dr Zygmunt Janiec
e-mail: z.janiec@vistula.edu.pl
Wydział: Biznesu i Stosunków Międzynarodowych
Kierunek kształcenia: Ekonomia, Zarządzanie

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Był jednym z pierwszych w Polsce badaczy integracji europejskiej. W Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych obronił pracę doktorską na temat stanowiska Wielkiej Brytanii wobec integracji zachodnioeuropejskiej. Był etatowym pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Uniwersytecie Warszawskim i w SGGW. Pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Prowadził wykłady w Turcji, Słowenii, Szwecji i Holandii. W całej karierze zawodowej łączył pracę badawczą i dydaktyczną  z działalnością praktyczną. Był prezesem warszawskiej spółdzielni budowlano-mieszkaniowej PLON. Dwukrotnie reprezentował polskie interesy gospodarcze za granicą. Był kierownikiem polskiego Biura Radcy Handlowego w Kuwejcie (kompetencje terytorialne – Kuwejt, Arabia Saudyjska, Oman i Bahrajn) oraz kierownikiem Wydziału Ekonomiczno-Handlowego w Konsulacie Generalnym RP w Los Angeles (kompetencje terytorialne – piętnaście południowych i zachodnich stanów USA). Pracował w Sejmie RP (specjalista od kontaktów międzynarodowych i ustawodawstwa gospodarczego). Był dyrektorem generalnym w Izbie Inwestorów Zagranicznych w Polsce. W 1994 r. uczestniczył w prestiżowym szkoleniu młodych przedsiębiorców i polityków organizowanym przez brytyjski Future of Europe Trust (Londyn, Bonn, Bruksela). Ukończył szkolenie dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek skarbu państwa. Był członkiem Rady Nadzorczej Zespołu Uzdrowisk Krakowskich oraz Narodowej Rady Integracji Europejskiej do spraw Środowisk Gospodarczych.

Zainteresowania dydaktyczne/badawcze:

• globalizacja i regionalizacja gospodarki światowej;
  • międzynarodowe otoczenie przedsiębiorczości;
  • system regulacyjny gospodarki światowej (geneza, struktura instytucjonalna, ewolucja);
  • główne systemy gospodarcze współczesnego świata;
  • międzynarodowe prawo gospodarcze.