UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ

e-mail: j.zaleczny@vistula.edu.pl
Wydział: Humanistyczny
Kierunek kształcenia: Historia

Dr hab. w dziedzinie nauk humanistycznych w dyscyplinie historia (doktorat 2008, habilitacja 2019). Wieloletni nauczyciel (nauczyciel dyplomowany 2001), polonista, regionalista, muzealnik (kustosz dyplomowany 2018).

Profesor Uczelni w Instytucie Historii (Akademia im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku), członek Rady Naukowej Dyscypliny Historia. Promotor w przewodach doktorskich. Członek Komisji Rekrutacyjnej Szkoły Doktorskiej.

Członek redakcji czasopisma humanistycznego „Niepodległość i Pamięć”; Rady Naukowej „Rocznika Kresowego”; Rady Wydawniczej „Rocznika Legionowskiego”; Rady Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce oraz Rady Muzeum Historycznego w Legionowie.

Członek Światowej Rady Badań nad Polonią, Towarzystwa Miłośników Historii (oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego), Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Rady Naukowej ds. Regionalizmu przy Radzie Krajowej Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP, Komisji Badań nad Historią Syberii Komitetu Historii Nauki i Techniki PAN.

Uczestniczka polskich i międzynarodowych konferencji naukowych, popularyzatorka wiedzy historycznej w audycjach radiowych oraz czasopismach popularnonaukowych.

Autorka 8 monografii, ponad 100 artykułów w czasopismach naukowych oraz ponad 80 rozdziałów w zbiorach studiów. Redaktorka naukowa publikacji zbiorowych, recenzentka wydawnictw i artykułów w czasopismach.

Zainteresowania dydaktyczne/badawcze:

• ziemie polskie i Polacy w II poł. XIX wieku;
  • II Rzeczpospolita (1918-1939);
  • powstanie styczniowe, losy jego uczestników oraz stosunek do weteranów powstania w II RP;
  • obecność Polaków w historii innych narodów;
  • regionalizm mazowiecki;
  • tożsamość narodowa, zachowania pamięci o przeszłości w świadomości społeczeństwa polskiego XIX i pierwszej połowy XX wieku;
  • biografistyka (XIX-XX wiek);
  • edukacja muzealne