Instytut Stosunków Międzynarodowych AFiB Vistula zaprasza na seminarium naukowe, na którym prof. dr hab. Waldemar Dziak z Polskiej Akademii Nauk wygłosi referat n.t. Chiny wobec wyścigu nuklearnego w Azji Wschodniej. Seminarium odbędzie się 15.03.2016 roku o godzinie 10:00, w sali 21 (Sala Senatu).

Program seminarium:

10:00 – 10:10 – Otwarcie seminarium, prof. dr hab. Longin Pastusiak

10:00 – 10:30 – Wystąpienia Rektora Akademii Finansów i Biznesu Vistula

10:30 -11:15 – Prezentacja referatu "Chiny wobec wyścigu nuklearnego w Azji Wschodniej", prof. dr hab. Waldemar Dziak

11:15 – 11:30 – Informacja o książce: "Stosunki międzynarodowe. Teoria i praktyka".

13:30 –              Zamknięcie seminarium

Tezy referatu: Chiny wobec Wyścigu Nuklearnego w Azji Wschodniej

Droga Chin do statusu mocarstwa nuklearnego, w tym współpraca chińsko-sowiecka w tym zakresie w latach 50.
Rozprzestrzeniane się broni jądrowej na świecie: Izrael, Indie, Pakistan.
U źródeł północnokoreańskiego programu atomowego: rola Związku Sowieckiego i i Chin w rozbudowie programu atomowego KRLD.
Korea Północna – atomowe mocarstwo 2006.
Cztery próby atomowe KRLD.
Rozmowy sześciu w Pekinie w sprawie rozwiązania problemów północnokoreańskich zbrojeń nuklearnych.
Korea Północna – atomowe mocarstwo.
Konsekwencje zbrojeń nuklearnych Korei Północnej dla bezpieczeństwa w regionie.
Japonia, Republika Korei, Rosja i Chiny wobec zbrojeń nuklearnych KRLD.
Prawdopodobieństwo wyścigu zbrojeń nuklearnych w Azji i jego potencjalne skutki międzynarodowe.
 Czy Chiny powstrzymają zbrojenia nuklearne w Korei Północnej?

PROF. DR HAB. WALDEMAR JAN DZIAK,

naukowiec, od 26 lat związany z Instytutem Studiów Politycznych PAN, politolog, pisarz, dziennikarz, wykładowca kilku polskich wyższych uczelni (m.in.: Collegium Civitas, Akademii Dyplomatycznej). Prof. dr hab. Waldemar Jan Dziak jest politologiem:  profesor zwyczajny nauk humanistycznych, politolog, dziennikarz, pisarz, kierownik Zakładu Azji i Pacyfiku ISP PAN.    W 1976 ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W 1982 tamże obronił rozprawę doktorską, za którą otrzymał nagrodę rektora II stopnia. W latach 1976-1990 pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1991 adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych PAN, od 2001 doktor habilitowany i docent PAN. Pracownik naukowy w Zakładzie Azji i Pacyfiku oraz Centrum Badań Azji Wschodniej w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Wykładowca i profesor uczelni wyższych m.in.: Collegium Civitas i Akademii Dyplomatycznej. W latach 2006-2010 rektor Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia w Warszawie.

Waldemar J. Dziak jest politologiem, specjalistą w zakresie stosunków międzynarodowych. Tematem jego badań jest problematyka krajów bałkańskich oraz krajów Dalekiego Wschodu, ze szczególnym uwzględnieniem: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Korei Północnej i Chin.

W latach 2001-2004 pod pseudonimem Waldemar Ogiński prowadził poranną audycję publicystyczną w radiu TOK FM. Jego "Rozmowy niekontrolowane" szybko zjednały mu wielu słuchaczy. Była to zasługa autorskiej formuły programu, w której z właściwym sobie temperamentem politycznym, bez taryfy ulgowej, dzielił się ze słuchaczami własnymi opiniami na temat aktualnych wydarzeń. Z bezkompromisowej postawy dał się poznać również na antenie telewizyjnej. Na początku jako gospodarz programu publicystycznego "Humory Waldemara Ogińskiego" w telewizji Puls. Od trzech lat prowadzi również "Salon polityczny" w "Superstacji", gdzie na bieżąco komentuje ze swoimi gośćmi wydarzenia życia politycznego. W charakterze eksperta politologii robi to również na antenie innych stacji telewizyjnych. Waldemar J. Dziak współpracuje też z dziennikami prasowymi oraz tygodnikami.

Godziny pracy Działu Rekrutacji

Godziny pracy: