Marcin Antosiewicz

e-mail: m.antosiewicz@vistula.edu.pl
Wydział: Sztuki, Techniki i Komunikacji
Kierunek kształcenia: Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna

Dziennikarz, politolog, wykładowca akademicki. Studiował nauki polityczne na uniwersytetach w Warszawie, Krakowie i szwajcarskim Fryburgu. 15 lat spędził w mediach publicznych, m.in. jako reporter „Wiadomości” TVP1 i „Panoramy” TVP2. Był korespondentem TVP w Londynie i Berlinie. Pracował także w Deutsche Welle, The Sun i Telewizji WP. Relacjonował wiele międzynarodowych wydarzeń w Europie i na świecie, w tym trzęsienie ziemi w Nepalu, czy ataki terrorystyczne w Tunezji, Turcji, Egipcie. Od października 2017 roku uczy studentów dziennikarstwa na Uczelni Vistula i Uniwersytecie Warszawskim. Pisze dla „Newsweeka” i magazynu „Press”, newsweek.pl, forbes.pl.

Mieszkał w Warszawie, Krakowie, Londynie, Berlinie, Kolonii, Bonn i szwajcarskim Fryburgu. Mówi po angielsku, niemiecku i francusku. Rozumie po rosyjsku i uczy się chińskiego. Jego ulubionymi dziennikarzami/pisarzami są Ryszard Kapuściński i Swietłana Aleksijewicz. Ulubionymi filozofami: Hannah Arendt i José Ortega y Gasset. Cenionymi politologami: Alexis de Tocqueville i Kenneth Minogue. Jest zapalonym tenisistą i początkującym wegetarianinem (jesień 2019).

Zainteresowania badawcze:

• wyszukiwanie i weryfikacja informacji;
  • narracja (storytelling) w mediach społecznościowych;
  • humor jako narzędzie w komunikacji publicznej oraz strategiach marketingowych i negocjacyjnych;
  • system polityczny Niemiec;
  • partie populistyczne w Unii Europejskiej;
  • nowy ład światowy: USA i Chiny.