Damski

Wykład wygłosi dr Przemysław Piotr Damski. Jego wystąpienie będzie z jednej strony próbą scharakteryzowania czym są emocje i jaka jest ich rola w stosunkach międzynarodowych, a z drugiej prezentacją konkretnych problemów, istniejących teraz lub w przeszłości, w których emocje odgrywają istotną rolę.

W przypadku analizy stosunków międzynarodowych przyjęło się uważać, iż aktorzy, zarówno ci państwowi jak i nie-państwowi postępują racjonalnie lub przynajmniej kierują się własnym interesem. Koncept ten jest jednym z fundamentów teorii realistycznej oraz jej mutacji. Jego podłoże jest jednak głębsze. Inne teorie, choć kładły większy nacisk na jednostkę lub społeczeństwo, często zdawały się podążać w podobnym kierunku.

Dopiero od niedawna nauka o stosunkach międzynarodowych baczniej przygląda się czynnikom nieobiektywnym wpływającym na proces decyzyjny. Źródeł tego „emotional turn” (zwrotu emocjonalnego) należy upatrywać w ogólnym trendzie, występującym w naukach społecznych i humanistycznych. Wkroczenie do niej psychologii i psychoanalizy w latach 80. XX w. stanowiło przyczynek do badań nad czynnikami bardziej ulotnymi, aniżeli zakorzenione w jednostkach i zbiorowościach traumy, doświadczenia etc. Postępująca, przynajmniej od czasu ataku na World Trade Center, radykalizacja życia społecznego i politycznego, a także nowa fala populizmu, przetaczająca się przez świat zachodni stanowiły dodatkowy impuls dla badaczy.

19 marca 2019 r. o godz. 10:00, sala 21

Przemysław Piotr Damski – dr nauk humanistycznych, specjalista w zakresie historii stosunków międzynarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych; absolwent Uniwersytetu Łódzkiego; autor monografii „Najbliższe narody. Stosunki brytyjsko-amerykańskie w dobie prezydentury Theodore’a Roosevelta (1901-1909)” oraz licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych.

Wielokrotnie prowadził badania zagranicą, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii; dwukrotny stypendysta Roosevelt Institute for American Studies w Holandii.

Obecnie zajmuje się badaniem roli emocji i uprzedzeń w stosunkach międzynarodowych. Owocem tego są dwa projekty, które realizuje. Pierwszy to „Wielka wojna i wielkie zbliżenie. Stosunki brytyjsko-amerykańskie w czasie I wojny światowej (1914-1918)” a drugi to realizowany we współpracy z dr Justyną Olędzką „Przywództwo w stosunkach międzynarodowych”.

Najnowsze publikacje:

Damski P.P., Doktryny izolacji. Amerykańska i brytyjska polityka odosobnienia przed I wojną światową, [w:] Politycy, dyplomaci i żołnierze. Studia i szkice z dziejów stosunków międzynarodowych w XX i XXI wieku ofiarowane Profesorowi Andrzejowi Maciejowi Brzezińskiemu w 70. rocznicę urodzin, red. R.P. Żurawski vel Grajewski, D. Jeziorny, i S.M. Nowinowski, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2017, s. 31–52.

Damski P.P. Izolacjonizm i nieinterwencja w tradycji dyplomacji Stanów Zjednoczonych, „Sprawy Międzynarodowe” 2018 nr 3 (w druku).