UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ

e-mail: a.piwko@vistula.edu.pl
Wydział: Biznesu i Stosunków Międzynarodowych
Kierunek kształcenia: Stosunki międzynarodowe

Link do profilu wykładowcy w USOSweb

Dr hab. nauk teologicznych od 2014 r. w specjalności islamistyka i religioznawstwo, profesor AFiB Vistula. W latach 2008-2011 asystentka ministra w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, zajmowała się procesem koncesjonowania mediów, kontrolą nadawców oraz edukacją medialną. Od 2013 r. ekspert Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, w zakresie migracji, komunikacji międzykulturowej oraz identyfikacji społeczno-kulturowej cudzoziemców. Współpracuje także z Policją i Urzędami Marszałkowskimi w dziedzinie spraw obronnych i bezpieczeństwa publicznego.
Od 1 marca 2021 r. Redaktor naczelna czasopisma „Społeczeństwo i Polityka. Pismo Edukacyjne”.
W działalności naukowej zajmuje się badaniami nad szeroko rozumianą islamistyką: religią, kulturą, prawem problemami przestępczości, radykalizmem, terroryzmem, fundamentalizmem oraz relacjami międzykulturowymi społeczeństw muzułmańskich żyjących w Europie. Jej dociekania naukowe dotyczą także relacji polityczno-gospodarczych na Bliskim Wschodzie i w Azji Centralnej. W latach 2017-2018 odbyła staż dydaktyczny i naukowy w Sulkhan Saba-Orbeliani w Tbilisi, na Wydziale Humanistycznym i Nauk Społecznych. Prowadziła także badania naukowe w Jordanii, Izraelu, Turcji, Niemczech, Litwie, Ukrainie, Rosji oraz Italii. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Nauk o Bezpieczeństwie. Autorka ok. 80 publikacji naukowych z zakresu islamu.

Zainteresowania dydaktyczne/badawcze:

• Islam w regionach: Bliskiego Wschodu, Zatoki Perskiej, Maghrebu, Kaukazu, Azji Centralnej;
  • Bliski Wschód: kultura, relacje prawo-religia, konflikty etniczne, kulturowe i zbrojne;
  • społeczno-gospodarcza polityka państw Zatoki Perskiej;
  • muzułmanie w Unii Europejskiej;
  • migracje z obszaru MENA do UE;
  • komunikacja międzykulturowa;
  • terroryzm oraz islamofobia.