Uczelnie Vistula są otwarte na nowe idee, świat i ludzi. Śledzimy to, co najbardziej odkrywcze i inspirujące, podejmując jednocześnie inicjatywy, które mogą interesować i angażować innych. Stawiamy na wymianę myśli, refleksję i dialog. Ten kurs budzi respekt. Potwierdzają to znakomite osobistości, które nas odwiedzają – uznani naukowcy, przedstawiciele świata polityki, biznesu czy sportu. To niepodważalny dowód prestiżu naszych uczelni, a dla społeczności akademickiej ważny impuls do kontynuowania otwartych dyskusji i dalszego rozwoju.
- Ali Babacan – turecki ekonomista, przedsiębiorca i polityk, był współzałożycielem narodowo-konserwatywnej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju – AKP, członkiem parlamentu i ministrem stanu ds. ekonomicznych w latach 2002–2007, szefem negocjatorów w rozmowach o przystąpieniu Turcji do Unii Europejskiej a następnie ministrem spraw zagranicznych, od 2009 r. do 2015 r. piastował urząd wicepremiera ds. gospodarczych; w 2019 r. opuścił AKP, powołując się na „głębokie różnice” zdań co do kierunku partii, w 2020 r. założył Partię Demokracji i Postępu (DEVA); był gościem AFiB Vistula w 2012 r.
- Salvadore Babones – amerykański socjolog, profesor University of Sydney, a także Associate Fellow w Institute for Policy Studies, specjalista w dziedzinie ekonomii, polityki i społeczeństwa Chin i Stanów Zjednoczonych; w swojej pracy naukowej specjalizuje się także w teorii systemów-światów; autor kilku książek i licznych artykułów, zarówno naukowych, jak i w mediach popularnych; wykładał gościnnie na Nanyang Technological University oraz w Academia Sinica; w 2016 r. wygłosił w AFiB Vistula wykład „Nierówności w globalnym świecie” i poprowadził warsztaty metodologiczne.
- Włodzimierz Cimoszewicz – polski polityk, prawnik, doktor nauk prawnych, były poseł na sejm i senator, prezes Rady Ministrów w latach 1996-1997, w latach 1993-1995 wicepremier, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potem wicemarszałek sejmu II kadencji, szef Komitetu Integracji Europejskiej, minister spraw zagranicznych oraz marszałek sejmu IV kadencji, od 2019 r. deputowany do Parlamentu Europejskiego – wchodzi w skład delegacji Lewica dla Europy; Włodzimierz Cimoszewicz był wykładowcą w AFiB Vistula.
- Ryszard Czarnecki – polski polityk, członek PiS, historyk, dziennikarz, działacz sportowy – członek zarządu PKOL; poseł na Sejm I i III kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VI, VII i IX kadencji, w latach 2014-2018 jego wiceprzewodniczący; w 1993 r. wiceminister kultury, w latach 1997–1998 przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej, od 1998 r. do 1999 r. minister – członek Rady Ministrów, w 2015 r. wygłosił w AFiB Vistula wykład „Unia Europejska wobec Rosji, wczoraj, dziś, jutro”.
- Aleksander Doba – polski podróżnik i kajakarz; w plebiscycie „National Geographic zdobył tytuł „Podróżnika Roku 2015”; jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z Afryki do Ameryki Południowej wyłącznie dzięki sile mięśni, opłynął kajakiem Morze bałtyckie i Bajkał; również jako pierwszy opłynął całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemysła do Świnoujścia; dwukrotny złoty, srebrny i brązowy medalista Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim; zmarł zdobywając najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro.
- John T. Green – profesor na Cambridge University, wcześniej w Imperial College London; zajmuje się zarządzaniem w szkolnictwie wyższym i biznesie, rozwija też start-upy i doradza przedsiębiorcom; w 2014 r. gościł w AFiB Vistula, biorąc udział w międzynarodowej konferencji „Intellectual Capital and Education 2014”, poświęconej współpracy nauki i biznesu, edukacji i kapitałowi intelektualnemu.
- Abdullah Gul – prezydent Turcji od 2007 r. do 2014 r., wicepremier i minister spraw zagranicznych w latach 2003-2007 oraz premier Turcji w latach 2002-2003; gorący orędownik członkostwa Turcji w Unii Europejskiej, mówił, że przyszłość jego kraju jest w zjednoczonej Europie; był gościem Vistuli w 2011 r., spotkał się ze studentami i wykładowcami.
- Danuta Hübner – polska ekonomistka i polityk, profesor nauk ekonomicznych, doktor honoris causa kilku uniwersytetów, od 2009 r. poseł do Parlamentu Europejskiego; wprowadzała Polskę do Unii Europejskiej jako minister ds. europejskich; w latach 2004-2009 Komisarz Unii Europejskiej ds. Polityki Regionalnej; jako główny negocjator doprowadziła do członkostwa Polski w OECD; w latach 1997-1998 szefowa Kancelarii Prezydenta RP; pracowała także w Organizacji Narodów Zjednoczonych – w randze Zastępcy Sekretarza Generalnego ONZ kierowała Europejską Komisją Gospodarczą; w 2015 r. wygłosiła w Vistuli wykład pt. „Integracja europejska Anno Domini 2015”.
- Jarosław Kalinowski – polski polityk, działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego i przewodniczący Rady Naczelnej tej partii oraz jej były prezes (1997–2004), w 1997 r. minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej, a w latach 2001–2003 minister rolnictwa i rozwoju wsi, równolegle pełnił funkcję wiceprezesa Rady Ministrów; w latach 2005–2009 wicemarszałek Sejmu V i VI kadencji, w latach 1993–2009 poseł na Sejm II, III, IV, V i VI kadencji, od 2009 r. poseł do Parlamentu Europejskiego; kandydat w wyborach prezydenckich w 2000 r. i 2005 r.; w 2015 r. wygłosił w AFiB Vistula prelekcję pt. „Rolnictwo – Energia – Środowisko. Wybrane aspekty funkcjonowania Polski w ramach Unii Europejskiej.”
- Robert Krool – fundator i prezes zarządu Fundacji LifeSkills; zawodowy mentor, diagnostyk rozwojowy, pedagog i przedsiębiorca; jeden z nielicznych w Polsce biegłych sądowych w dziedzinie restrukturyzacji i oceny ryzyka biznesowego; sklasyfikowany przez media wśród najbardziej wpływowych doradców biznesu w Polsce; członek-założyciel Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców w Polsce; w 2012 r. był gościem AFiB Vistula, biorąc udział w konferencji „Kapitał Intelektualny Szkół Wyższych”.
- Andreas Kuettel – wybitny szwajcarski skoczek narciarski, mistrz świata w 2009 r.; w 2017 r. obronił doktorat na temat sportowców i ich życia po karierze i rozpoczął pracę w Syddansk Universitetes – Uniwersytecie Południowej Danii; w 2014 r. gościł w Szkole Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula na zaproszenie ówczesnej rektor, profesor Jolanty Żyśko.
- Jerzy Kwieciński – polski inżynier, przedsiębiorca i urzędnik państwowy, doktor nauk technicznych; w latach 2005–2008 podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, w latach 2015–2018 sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju; w latach 2018–2019 minister inwestycji i rozwoju, a w 2019 r. również minister finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego; w 2020 r. został prezesem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa; od stycznia 2021 r. wiceprezes banku PKO S.A.; w październiku 2016 r. był gościem honorowym w AFiB Vistula na inauguracji nowego roku akademickiego.
- Lucy Long – badaczka kultury kulinarnej, profesor Uniwersytetu stanowego w Ohio, członek Instytutu Smithsona (największego kompleksu muzeów i instytucji badawczych na świecie), zaangażowana w budowanie mostów i wspieranie synergii pomiędzy nauką a sektorem publicznym w dziedzinie kulinariów, w 2019 r. wzięła udział w konferencji „Międzykulturowa turystyka kulinarna pokoleń” organizowanej przez SGTiH Vistula.
- Cecilia Malstrom – szwedzka polityk, działaczka Ludowej Partii Liberałów, była minister ds. europejskich i posłanka do Parlamentu Europejskiego; w latach 2010-2014 komisarz Unii Europejskiej ds. spraw wewnętrznych, od 2015 r. do 2019 r. komisarz ds. handlu; od 2019 r. jest profesorem na Uniwersytecie w Göteborgu; w 2017 r. poprowadziła w AFiB Vistula Dialog Obywatelski pt. „Nowe gospodarcze możliwości dla Polski i UE” oraz Forum CETA.
- Andrew Moravcsik – profesor i dyrektor programu Unii Europejskiej na Uniwersytecie Princeton, dyrektor Liechtenstein Institute on Self-Determination, profesor na Technische Universität München; czołowy przedstawiciel teorii liberalizmu w nauce o stosunkach międzynarodowych i jedna z najważniejszych na świecie postaci w obszarze europeistyki; prowadzi badania na temat integracji europejskiej, organizacji międzynarodowych i praw człowieka; jest również aktywny w nauczaniu i opracowywaniu metod jakościowych, w tym rozwijaniu „aktywnego cytowania”, standardu mającego na celu zapewnienie przejrzystości jakościowych badań w dziedzinie nauk społecznych; w przeszłości był politykiem i dziennikarzem; pisze popularne i naukowe prace dotyczące muzyki klasycznej, zwłaszcza opery; w 2015 r. wygłosił w AFiB Vistula wykład inauguracyjny „Porządek i chaos w XXI wieku: jak zrozumieć świat?”.
- Henryka Mościcka-Dendys – polska prawniczka, urzędniczka państwowa i dyplomata, od 2002 r. związana z MSZ, od 2013 r. do 2015 r. podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych; w latach 2015–2020 ambasador RP w Danii; członek rady Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej (2011–2016); od 2020 r. kierowniczka Biura Inwestycji MSZ; w 2015 r. była gościem AFiB Vistula, wygłosiła wykład pt. „The Future of Europe”.
- Andrzej Olechowski – polski polityk i ekonomista, doktor nauk ekonomicznych, przewodniczący Rady Nadzorczej Banku Handlowego w warszawie S.A., członek Rady Dyrektorów Euronet Worldwide Inc. oraz Play Communication; były minister finansów i minister spraw zagranicznych; kandydat w wyborach prezydenckich (2000 i 2010), współzałożyciel Platformy Obywatelskiej; w latach 1992-1993 oraz 1995 r. doradca ds. gospodarczych prezydenta Lecha Wałęsy; był wykładowcą AFiB Vistula.
- Józef Oleksy – polski polityk i ekonomista, doktor nauk ekonomicznych, Prezes Rady Ministrów w latach 1995–1996, marszałek sejmu II i IV kadencji; w 2004 r. Wiceprezes Rady Ministrów oraz minister spraw wewnętrznych w rządzie Leszka Millera, w latach 1989–2005 poseł na Sejm I,II, III, IV i X kadencji, przewodniczący Socjaldemokracji Rzeczpospolitej Polskiej (1996–1997) i Sojuszu Lewicy Demokratycznej (2004–2005), wiceprzewodniczący SLD w latach 2003–2004 i 2012–2015; Józef Oleksy był wieloletnim Dziekanem Wydziału Stosunków Międzynarodowych AFiB Vistula oraz Przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Spraw Społecznych i Stosunków Międzynarodowych.
- Kazimierz Michał Ujazdowski – polski polityk związany w przeszłości z PiS, a obecnie z Koalicją Obywatelską, prawnik, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Łódzkiego; minister kultury i dziedzictwa narodowego w latach 2000–2001, 2005–2006 oraz 2006–2007, wicemarszałek Sejmu IV kadencji, poseł na Sejm I, III, IV V, VI i VII kadencji; poseł do parlamentu Europejskiego VIII kadencji, senator X kadencji; autor, współautor i redaktor książek, poświęconych głównie polityce kulturalnej i historycznej oraz zagadnieniom ustrojowym i konstytucyjnym, a także historii polskiego konserwatyzmu oraz myśli konserwatywnej; w 2016 r. wygłosił w AFiB Vistula wykład „Ufać Polsce i Europie. 5 tez w sprawie polityki Polski w Europie”.
- Guy Verhofstadt – belgijski i flamandzki polityk; w 1985 r. został wybrany w skład parlamentu oraz powołany na urząd ministra ds. budżetu; w 1991 r. utworzył partię Flamandzkich Liberałów i Demokratów; po porażkach wyborczych zrezygnował z polityki, wrócił w 1997 r. w roli przewodniczącego partii z nowym programem; w latach 1999–2008 premier Belgii, od 2009 r. poseł do Parlamentu Europejskiego; lider Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy; koordynator Brexitu z ramienia Parlamentu Europejskiego; w 2016 r. wygłosił w Vistuli wykład pt. „Przyszłość Europy”.
- Margrethe Vestager – duńska polityk, była minister edukacji, posłanka do Folketingetu, od 2007 r. liderka partii Det Radikale Venstre, w latach 2011-2014 minister gospodarki i spraw wewnętrznych, od 2014 członkini Komisji Europejskiej, a od 2019 r. jedna z wiceprzewodniczących wykonawczych KE; to ona zażądała od Apple’a miliardów euro zaległych podatków, a od Google’a ustępstw wobec konkurentów; wykazała, że Mastercard zawyża opłaty kartowe, a Gazprom winduje ceny gazu sprzedawanego kilku krajom członkowskim UE, w tym Polsce; w 2019 r. poprowadziła w AFiB „Vistula Dialog Obywatelski”.
- Sun Yuxi – chiński poeta i dyplomata, w latach 2010-2012 ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce; odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej w uznaniu swego wybitnego wkładu w rozwój stosunków chińsko-polskich; był gościem Vistuli w 2011 r.