DNI OTWARTE ONLINE – 50% RABAT NA STUDIA

Więcej

Uczelnie Vistula są otwarte na nowe idee, świat i ludzi. Śledzimy to, co najbardziej odkrywcze i inspirujące, podejmując jednocześnie inicjatywy, które mogą interesować i angażować innych. Stawiamy na wymianę myśli, refleksję i dialog. Ten kurs budzi respekt. Potwierdzają to znakomite osobistości, które nas odwiedzają – uznani naukowcy, przedstawiciele świata polityki, biznesu czy sportu. To niepodważalny dowód prestiżu naszych uczelni, a dla społeczności akademickiej ważny impuls do kontynuowania otwartych dyskusji i dalszego rozwoju.

 

 • Ali Babacan – turecki ekonomista, przedsiębiorca i polityk, był współzałożycielem narodowo-konserwatywnej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju – AKP, członkiem parlamentu i ministrem stanu ds. ekonomicznych w latach 2002–2007, szefem negocjatorów w rozmowach o przystąpieniu Turcji do Unii Europejskiej a następnie ministrem spraw zagranicznych, od 2009 r. do 2015 r. piastował urząd wicepremiera ds. gospodarczych; w 2019 r. opuścił AKP, powołując się na „głębokie różnice” zdań co do kierunku partii, w 2020 r. założył Partię Demokracji i Postępu (DEVA); był gościem AFiB Vistula w 2012 r.

 

 • Salvadore Babones – amerykański socjolog, profesor University of Sydney, a także Associate Fellow w Institute for Policy Studies, specjalista w dziedzinie ekonomii, polityki i społeczeństwa Chin i Stanów Zjednoczonych; w swojej pracy naukowej specjalizuje się także w teorii systemów-światów; autor kilku książek i licznych artykułów, zarówno naukowych, jak i w mediach popularnych; wykładał gościnnie na Nanyang Technological University oraz w Academia Sinica; w 2016 r. wygłosił w AFiB Vistula wykład „Nierówności w globalnym świecie” i poprowadził warsztaty metodologiczne.

 

 • Włodzimierz Cimoszewicz – polski polityk, prawnik, doktor nauk prawnych, były poseł na sejm i senator, prezes Rady Ministrów w latach 1996-1997, w latach 1993-1995 wicepremier, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potem wicemarszałek sejmu II kadencji, szef Komitetu Integracji Europejskiej, minister spraw zagranicznych oraz marszałek sejmu IV kadencji, od 2019 r. deputowany do Parlamentu Europejskiego – wchodzi w skład delegacji Lewica dla Europy; Włodzimierz Cimoszewicz był wykładowcą w AFiB Vistula.

 

 • Ryszard Czarnecki – polski polityk, członek PiS, historyk, dziennikarz, działacz sportowy – członek zarządu PKOL; poseł na Sejm I i III kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VI, VII i IX kadencji, w latach 2014-2018 jego wiceprzewodniczący; w 1993 r. wiceminister kultury, w latach 1997–1998 przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej, od 1998 r. do 1999 r. minister – członek Rady Ministrów, w 2015 r. wygłosił w AFiB Vistula wykład „Unia Europejska wobec Rosji, wczoraj, dziś, jutro”​.

 

 • Aleksander Doba – polski podróżnik i kajakarz; w plebiscycie „National Geographic zdobył tytuł „Podróżnika Roku 2015”; jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z Afryki do Ameryki Południowej wyłącznie dzięki sile mięśni, opłynął kajakiem Morze bałtyckie i Bajkał; również jako pierwszy opłynął całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemysła do Świnoujścia; dwukrotny złoty, srebrny i brązowy medalista Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim; zmarł zdobywając najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro.

 

 • John T. Green – profesor na Cambridge University, wcześniej w Imperial College London; zajmuje się zarządzaniem w szkolnictwie wyższym i biznesie, rozwija też start-upy i doradza przedsiębiorcom; w 2014 r. gościł w AFiB Vistula, biorąc udział w międzynarodowej konferencji „Intellectual Capital and Education 2014”, poświęconej współpracy nauki i biznesu, edukacji i kapitałowi intelektualnemu.

 

 • Abdullah Gul – prezydent Turcji od 2007 r. do 2014 r., wicepremier i minister spraw zagranicznych w latach 2003-2007 oraz premier Turcji w latach 2002-2003; gorący orędownik członkostwa Turcji w Unii Europejskiej, mówił, że przyszłość jego kraju jest w zjednoczonej Europie; był gościem Vistuli w 2011 r., spotkał się ze studentami i wykładowcami.

 

 • Danuta Hübner – polska ekonomistka i polityk, profesor nauk ekonomicznych, doktor honoris causa kilku uniwersytetów, od 2009 r. poseł do Parlamentu Europejskiego; wprowadzała Polskę do Unii Europejskiej jako minister ds. europejskich; w latach 2004-2009 Komisarz Unii Europejskiej ds. Polityki Regionalnej; jako główny negocjator doprowadziła do członkostwa Polski w OECD; w latach 1997-1998 szefowa Kancelarii Prezydenta RP; pracowała także w Organizacji Narodów Zjednoczonych – w randze Zastępcy Sekretarza Generalnego ONZ kierowała Europejską Komisją Gospodarczą; w 2015 r. wygłosiła w Vistuli wykład pt. „Integracja europejska Anno Domini 2015”.

 

 • Jarosław Kalinowski – polski polityk, działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego i przewodniczący Rady Naczelnej tej partii oraz jej były prezes (1997–2004), w 1997 r. minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej, a w latach 2001–2003 minister rolnictwa i rozwoju wsi, równolegle pełnił funkcję wiceprezesa Rady Ministrów; w latach 2005–2009 wicemarszałek Sejmu V i VI kadencji, w latach 1993–2009 poseł na Sejm II, III, IV, V i VI kadencji, od 2009 r. poseł do Parlamentu Europejskiego; kandydat w wyborach prezydenckich w 2000 r. i 2005 r.; w 2015 r. wygłosił w AFiB Vistula prelekcję pt. „Rolnictwo – Energia – Środowisko. Wybrane aspekty funkcjonowania Polski w ramach Unii Europejskiej.”

 

 • Robert Krool – fundator i prezes zarządu Fundacji LifeSkills; zawodowy mentor, diagnostyk rozwojowy, pedagog i przedsiębiorca; jeden z nielicznych w Polsce biegłych sądowych w dziedzinie restrukturyzacji i oceny ryzyka biznesowego; sklasyfikowany przez media wśród najbardziej wpływowych doradców biznesu w Polsce; członek-założyciel Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców w Polsce; w 2012 r. był gościem AFiB Vistula, biorąc udział w konferencji „Kapitał Intelektualny Szkół Wyższych”.

 

 • Andreas Kuettel – wybitny szwajcarski skoczek narciarski, mistrz świata w 2009 r.; w 2017 r. obronił doktorat na temat sportowców i ich życia po karierze i rozpoczął pracę w Syddansk Universitetes – Uniwersytecie Południowej Danii; w 2014 r. gościł w Szkole Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula na zaproszenie ówczesnej rektor, profesor Jolanty Żyśko.

 

 • Jerzy Kwieciński – polski inżynier, przedsiębiorca i urzędnik państwowy, doktor nauk technicznych; w latach 2005–2008 podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, w latach 2015–2018 sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju; w latach 2018–2019 minister inwestycji i rozwoju, a w 2019 r. również minister finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego; w 2020 r. został prezesem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa; od stycznia 2021 r. wiceprezes banku PKO S.A.; w październiku 2016 r. był gościem honorowym w AFiB Vistula na inauguracji nowego roku akademickiego.

 

 • Lucy Long – badaczka kultury kulinarnej, profesor Uniwersytetu stanowego w Ohio, członek Instytutu Smithsona (największego kompleksu muzeów i instytucji badawczych na świecie), zaangażowana w budowanie mostów i wspieranie synergii pomiędzy nauką a sektorem publicznym w dziedzinie kulinariów, w 2019 r. wzięła udział w konferencji „Międzykulturowa turystyka kulinarna pokoleń” organizowanej przez SGTiH Vistula.

 

 • Cecilia Malstrom – szwedzka polityk, działaczka Ludowej Partii Liberałów, była minister ds. europejskich i posłanka do Parlamentu Europejskiego; w latach 2010-2014 komisarz Unii Europejskiej ds. spraw wewnętrznych, od 2015 r. do 2019 r. komisarz ds. handlu; od 2019 r. jest profesorem na Uniwersytecie w Göteborgu; w 2017 r. poprowadziła w AFiB Vistula Dialog Obywatelski pt. „Nowe gospodarcze możliwości dla Polski i UE” oraz Forum CETA.

 

 • Andrew Moravcsik – profesor i dyrektor programu Unii Europejskiej na Uniwersytecie Princeton, dyrektor Liechtenstein Institute on Self-Determination, profesor na Technische Universität München; czołowy przedstawiciel teorii liberalizmu w nauce o stosunkach międzynarodowych i jedna z najważniejszych na świecie postaci w obszarze europeistyki; prowadzi badania na temat integracji europejskiej, organizacji międzynarodowych i praw człowieka; jest również aktywny w nauczaniu i opracowywaniu metod jakościowych, w tym rozwijaniu „aktywnego cytowania”, standardu mającego na celu zapewnienie przejrzystości jakościowych badań w dziedzinie nauk społecznych; w przeszłości był politykiem i dziennikarzem; pisze popularne i naukowe prace dotyczące muzyki klasycznej, zwłaszcza opery; w 2015 r. wygłosił w AFiB Vistula wykład inauguracyjny „Porządek i chaos w XXI wieku: jak zrozumieć świat?”.

 

 • Henryka Mościcka-Dendys – polska prawniczka, urzędniczka państwowa i dyplomata, od 2002 r. związana z MSZ, od 2013 r. do 2015 r. podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych; w latach 2015–2020 ambasador RP w Danii; członek rady Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej (2011–2016); od 2020 r. kierowniczka Biura Inwestycji MSZ; w 2015 r. była gościem AFiB Vistula, wygłosiła wykład pt. „The Future of Europe”.

 

 • Andrzej Olechowski – polski polityk i ekonomista, doktor nauk ekonomicznych, przewodniczący Rady Nadzorczej Banku Handlowego w warszawie S.A., członek Rady Dyrektorów Euronet Worldwide Inc. oraz Play Communication; były minister finansów i minister spraw zagranicznych; kandydat w wyborach prezydenckich (2000 i 2010), współzałożyciel Platformy Obywatelskiej; w latach 1992-1993 oraz 1995 r. doradca ds. gospodarczych prezydenta Lecha Wałęsy; był wykładowcą AFiB Vistula.

 

 • Józef Oleksy – polski polityk i ekonomista, doktor nauk ekonomicznych, Prezes Rady Ministrów w latach 1995–1996, marszałek sejmu II i IV kadencji; w 2004 r. Wiceprezes Rady Ministrów oraz minister spraw wewnętrznych w rządzie Leszka Millera, w latach 1989–2005 poseł na Sejm I,II, III, IV i X kadencji, przewodniczący Socjaldemokracji Rzeczpospolitej Polskiej (1996–1997) i Sojuszu Lewicy Demokratycznej (2004–2005), wiceprzewodniczący SLD w latach 2003–2004 i 2012–2015; Józef Oleksy był wieloletnim Dziekanem Wydziału Stosunków Międzynarodowych AFiB Vistula oraz Przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Spraw Społecznych i Stosunków Międzynarodowych.

 

 • Kazimierz Michał Ujazdowski – polski polityk związany w przeszłości z PiS, a obecnie z Koalicją Obywatelską, prawnik, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Łódzkiego; minister kultury i dziedzictwa narodowego w latach 2000–2001, 2005–2006 oraz 2006–2007, wicemarszałek Sejmu IV kadencji, poseł na Sejm I, III, IV V, VI i VII kadencji; poseł do parlamentu Europejskiego VIII kadencji, senator X kadencji; autor, współautor i redaktor książek, poświęconych głównie polityce kulturalnej i historycznej oraz zagadnieniom ustrojowym i konstytucyjnym, a także historii polskiego konserwatyzmu oraz myśli konserwatywnej; w 2016 r. wygłosił w AFiB Vistula wykład „Ufać Polsce i Europie. 5 tez w sprawie polityki Polski w Europie”.

 

 • Guy Verhofstadt – belgijski i flamandzki polityk; w 1985 r. został wybrany w skład parlamentu oraz powołany na urząd ministra ds. budżetu; w 1991 r. utworzył partię Flamandzkich Liberałów i Demokratów; po porażkach wyborczych zrezygnował z polityki, wrócił w 1997 r. w roli przewodniczącego partii z nowym programem; w latach 1999–2008 premier Belgii, od 2009 r. poseł do Parlamentu Europejskiego; lider Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy; koordynator Brexitu z ramienia Parlamentu Europejskiego; w 2016 r. wygłosił w Vistuli wykład pt. „Przyszłość Europy”.

 

 • Margrethe Vestager – duńska polityk, była minister edukacji, posłanka do Folketingetu, od 2007 r. liderka partii Det Radikale Venstre, w latach 2011-2014 minister gospodarki i spraw wewnętrznych, od 2014 członkini Komisji Europejskiej, a od 2019 r. jedna z wiceprzewodniczących wykonawczych KE; to ona zażądała od Apple’a miliardów euro zaległych podatków, a od Google’a ustępstw wobec konkurentów; wykazała, że Mastercard zawyża opłaty kartowe, a Gazprom winduje ceny gazu sprzedawanego kilku krajom członkowskim UE, w tym Polsce; w 2019 r. poprowadziła w AFiB „Vistula Dialog Obywatelski”.

 

 • Sun Yuxi – chiński poeta i dyplomata, w latach 2010-2012 ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce; odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej w uznaniu swego wybitnego wkładu w rozwój stosunków chińsko-polskich;  był gościem Vistuli w 2011 r.
Aplikuj online

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. więcej

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close