seminarium

Sam Ignacy Jan Paderewski przyznał kiedyś, że zmartwychwstanie Polski przyszło dzięki Stanom Zjednoczonym i skutecznemu wsparciu prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona. USA jako pierwsze uznały państwo polskie po 123 latach niewoli.

29 stycznia 1919 r. oba kraje nawiązały po raz pierwszy stosunki dyplomatyczne, a 2 maja amerykański polityk i dyplomata Hugh S. Gibson przedłożył polskim władzom list uwierzytelniający, zostając pierwszym przedstawicielem Stanów Zjednoczonych w Polsce w randze posła nadzwyczajnego i ministra pełnomocnego.

W setną rocznicę tamtych ważnych wydarzeń Instytut Stosunków Międzynarodowych Akademii Finansów i Biznesu Vistula zaprasza na konferencję naukową.

Referaty omawiające wszechstronne stosunki polsko-amerykańskie w latach 1919-2019 przedstawią naukowcy nie tylko z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, ale także z Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

Zarówno w referatach, jak i podczas dyskusji omówione zostaną wzajemne relacje polityczno-dyplomatyczne, gospodarcze, kulturalne oraz polonijne.

Porządek dzienny konferencji przewiduje:

10:00                  Otwarcie Konferencji przez Pełnomocnika Rektora AFiB Vistula

10:30- 11:00       Prof. dr hab. Longin Pastusiak (AFiB Vistula)

Paderewski, R. Dmowski i prezydent W. Wilson o sprawie niepodległości Polski.

11:00 – 11:40     Prof. dr hab. Jolanta Daszyńska (Uniwersytet Łódzki)

Stosunki polsko-amerykańskie w okresie  międzywojennym.

11:40 – 12:30     Prof. dr hab. Jakub Tyszkiewicz (Uniwersytet Wrocławski)

Polska – USA w okresie II-wojny światowej i w okresie zimnej wojny.

12:30 – 13:00     Przerwa na kawę i herbatę

13:00 – 13:40     Ambasador Ryszard Schnepf (Uniwersytet Warszawski)

Stosunki polsko-amerykańskie w latach 1989 – 2019.

13:40 – 15:30     Dyskusja

15:30                  Zakończenie