Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to wspaniała  okazja do świętowania, ale również refleksji. Czasy są niepewne, a miejsce Polski w europejskim ładzie politycznym jest dziś kwestią otwartą.  Istnienie Reczpospolitej jako państwa niepodległego wydaje się  być dobrem trwale nabytym i pozostającym poza wszelką dyskusją, choć warto spojrzeć wstecz i zobaczyć, że historia jest okrutna.

Pod koniec XVIII wieku państwo polskie będące wcześniej regionalnym mocarstwem zostało wymazane z map świata. Przestało istnieć na 123 lata.  Bezpośrednimi sprawcami i beneficjentami jego upadku były trzy z pięciu europejskich mocarstw. Tak zwana „sprawa polska” była jedną z najbardziej palących kwestii narodowych w Europie, ale dopiero wstrząs wywołany przez I wojnę światową utrwalił przekonanie o konieczności odbudowy polskiej państwowości.  W 1918 r. nastąpiło przywrócenie Polski do istnienia.  100 lat, które mijają od tamtego czasu, to dramatyczna i trudna historia przesuwania granic oraz utraty i odzyskiwania suwerenności. Te fundamentalne przemiany dokonywały się przy bardzo ważnym, często przemożnym, udziale czynnika zewnętrznego.

Instytut Stosunków Międzynarodowych AFiB Vistula zaprasza na seminarium naukowe nt. „ZMAGANIA I SPORY O MIEJSCE POLSKI W EUROPIE PO ROKU 1918. PRZYPADEK PAŃSTWA ODTWORZONEGO PO DŁUGIM OKRESIE NIEISTNIENIA”. Wykład wygłosi i dyskusję poprowadzi dr hab. Leszek Kuk, polski historyk, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zapraszamy serdecznie

23 października 2018 r.,  godz. 10: 00, sala 21 AFiBV

dr hab. Leszek KUK, prof. UMK

Absolwent kierunku historia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu (1974). Od 1976 r. związany zawodowo z tą uczelnią. Obecnie profesor na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych (WPiSM) UMK, kierownik Centrum Studiów Europejskich im. J. Monneta na tym Wydziale.

W Instytucie Historii od 1976 do 1997, kolejno asystent, starszy asystent, adiunkt. W latach 1997-2000 visiting professor (Maître de conférences associé) na Uniwersytecie Nancy 2 we Francji (równolegle, w latach 1998-2002, visiting professor na Uniwersytecie Strasbourg 2). Od 2000 do pocz. 2009 w Katedrze (potem Instytucie Stosunków Międzynarodowych) Wydziału Nauk Historycznych.

W latach 2005-2008 prorektor UMK ds. studenckich.

Od lutego 2009 r. do stycznia 2013 r. dyrektor Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Rzymie.

Po powrocie z Rzymu (luty 2013 r.) w Centrum Studiów Europejskich im. J. Monneta na WPiSM UMK.

Specjalista w zakresie: historia polityczna XIX w., w tym głównie historia polskiej myśli politycznej oraz stosunków polsko-francuskich, historia Europy środkowej w XIX i XX wieku, historia stosunków międzynarodowych w latach 1815-1918, współczesne międzynarodowe stosunki polityczne (po 1989/1991 r.), polityka zagraniczna Polski po 1989 r., geografia polityczna i geopolityka. Autor ok. 90 prac naukowych, w tym monografii: „Wielka Emigracja a powstanie słowianofilstwa francuskiego. W kręgu działalności Cypriana Roberta” (Toruń 1991), „Orientacja słowiańska w myśli politycznej Wielkiej Emigracji (do wybuchu wojny krymskiej). Geneza, uwarunkowania, podstawowe koncepcje” (Toruń 1996), „La Pologne du postcommunisme à l’anticommunisme” (L’Harmattan, Paris 2001).

Kierownik ok. 150 rozpraw licencjackich i, w większości, magisterskich oraz promotor 2 rozpraw doktorskich.

Contact to Career Office

3 Stokłosy Street, Warsaw