Strona główna / News / Czy trójkąt Weimarski ma jeszcze rację bytu?

Czy trójkąt Weimarski ma jeszcze rację bytu?

Początek: wt., 19 sty 2016, 10:00
Koniec: wt., 19 sty 2016, 12:00

Instytut Stosunków Międzynarodowych AFiB Vistula zaprasza na seminarium naukowe nt. Czy traktat Weimarski ma jeszcze racje bytu ?, które odbędzie się
19 stycznia 2016 roku o godzinie 10:00 w sali nr 21.
Referat wygłosi prof. dr hab. Stanisław Parzymies.

Trójkąt Weimarski (Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej) – organizacja powołana przez ministrów spraw zagranicznych trzech państw europejskich: Polski, Niemiec i Francji w 1991 roku w celu rozwoju współpracy między tymi państwami i promocji odradzającej się Polski na arenie międzynarodowej.

Działalność Trójkąta Weimarskiego sprowadza się do organizowania szczytów z udziałem przywódców krajów członkowskich, a także − co roku – spotkań na szczeblu ministrów spraw zagranicznych. Pierwsze takie spotkanie odbyło się 28 sierpnia 1991 w Weimarze pomiędzy Krzysztofem Skubiszewskim (Polska), Rolandem Dumas (Francja) i Hansem-Dietrichem Genscherem (Niemcy).

Od 2006 roku komitet przyznaje doroczne Nagrody im. Adama Mickiewicza za zasługi na polu współpracy polsko-niemiecko-francuskiej. W 2015 roku  szczyt odbył się we Wrocławiu – 3 kwietnia 2015 roku.

Prof. dr hab. Stanisław Parzymies

W badaniach naukowych zajmuje się historią stosunków międzynarodowych w Europie po II wojnie światowej, aspektami instytucjonalnymi, politycznymi i bezpieczeństwa integracji europejskiej, polityką zagraniczną Francji, stosunkami międzynarodowymi w regionie Morza  Śródziemnego. W latach 1961-1975 oraz 1993-2003 pracownik Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Przebywał na placówkach w Tunezji, Zairze i Algierii. Od 1975 do 1993 pracownik naukowy Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, w tym w latach 1980-1990 sekretarz naukowy PISM. Obecnie jest zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego w Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Oprócz dydaktyki w języku polskim prowadzi także zajęcia po francusku dla przebywających w Polsce studentów zagranicznych. Wypromował dotychczas ponad 250 magistrów i 23 doktorów. W ostatnich latach trzykrotnie występował we Francji w charakterze recenzenta prac doktorskich na uniwersytetach w Nancy, Paryżu i Strasburgu. Jest laureatem nagrody naukowej im. Franciszka Ryszki za wybitne osiągnięcia badawcze w zakresie nauki o stosunkach międzynarodowych oraz za działalność organizacyjną na rzecz nauki. Jest autorem ponad 250 publikacji naukowych, w tym również w językach obcych, głównie w języku francuskim. W 2013 r. wyróżniony został przez premiera Francji  odznaczeniem naukowym pod nazwą Palmy Akademickie.