Specjalistka w dziedzinie filologii hiszpańskiej i romańskiej. Przez wiele lat pełniła funkcje m.in. kierownika działu promocji i rzecznika prasowego Muzeum Historii Polski w Warszawie oraz Instytutu Cervantesa w Warszawie i Krakowie. Była również kierownikiem ds. projektów w Instytucie Adama Mickiewicza w Warszawie. Organizowała międzynarodowe projekty kulturalne i medialne, m.in. w ramach Polskiej Prezydencji w UE oraz dwa największe projekty promocji kultury polskiej zagranicą: POLSKA! YEAR (Rok Polski w Wlk. Brytanii, 2009-2010) i Rok Polski w Hiszpanii (2002 – 2003). Tłumaczka literatury i esejów oraz tłumaczka przysięgła j. hiszpańskiego i j. francuskiego.

• Zainteresowania badawcze:

• Teatr i literatura Hiszpanii XX wieku, współczesny teatr hiszpański w świetle pojęcia awangardy teatralnej, w szczególności La Fura dels Baus i Els Joglars, europejski teatr eksperymentalny, alternatywny, techniki aktorskie. Heteronimy, pseudonimy i inne formy eksperymentów z podmiotem w literaturach iberyjskich I połowy XX w. Metody dydaktyczne w nauczaniu tłumaczeń specjalistycznych.

Wykładane przedmioty:

• Historia literatury hiszpańskiej, Teoria i praktyka tłumaczeń specjalistycznych, Warsztaty przekładowe, Seminarium dyplomowe i magisterskie, Tłumaczenia pisemne, ustne, audiowizualne, Tłumaczenia – j. prawny i biznesowy, Adaptacje literackie w kinie hiszpańskim, Praktyczna nauka j. hiszpańskiego.

Wykłady gościnne na uniwersytetach zagranicznych lub krajowych:

• 19-24.04.2014: Universidad Autónoma de Barcelona (LLP-Erasmus Programme, Individual Teaching Programme for Teaching Staff Mobility). 5 godz. wykładów nt. aspektów nauczania j. hiszpańskiego w Polsce: jako j. obcego oraz w dziedzinie tłumaczeń specjalistycznych – hiszpańskiego j. prawnego.

Zajmowane stanowiska (historia stanowisk naukowych):

• Od X 2014: adiunkt na Wydziale Filologii AFiB Vistula.
    • X 2011- IX 2015: adiunkt na Wydziale Filologii i Pedagogiki Wszechnicy Polskiej Szkoły Wyższej w Warszawie.
    • X 2009- obecnie – wykładowca kontraktowy w Katedrze Iberystyki WNHiS Uniwersytetu SWPS
    • II 2014 – obecnie – wykładowca kontraktowy w Instytucie Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej Uniw. Warszawskiego
    • X 1998- IX 2003 – doktorantka Zakładu Iberystyki Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zajmowane stanowiska (pełnione funkcje organizacyjne i akademickie):

• Od X 2014: członek Rady Wydziału Filologii AFiB Vistula.
    • X 2011- IX 2015: członek Rady Wydziału Filologii i Pedagogiki Wszechnicy Polskiej Szkoły Wyższej w Warszawie.
    • X 2014 – VI 2015 – członek Senatu Wszechnicy Polskiej Szkoły Wyższej w Warszawie, reprezentująca niesamodzielnych pracowników naukowych.

Działania naukowe:

• W ostatnich 3 latach pod moim kierunkiem napisano i obroniono 4 prace magisterskie oraz 24 – licencjackie. Od 2010 r. brałam udział w 11 konferencjach naukowych (z referatami).
  • Publikacje naukowe:

1. „Los siete pecados capitales de la Fura dels Baus”, w: Los siete “pecados” capitales en el teatro. Theatralia, 17, Vigo, Editorial Academia del Hispanismo, 2015.

Wkrótce w druku:

1. „Google Translate w dydaktyce przekładu specjalistycznego”, w: The Translator and the Computer 2, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Filologicznej we Wrocławiu, 2015.
    2. La Fura dels Baus: los derroteros de la presunta alternativa teatral, w: „Hiszpania i Ameryka Łacińska – literatura i język: poza głównym nurtem badań”, wydawnictwo pokonferencyjne (4.04.2014) Wszechnicy Polskiej SW, Warszawa.
    3. „Algunos problemas de la enseñanza de traducción especializada: campos semánticos del español jurídico y del polaco jurídico”, w: „Relecturas y nuevos horizontes en los estudios hispánicos: cultura y traducción”, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego.
    4. “Actor, violencia y manipulación en la Fura dels Baus. Utopía furera versus utopía artaudiana”, w: publikacji pokonferencyjnej międzynarodowego kongresu LOS MÚLTIPLES ROSTROS DE LA VIOLENCIA EN
      LA LITERATURA, EL TEATRO Y LOS MEDIOS HISPÁNICOS (EDAD MEDIA-SIGLO XXI), Lublin, 27-29.11.2014
    5. “Cambios sociales en España de los años 80 desde la perspectiva teatral: violencia, género y sentido de la communitas en las obras de la Fura dels Baus”, w: publikacji pokonferencyjnej XV Międzynarodowego Kongresu Socjokrytyki “Literatura, comunidad, memoria: transición de los discursos – discursos de la transición”, Warszawa, 16-18.04.2014

Godziny pracy Działu Rekrutacji