Dr Hab. Zbigniew Zimny - Uczelnia Vistula

Były szef jednostek analityczno-badawczych w Centrum ONZ ds. Korporacji Transnarodowych w Nowym Jorku i w organizacji ONZ ds. rozwoju gospodarczego, UNCTAD (Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju). W Genewie był szefem sekcji ds. międzynarodowej wymiany usług i dyrektorem departamentu odpowiedzialnego za przygotowanie dorocznego prestiżowego raportu ONZ – Światowego Raportu Inwestycyjnego (World Investment Report). Jest specjalista z zakresu m.in korporacji transnarodowych, bezpośrednich inwestycji zagranicznych czy hanldu międzynarodowego.

• Zainteresowania badawcze:

Korporacje transnarodowe, bezpośrednie inwestycje zagraniczne, globalizacja, handel międzynarodowy, regionalna integracja gospodarcza.

Wykładane przedmioty:

• Globalizacja i Regionalizacja,
    • Bezpośrednie Inwestycje Zagraniczne i Korporacje Transnarodowe na świecie i w Polsce
    • Globalization and Regionalization
    • Foreign Direct Investment and Transnational Corporations in the World and in Poland

Wykłady gościnne na uniwersytetach zagranicznych lub krajowych:

• Lipiec 2013, Warszawa: Szkolenie dla pracowników Narodowego Banku Polskiego nt. „Polityka makroostrożnościowa i przepływy kapitału w gospodarce globalnej i na rynkach krajów wschodzących”, wykłady nt. BIZ i KTN na świecie i w Polsce.
    • Październik 2011, Hanoi: Szkolenie Unii Europejskiej dla funkcjonariuszy rządu wietnamskiego na temat ”International Investment Agreements”.
    • Szkolenia na kursie UNCTAD-u “Train the Trainers” nt. BIZ i KTN dla pracowników wyższych uczelnia i badaczy z Afryki (Uganda, listopad 2008).

Zajmowane stanowiska (historia stanowisk naukowych):

1985-2004: Kierownik jednostek analityczno-badawczych ds. korporacji transnarodowych (KTN) i bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Centrum ONZ ds. Korporacji Transnarodowych w Nowym Jorku i w organizacji ONZ ds. rozwoju gospodarczego, UNCTAD, w Genewie: szef sekcji ds. międzynarodowej wymiany usług, sekcji przeglądów polityki inwestycyjnej krajów, sekcji zajmującej się rozwojem krajów rozwijających się w kontekście BIZ i dyrektor departamentu odpowiedzialnego za przygotowanie dorocznego prestiżowego raportu ONZ – Światowego Raportu Inwestycyjnego (World Investment Report).

Zajmowane stanowiska (pełnione funkcje organizacyjne i akademickie):

2012-2014: Zastępca Dyrektora Instytutu Zarządzania Ryzykiem AFiB Vistula

Działania naukowe:

Realizacja projektu badawczego na podstawie grantu otrzymanego z Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu „OPUS 4”: „Polityka państw przyjmujących wobec bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Wnioski dla Polski”, 2013-2016.

• Publikacje naukowe ( z ostatnich 3 lat) :

1. Polityka państw przyjmujących wobec bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Wnioski dla Polski”, Monografia, Akademia Finansów i Biznesu Vistula (w przygotowaniu).
    2. “The Role of Foreign Direct Investment in the Process of Economic Transformation in Poland”, rozdział w monografii (ISBN 978-0-9752272-9-9) pod redakcją G. Ogunmokun i L. Kornecki Impact of Foreign Direct Investments: Contemporary Issues and Research in the United States and Central and Eastern Europe (United States: Global Publishing House International in association with Academy of World Business Marketing and Management Development, 2015).
    3. “Services – from selective work to the mainstream”, rozdział w monografii (ISBN 978-0-415-73300-7) pod redakcją K. Hamdani i L. Ruffing, United Nations Centre on Transnational Corporations. Corporate Conduct and the Public Interest (London and New York: Routledge, 2015).
    4. “Czy fundusze pomocowe Unii mają wpływ na bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce”, rozdział w monografii pod redakcją Pawła Gieorgicy „Jak Polska wykorzystała środki Unii Europejskiej” (Warszawa: Polskie Stowarzyszenie Prointegracyjne Europa, 2014).
    5. “Poland: Inward FDI and its policy context, 2010 (s. 416-431); “Poland: Inward FDI and its policy context, 2012” (s. 432-445); “Poland: Outward FDI and its policy context, 2011” (s. 446-458); “Poland: Outward FDI and its policy context, 2012” (s. 459-478), rozdziały w monografii elektronicznej (ISSN 2159-2268): Karl P. Sauvant, Padma Mallampally and Geraldine McAlister, eds., Inward and Outward FDI Country Profiles (New York: Vale Columbia Center on Sustainable International Investment, 2013).

Godziny pracy Działu Rekrutacji

Godziny pracy: