Młodzi Chińczycy w wyjątkowy sposób składają nam gratulacje z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Studenci Szkoły Architektury Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie przygotowali zaskakujące koncepcje zagospodarowania Placu Defilad.

Będzie je można zobaczyć na wystawie w Akademii Finansów i Biznesu Vistula. To niezwykle oryginalne i innowacyjne wizje, projekty wyrafinowane i ekspresyjne. Jest w nich ogromny ładunek energii. Widać, że są dziełem  ludzi niepokornych, dynamicznych i poszukujących własnej drogi.

W ostatnich latach nastąpił ogromny rozkwit architektury Państwa Środka. Młodzi chińscy architekci stają się prawdziwymi gwiazdami. Poszukują własnego języka i własnej tożsamości, a jednocześnie pozostają otwarci na globalne trendy.

Tę logikę widać w pracach, które chińscy studenci przygotowali specjalnie dla Vistuli. Projekt jest odpowiadzią na inicjatywę nawiązania kontaktów, z którą Centrum Badań Azjatyckich AfiB Vistula zwróciło się do władz Uniwersytetu Tsinghua. Odzew był bardzo ciepły, co zawdzięczmy Pani Prodziekan LIU Jian oraz profesorowi ZHU Wenyi, pod którego kierownictwem pekińscy studenci wykonali ogromny wysiłek. To niezwykle miły gest.

Uniwersytet Tsinghua w Pekinie należy do Ligi C9 – elitarnej grupy najlepszych chińskich uczelni. Zajmuje on też wysokie miejsce w światowych rankingach. Wśród jego absolwentów jest m.in. obecny przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping, jeden z najbardziej wpływowych ludzi na świecie.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy w dniach 17-31 grudnia na parterze w kampusie uczelni.

Wstęp wolny.