Przyczyny wojny rosyjsko-japońskiej, kuchnia dyplomatyczna oraz wpływ czynników pozaobiektywnych na stosunki międzynarodowe były tematem wykładu zorganizowanego przez powstający Klub Historii Dyplomacji.

W środę, 12 grudnia 2015 o godzinie 12.00 w Bibliotece Uczelni Vistula odbył się wykład dr. Przemysława Piotra Damskiego pt. Wielka Brytania i przyczyny wojny rosyjsko-japońskiej, 1904-1905. Wykład zorganizowali studenci kierunku Stosunki Międzynarodowe powołujący do życia Klub Historii Dyplomacji.

Podczas wykładu przedstawiono zagadnienia związane z kwestiami gospodarczymi i dyplomatycznymi skomplikowanej sytuacji międzynarodowej przełomu XIX i XX w., skutkującymi wybuchem wojny między Rosją i Japonią. Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się więcej o tzw. „kuchni dyplomatycznej”, odmiennych szkołach uprawiania dyplomacji oraz wpływie na stosunki międzynarodowe czynników pozaobiektywnych, jak uwarunkowania kulturowe, kwestie filozoficzne, sympatie i antypatie dyplomatów i polityków. Jednym z podjętych problemów było rozważenie kwestii tzw. „World War Zero” tj. potencjalnego przerodzenia się konfliktu w globalny, co, ze względu na ówczesne powiązania sojusznicze, było realnym zagrożeniem.

Na prośbę studentów poruszono też kwestię postrzegania wojny rosyjsko-japońskiej w Rosji oraz wpływu tego konfliktu na późniejsze stosunki międzynarodowe.

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować pracownikom Biblioteki Uczelni Vistula, w szczególności jej dyrektorowi Panu Łukaszowi Batoremu, za życzliwe przyjęcie i opiekę techniczną.

Godziny pracy Działu Rekrutacji

Godziny pracy: