mgr Maciej Chmiel
e-mail: m.chmiel@vistula.edu.pl
Wydział: Sztuki, Techniki i Komunikacji
Kierunek kształcenia: Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna

Mgr Maciej Chmiel ukończył studia z zakresu dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim, a także informatykę na Uniwersytecie Łódzkim.

W latach 2005-2017 był odpowiedzialny za Codzienny Serwis Fotograficzny PAP, tym samym kierował pracą fotoedytorów i fotoreporterów Polskiej Agencji Prasowej. Reprezentant PAP w editorial committee European Pressphoto Agency (EPA) składającym się m.in. z redaktorów naczelnych i szefów picturedesków agencji członkowskich EPA. Od 2011 r. łączył te obowiązki z funkcją Zastępcy Redaktora Naczelnego PAP-Foto. Wcześniej związany m.in. z Telewizją Polską. Organizował również agencję fotograficzną portalu Wirtualna Polska. Obecnie Redaktor Naczelny Redakcji Krajowej East News − największej prywatnej agencji fotograficznej w Polsce. Jest autorem zdjęć publikowanych zarówno w polskich, jak i zagranicznych mediach − od „New York Times”, przez „Taipei Times”, hiszpańskie „Oje”, niemieckie „FAZ” i „Die Welt”, węgierski „Nepszabadsag”, po rodzimych wydawców: „Newsweek”, „Wprost”, „Rzeczpospolita”, „Gazeta Wyborcza”, „Tygodnik Powszechny”, „Polska The Times”, „Metro”, „TVP”, „TVN”, „RMF FM”, „Interia”, „Onet”, „WP.pl”, itd. Jest ekspertem w obszarze systemów DAM (Digital Asset Management) − wykorzystując wiedzę i doświadczenie z obszarów dziennikarstwa, fotografii, informatyki i nowych technologii. W 2014 r. odznaczony Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP „za zasługi dla rozwoju dziennikarstwa”.

Zainteresowania dydaktyczne/badawcze:

• fotografia prasowa;
  • nowe technologie;
  • systemy medialne (polskie i zagraniczne) ze szczególnym uwzględnieniem agencji prasowych;
  • systemy Digital Asset Management;
  • techniki wizualizacji.