Wirtualne targi pracy JobDay 2020!

Zbigniew Romek

dr hab. Zbigniew Romek prof. AFiB Vistula
e-mail: z.romek@vistula.edu.pl
Wydział: Humanistyczny
Kierunek kształcenia: Historia, Politologia

Profesor nadzwyczajny w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku (2014-2019), w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk (1991-2018), dyrektor Mokotowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (2014-2017), członek Towarzystwa Historiograficznego. Autor monografii: Olgierd Górka. Historyk w służbie myśli propaństwowej (1908-1955), Warszawa 1997; Cenzura a nauka historyczna w Polsce 1944-1970, Warszawa 2010. Opracował i wydał zbiór wspomnień Cenzura w PRL. Relacje historyków, Warszawa 2000 oraz jest współredaktorem prac zbiorowych: Badacze przeszłości wobec wyzwań XIX-XXI wieku, Warszawa 2013; Cenzura w PRL. Analiza zjawiska, Warszawa 2017; Cenzuro wróć? Mechanizmy ograniczania wolności słowa w Polsce po 1990 roku, Pułtusk-Warszawa 2018. Opublikował wiele artykułów dotyczących m.in. sylwetek polskich uczonych, rozwoju nauki historycznej w PRL, kontaktów historyków polskich z radzieckimi po II wojnie światowej, współczesnych tendencji prezentowania przeszłości.

Zainteresowania dydaktyczne/badawcze:

• historia a polityka i społeczeństwo współczesne;
  • wolność słowa i jej ograniczenia;
  • cenzura w PRL;
  • myśl społeczno-polityczna XX-XXI wieku;