Zrzut Ekranu 2019 05 31 O 12.12.12

Czwarta prezydencka kadencja Władimira Putina kończy się w 2024 roku. Zgodnie z rosyjską konstytucją kolejny raz nie może już startować, chyba że zdoła zmienić ustrój państwa. Każda władza ma jednak swój kres. Panowanie Putina też się skończy. Co dalej? Jaka będzie Rosja po Putinie?

Jaki będzie model zmiany władzy? Czy Rosja musi pozostać autorytarna? Jaka będzie jej rola w świecie? Na te i wiele innych pytań spróbują odpowiedzieć naukowcy uczestniczący w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej– „Rosja po Putinie”, na którą zaprasza Akademia Finansów i Biznesu Vistula. Patronem konferencji jest Instytut Europy Środkowej w Lublinie.

Program:

Otwarcie konferencji

Wybrane wyzwania współczesnej Rosji
Wykład inauguracyjny
dr hab. Wawrzyniec Konarski, profesor i rektor AFiB Vistula

Panel I
Scenariusze zmiany władzy w Rosji
Moderator: dr B. Nowak

• dr hab. A. Legucka, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych
    Druga generacja elity władzy w Rosji. Dzieci Kremla.
  • dr hab. A. Bartnicki, Uniwersytet w Białymstoku
    Rosja bez Putina – kontynuacja czy punkt zwrotny?
  • dr A. Kuczyńska-Zonik, Instytut Europy Środkowej
    Emigracja polityczna a demokratyzacja Rosji.
  • mgr K. Fernandes, Uniwersytet w Białymstoku
    Wpływ nowych technologii na współczesny kształt społeczeństwa obywatelskiego w Rosji.
  • dr J. Olędzka, Akademia Finansów i Biznesu Vistula
    Mechanizmy zmiany władzy w Federacji Rosyjskiej na tle rozwiązań stosowanych w pozostałych państwach WNP.

12:30- 13:45

Panel II
Projektowane obszary aktywności międzynarodowej Federacji Rosyjskiej
Moderator: dr Z. Rapacki

• dr hab. M. Raś, Uniwersytet Warszawski
    Rosja: w poszukiwaniu miejsca w zmieniającym się ładzie międzynarodowym.
  • dr M. El Ghamari, Collegium Civitas
    Perspektywy rosyjskich operacji proxy w regionie MENA.
  • dr K. Kujawa, Akademia WSB
    Perspektywy współpracy turecko-rosyjskiej. Implikacje dla bezpieczeństwa międzynarodowego.
  • dr Q. Cloet, Aberystwyth University (Wales)
    Perspektywy integracji Federacji Rosyjskiej i wschodniej Ukrainy w kontekście procesu paszportyzacji Donbasu.
  • dr P. P. Damski, Akademia Finansów i Biznesu Vistula
    USA i Kanada wobec polityki arktycznej Rosji: stan obecny i perspektywy rozwoju.

Przerwa kawowa

14.15-15.30

Panel III
Perspektywy zmiany pozycji Federacji Rosyjskiej w stosunkach międzynarodowych
Moderator: dr P.P. Damski

• dr W. Marciniak, Uniwersytet Łódzki
    Czy Rosja bez Władimira Putina na czele może zrezygnować z wytyczonego przez niego kursu w światowej polityce? Refleksje o celach międzynarodowych Rosji i sile ich oddziaływania w świetle programowego przemówienia Putina z 18 marca 2014 r.
  • dr M. Maliszewski, Akademia Finansów i Biznesu Vistula
    Stosunki Rosja – Niemcy po Merkel i Putinie.
  • dr D. Aslan, Akademia Finansów i Biznesu Vistula
    Russia -Turkey Energy Relations after 2002: the Asymmetry of Interdependence.
  • dr S. Winiarska, Akademia Finansów i Biznesu Vistula
    Postawa państw Grupy Wyszehradzkiej wobec Rosji w perspektywie rozszerzenia Unii Europejskiej na subregion bałkański.

Zamknięcie konferencji

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych