• PRME

Zasady Edukacji Odpowiedzialnego Zarządzania – PRME (Principles for Responsible Management Education)

PRME – to największa zorganizowana sieć łącząca ONZ z instytucjami szkolnictwa wyższego, które kształcą w obszarze biznesu i zarządzania. Powstała w 2007 r. jako platforma służąca podniesieniu rangi zrównoważonego rozwoju w szkołach oraz kształceniu odpowiedzialnych liderów przyszłości. Jak mówi sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, nigdy wcześniej to zadanie nie było ważniejsze. – Odważne przywództwo i innowacyjne myślenie są potrzebne do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju – podkreśla.

6 zasad PRME:

• rozwijanie zdolności studentów, aby w przyszłości działali na rzecz zrównoważonego rozwoju biznesu, całego społeczeństwa oraz gospodarki sprzyjającej włączeniu społecznemu;
    • włączenie do działań akademickich programów nauczania i praktyk organizacyjnych zgodnych z wartościami globalnej odpowiedzialności społecznej, przedstawionych w międzynarodowych inicjatywach, takich jak United Nations Global Compact;
    • tworzenie ram edukacyjnych, materiałów, procesów i środowiska, które umożliwią skuteczne uczenie się odpowiedzialnego przywództwa;
    • zaangażowanie w badania koncepcyjne i empiryczne, które pogłębią rozumienie roli, dynamiki i wpływu korporacji na tworzenie trwałej wartości społecznej, środowiskowej i ekonomicznej;
    • nawiązywanie relacji z menedżerami korporacji, aby poszerzyć wiedzę o wyzwaniach związanych z wypełnianiem obowiązków społecznych i środowiskowych oraz by wspólnie badać możliwości skutecznego sprostania tym wyzwaniom;
    • ułatwianie i wspieranie dialogu oraz debaty między wykładowcami, studentami, biznesem, rządami, konsumentami, mediami, organizacjami społeczeństwa obywatelskiego i innymi zainteresowanymi grupami oraz stronami nt. krytycznych kwestii związanych z globalną odpowiedzialnością społeczną i zrównoważonym rozwojem.

Szkoły biznesu i zarządzania, w tym Akademia Finansów i Biznesu Vistula oraz Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula (dawna Szkoła Główna Turystyki i Rekreacji) odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu sposobu myślenia i umiejętności przyszłych liderów. Mogą więc być potężnym motorem zrównoważonego rozwoju firmy i całych gospodarek.

Katarzyna Broniszewska

tel. +48 22 45 72 400