UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ

ZAMÓW KONSULTACJĘ

Jak najlepiej uczyć się zawodu architekta? W terenie, bo wtedy widać cały kontekst i czuje się atmosferę miejsca. Dlatego międzynarodowa grupa studentów architektury Akademii Finansów i Biznesu Vistula pojechała do Orli, wsi na Podlasiu o bardzo bogatej historii. Wizyta była wynikiem ustaleń między sołtysem Markiem Chmielewskim i rektorem naszej uczelni, profesorem Wawrzyńcem Konarskim.

Pierwsze wzmianki archiwalne o ziemiach, na których położona jest Orla pochodzą z XV wieku. Obecna wieś była kiedyś miastem i ważnym ośrodkiem rodu Radziwiłłów.

Dziś w Orli trudno doszukać się wielu oznak dawnej świetności. Rezydencja Radziwiłłów legła w gruzach, ale z dawnej architektury do dziś zachowało się kilka perełek: barokowa synagoga i kirkut żydowski oraz drewniana cerkiew. Centralnym punktem układu urbanistycznego pozostaje wytyczony w XVII wieku rynek.

Wynikiem wyprawy studentów architektury do Orli ma być stworzenie różnych koncepcji rewitalizacji wsi, aby była bardziej atrakcyjna dla mieszkańców i turystów. Studenci opracują swoje projekty w ramach zajęć. Możliwe, że ich prace zostaną wykorzystane, np. w planach zagospodarowania terenu wokół Gminnego Ośrodka Kultury bądź do wyeksponowania niedawno odkrytych fundamentów dawnej rezydencji Radziwiłłów.