UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ

e-mail: j.mrowiec@vistula.edu.pl
Wydział: Biznesu i Stosunków Międzynarodowych
Kierunek kształcenia: Stosunki międzynarodowe

Link do profilu wykładowcy w USOSweb

Urzędnik państwowy dyrektor gabinetu w Prezydenturze RP, dyplomata, ambasador tytularny, doktor nauk humanistycznych w obszarze stosunków międzynarodowych. Przedstawiciel Polski na międzynarodowych konferencjach m. in. w Zgromadzeniach Organizacji Jedności Afrykańskiej Unii Afrykańskiej, w Radach Ligi Państw Arabskich oraz w szczytach Organizacji Współpracy Islamskiej i Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej, były Ambasador RP w Senegalu, Mali, Gwinei, Gwinei Bissau, Wyspach Zielonego Przylądka, Gambii i Algierii, konsultant UNESCO. Wieloletni wykładowca SGH, prorektor WSKiMS, aktualnie Profesor AFiB Vistula. Współautor licznych dokumentów rządowych dotyczących służby zagranicznej oraz strategii polityki RP w stosunku do krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Autor ponad stu ekspertyz i publikacji na temat teorii stosunków międzynarodowych, relacji bilateralnych RP z krajami arabskimi, sytuacji wewnętrznej świata arabskiego, terroryzmu. Z racji zajmowanych stanowisk członek licznych delegacji rządowych. Przedmiotem działalności naukowej są powyższe zagadnienia ze szczególnym uwzględnieniem teorii relacji międzynarodowych, sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej, bilateralnych stosunków RP z krajami arabskimi, problemów migracji i terroryzmu.

Zainteresowania dydaktyczne/badawcze:

• świat arabski;
  • islam – jego ewolucja;
  • terroryzm;
  • bezpieczeństwo;
  • relacje cywilizacji islamskiej z zachodnią;
  • wielokulturowość;
  • polska polityka zagraniczna.