a gdyby wszystko było możliwe i miałbym/łabym pewność, że odniosę sukces. Nie oznacza to, że to co przyjdzie nam do głowy jest w naszym zasięgu, ale można dążyć przynajmniej w zbliżonym kierunku. Jeśli np. ktoś pomyślał, ze chce być modelką/modelem (nie mając do tego fizycznych predyspozycji), znów warto zastanowić się nad tym, co w takiej pracy mnie pociąga– czy jest to np. zainteresowanie modą, czy też podziw otoczenia, a może jeszcze coś innego. Warto wówczas zastanowić się nad zawodami, które spełnią to pragnienie, takimi jak np. projektant, wizażystka, producent sesji fotograficznych, itp.

Nastawienie na szukanie.

Pasja nie powstaje samoistnie, nie spłynie na nas sama – trzeba jej poszukać. Możliwości jest wiele: można rozmawiać z ludźmi, chodzić na szkolenia, przeglądać profile zawodowe osób na portalach typu GoldenLine, Profeo czy LinkedIn, czytać książki, oglądać filmy. Pomysł na życie może powstać w najbardziej nieoczekiwanym momencie, ważniejsze od tego, w jaki sposób to robimy, jest to jakie mamy do tego nastawienie, czy chcemy szukać, obserwować i być czujnym.

Odpowiedź jest w nas samych, tylko nie zawsze potrafimy sami ją zobaczyć. W takich wypadkach warto skorzystać z pomocy doradcy zawodowego.

Dzisiejszy rynek pracy potrzebuje dobrych doradców zawodowych.

Wystarczy rozejrzeć się wokół: wśród rodziny i znajomych, żeby zobaczyć jak dużo osób nie wie jaki wybrać kierunek kariery, poczynając od wątpliwości dotyczących profilu klasy w szkole, kierunku studiów, po wątpliwości dotyczące wyboru zawodu. Osoby które rozpoczęły swoją karierę w kierunku niezgodnym ze sobą, nie mają motywacji do działania oraz wiary we własne możliwości na rynku pracy, odczuwają brak satysfakcji z wykonywanej pracy, są wypalone zawodowo. Dodatkowo wiele osób ma problemy ze znalezieniem pracy, chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, ale nie wiedzą w jaki sposób to zrobić lub po prostu nie potrafią napisać profesjonalnego CV oraz Listu Motywacyjnego i nie wiedzą jak się zachować podczas rozmowy kwalifikacyjnej. To wszystko są potencjalni Klienci doradcy zawodowego. Częstymi Klientami są również osoby, które chcą założyć własną firmę, ale brakuje im wiedzy na temat swoich mocnych i słabych stron, lub osoby powracające na rynek pracy po dłuższej przerwie.

Doradca nie może przekazywać jedynie suchych informacji na temat rynku, potrzebnych dyplomów czy ofert pracy. Dobry doradca zaczyna od profesjonalnej diagnozy i kilkugodzinnego wywiadu, gdzie bada m.in. zainteresowania, osobowość, umiejętności oraz wartości Klienta. Testy mogą być jedynie dodatkiem do diagnozy, nigdy nie powinny jej zastąpić. Kolejnym krokiem jest przedstawienie i omówienie z Klientem konkretnych rozwiązań zawodowych i indywidualnych sposobów szukania pracy, w zależności od potrzeb doradca zawodowy pomaga również stworzyć profesjonalne dokumenty aplikacyjne oraz przeprowadza symulowaną rozmowę rekrutacyjną.

Lista potencjalnych miejsc pracy jest bardzo długa poczynając od tradycyjnych Urzędów Pracy, Ośrodków Pomocy Społecznej, Ochotniczych Hufców Pracy, Akademickich Biur Karier, Poradni Psychologiczno Pedagogicznych, CKU, CKP, Wojskowych Centrów Aktywizacji Zawodowej, Centrów Pomocy Rodzinie, Domów Dziecka, placówek oświatowych. Doradca może pracować także w organizacjach pozarządowych (NGO-sy), w firmach szkoleniowych, działach personalnych, firmach doradztwa personalnego, w agencjach zatrudnienia, agencjach pośrednictwa pracy oraz doradztwa zawodowego. Doradców zawodowych zatrudnią również prywatne firmy i instytucje realizujące projekty unijne oraz firmy świadczące usługi doradztwa zawodowego, a dodatkowo wielkie możliwości daje również prywatna praktyka. Jak zatem widać możliwości jest wiele.

Kto może zostać Doradcą Zawodowym i jak zdobyć ten zawód.

Rolą doradcy jest odkrycie naszych naturalnych predyspozycji i preferencji oraz trafne dobranie odpowiedniej ścieżki kariery. Aby tak się stało doradcą zawodowym powinny być osoby, które mają wysokie zdolności interpersonalne, potrzebę pomagania innym, ale także logiczne myślenie, potrafią zadawać trafne pytania, są kreatywne, mają umiejętność przekonywania, motywowania i inspirowania, no i oczywiście zainteresowanie tematem kariery zawodowej, rynku pracy, psychologii, rozwoju osobistego. Czy to wystarczy aby stać się doradcą zawodowym? Nasze preferencje i predyspozycje to już większość sukcesu, ale potrzebne są oczywiście dobre studia podyplomowe.

Obecnie dwu semestralne studia nadają uprawnienia doradcy zawodowego, a trzy semestralne doradcy w oświacie zgodnie z wymogami rozporządzenia MENiS. Ale wymogi formalne to jeszcze nie wszystko. Jak znaleźć naprawdę dobre studia, które przygotują do tej roli?

Przede wszystkim powinny być one nastawione na praktykę, a więc prowadzone przez osoby, które na co dzień wykonują ten zawód. Podczas zajęć powinien dominować warsztatowy charakter zajęć, symulacje, prezentacje autentycznych sesji doradczych oraz praktyka. Studenci w trakcie zajęć powinni otrzymać praktyczne narzędzia diagnostyczne, metodologie pracy i wiedzę wystarczającą do tego, aby samodzielnie móc przeprowadzać proces doradczy. Dobrze, aby studia dawały możliwość studentom doświadczenia procesu od strony doradcy, jak również doświadczenia procesu od strony Klienta. Dobre studia uwzględniają także superwizje wszystkich uczestników studiów. Warto poświęcić trochę czasu, aby wybrać naprawdę dobre studia przygotowujące do tego, aby móc dobrze pomagać innym.

Akademia Finansów i Biznesu Vistula przygotowała bezpłatne warsztaty dla wszystkich, którzy zastanawiają się, czy zawód doradcy zawodowego jest właśnie dla nich.

Podczas kilku godzinnych warsztatów będziemy mówić co zrobić, żeby być dobrym doradcą zawodowym. Opowiemy o tym, jaka jest specyfika tej pracy, jakie cechy powinien mieć Doradca Zawodowy, jaką powinien mieć wiedzę, gdzie może ją zdobyć, jakie należy skończyć studia, gdzie odbyć przydatne kursy. Powiemy także o możliwościach zdobycia doświadczenia oraz formalnych wymogach dotyczących tego zawodu. Wspomnimy również pokrótce o narzędziach pracy doradcy zawodowego. Na zakończenie będzie o kodeksie etycznym – czyli czego doradca nie może robić, a co należy do jego obowiązków. Będzie oczywiście czas na pytania. Zajęcia poprowadzi Aleksandra Szurek – praktyk z wieloletnim doświadczeniem, zarówno w pracy Doradcy Zawodowego z Klientami, jak i w prowadzeniu studiów podyplomowych dla przyszłych doradców zawodowych.

Zajęcia odbędą się w sobotę 7. 02. 2015 w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
(ul Stokłosy 3) w godz. 10:00 – 15:30 w auli nr 1.

Zajęcia są bezpłatne, żeby się zapisać wystarczy wypełnić formularz:

FORMULARZ ZAPISU

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Analityka biznesu i bezpieczeństwa Analityka biznesu i bezpieczeństwa online Psychologia w biznesie Psychologia w biznesie online Studia azjatyckie: Japonia, Korea, Wietnam Bezpieczeństwo wewnętrzne Logistyka Logistyka online Ekonomia Filologia angielska online Filologia angielska Zarządzanie Informatyka Architektura Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Full-Stack Data Science Grafika Zarządzanie Ekonomia online Executive MBA Dekarbonizacja i Zrównoważony Biznes MBA – Dyplomacja Akademia Wiedzy Praktycznej – Akademia Kadr i Płac Metodyka nauczania języków obcych Bezpieczeństwo w zarządzaniu firm i instytucji Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Ekonomia Menedżer transportu drogowego Komunikacja techniczna Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Zarządzanie – Seminarium Doktorskie Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Filologia hiszpańska Filologia hiszpańska Grafika Stosunki międzynarodowe online Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Stosunki międzynarodowe online Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +47

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.