Dni otwarte online już od 24.08.2020

Seminar

Relacje pomiędzy rywalizacją i współpracą w warunkach świata, w którym zachodzą istotne procesy globalizacji, wpływ pandemii koronawirusa na kształt tych procesów oraz stale rosnąca rola Chin – to tematy seminarium naukowego Instytut Badań Azjatyckich Akademii Finansów i Biznesu Vistula „Świat na zakręcie: współpraca i rywalizacja przed i po pandemii”. Wydarzenie odbędzie się online 4 czerwca br. o godz. 17:00.

Słowo wstępne wygłosi i dyskusję poprowadzi dr hab. Wojciech Huebner, prof. AFiB Vistula, dyrektor Instytutu Badań Azjatyckich.

Kreśląc zamierzone kierunki debaty prof. W. Huebner zwraca uwagę na narastający pesymizm dominujący w 2019 roku. Trwała bowiem wojna handlowa pomiędzy USA a Chinami. Niespokojnie było też na wielu innych frontach. Wielkie plany integracyjne w skali kontynentów pozostawały niedokończone lub tonęły w zawiłościach końcowych negocjacji. Tendencje protekcjonistyczne niszczyły wysiłek pokoleń na rzecz tworzenia warunków dla wolnego handlu. W wielu krajach, które wcześniej były lokomotywami światowego rozwoju, nastały tendencje stagnacyjne. Niepewność rosła też w związku z Brexitem, nowymi etapami ruchów migracyjnych z krajów biedniejszych do bogatszych oraz zagrożeniem wynikającym ze zmian klimatycznych.

Jakby tych komplikacji i złożoności było mało, na przełomie 2019 i 2020 roku pojawiło się nieznane i niebezpieczne zjawisko. Szok wybuchu globalnej pandemii Covid-19 przykrył strukturalne problemy i bieżące obawy.

Koronawirus pojawił się najpierw w Chinach. Pomimo spowolnienia procesów globalizacji i częściowej zmiany ich charakteru, problem stał się niezwykle szybko problemem właśnie globalnym. Taki impuls – przenoszony wzajemną współzależnością współczesnej gospodarki globalnej – potrafi zmienić ścieżkę wzrostu gospodarek krajowych i całych regionów świata.

Czy ją akceptujemy, czy raczej nie – globalizacja postępuje i nie sposób jej zahamować. Jaki jednak wpływ będzie miała na te procesy obecna pandemia? Niezależnie od tego, Chiny coraz głośniej mówiły już od jakiegoś czasu o potrzebie „nowej” globalizacji i mają nowe aspiracje w tym względzie.

Czy Chiny mogą stać się – jak deklaruje wielu chińskich ekspertów – „nowym typem wschodzącego supermocarstwa” i otworzyć „nową erę”? Jakie będą losy Inicjatywy Pasa i Szlaku? Czy Pekin potrafi przekonać do swych racji dotychczasowych rywali? To niezwykle ekscytujące pytania, z którymi zmierzą się uczestnicy seminarium.

Prof. dr hab. Grzegorz W. Kołodko – ekonomista, polityk, były wicepremier i minister finansów, twórca programów społeczno-gospodarczych: Strategia dla Polski, Pakiet 2000 oraz Program Naprawy Finansów Rzeczpospolitej; autor książek i artykułów z dziedziny ekonomii i polityki gospodarczej, ekspert i konsultant międzynarodowych organizacji; członek Europejskiej Akademii Nauki, Sztuki i Literatury, zagraniczny członek Rosyjskiej Akademii Nauk oraz członek Academia Europaea.

Dr Janusz Kaczurba – absolwent studiów podyplomowych na wydziałach ekonomii University of Chicago oraz University of California, Berkeley; wieloletni dyplomata, stały Przedstawiciel Polski w GATT (1982-86 oraz 1992-1996); ambasador Polski przy WTO (2002-2003); podsekretarz stanu ds. polityki handlowej w ministerstwach: Handlu Zagranicznego, Współpracy Gospodarczej z Zagranicą oraz Gospodarki (1986-1992; 1996-1999; 2001-2002); członek rządowego zespołu Negocjacji Członkostwa Polski w UE; członek zespołu doradców ekonomicznych Prezydenta RP (2000-2002); były doradca zarządów Krajowej Izby Gospodarczej oraz Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”.

Ambasador Krzysztof Szumski – wybitny dyplomata i ekspert w dziedzinie polityki międzynarodowej, zwłaszcza relacji pomiędzy Europa a Azją; były ambasador RP w Chińskiej Republice Ludowej, Republice Indonezji, Królestwie Tajlandii i na Filipinach; wieloletni dyrektor Departamentu Azji i Pacyfiku MSZ i Departamentu Konsularnego MSZ; dyrektor Biura Spraw Międzynarodowych w Kancelarii Sejmu w latach 2004 – 2005; autor licznych publikacji i uczestnik kluczowych międzynarodowych konferencji naukowych.

Dr hab. Wojciech Hübner, profesor AFiB Vistula – absolwent studiów podoktoranckich na uniwersytecie Harvarda (USA); kierował projektem „Schwerpunkt Polen” na Uniwersytecie w Mainz (Niemcy); wykładał gościnnie w USA; ekspert ONZ w krajach rozwijających się; pracował wielokrotnie na misjach w Afryce; kierował projektami UNIDO i UNDP w Azji Centralnej; w latach 2005-2007 kierował w Pekinie programem ONZ „The Silk Road Initiative obejmującym Chiny i Azję Centralną; współzałożyciel międzynarodowej organizacji pozarządowej z siedzibą w Seulu „The Silk Road Global Alliance”, które kontynuowało działalność rozpoczętą w ramach ONZ; były sekretarze generalny międzynarodowej organizacji pozarządowej „World Citizens Organization”.

Zapraszamy serdecznie

4 czerwca 2020 r. o godz. 17:00.

Link do formularza rejestracyjnego: https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=_iql6Khu90eydXg_cIe1-rCTfUJ0os5CpBSF0n4HYNlURERGVVBOVEhBS0tWOE5CSkgxUFhDOVRLUy4u