Carlo Comanducci

e-mail: c.comandicci@vistula.edu.pl
Wydział: Szkoła Języków Obcych
Kierunek kształcenia: Filologia / Filologia angielska

Studiował literaturę włoską oraz kulturoznawstwo i filmoznawstwo we Włoszech na Uniwersytecie w Genui, a później w Anglii otrzymał stopień magistra filologii z filmoznawstwa oraz obronił doktorat na University of Birmigham. Po ukończeniu studiów mieszkał i prowadził badania we Francji jako niezależny naukowiec oraz na Węgrzech w archiwach OSA w Budapeszcie. Prowadzi zajęcia na AFiB Vistula od roku 2017, na studiach licencjackich i magisterskich.

Zajmuje się studiami nad filmem, interesuje go wszystko, co dziwne i niesforne. Opublikował monografię Spectatorship and Film Theory: The Wayward Spectator w wydawnictwie Palgrave Macmillan w roku 2018, oraz szereg artykułów na pograniczu badań filmowych a teorii podmiotowości i władzy. Również w 2018 w wydawnictwie Brill wyszła praca zbiorowa nt. sztuki opowiadania i narracji, którą współredagował wraz z Alexem Wilkinsonem, pt. The Matter of Telling.

Obecnie pracuje nad książką o idei gestu w filozofii Giorgio Agambena i kinie Yorgosa Lanthimosa, oraz, szerzej, o geście na styku kina, literatury, myśli anarchistycznej i teorii krytycznej.

Zainteresowania dydaktyczne/badawcze:

• teoria filmu – pozycja widza, ucieleśnione doświadczenie kinowe, psychoanalityczne teorie filmu, teorie gestu;
  • teoria krytyczna, studia postkolonialne i queer theory – teorie podmiotowości i polityki Michela Foucault, Judith Butler, Jacques Rancière, Giorgio Agambena, Leo Bersani, Saidiya Hartman;
  • studia nad filmem i kulturą – kino prekariatu, technologie pamięci w fikcji, opowieści post-apokaliptyczne, weird cinemas;
  • krytyczne studia nad grami – biopolityka oraz symulacja w grach.