UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ

e-mail: j.szczepanski@vistula.edu.pl
Wydział: Humanistyczny
Kierunek kształcenia: Historia

Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim, tam również się doktoryzował. W 1996 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego, w 2001 r. – tytuł  profesora, w 2008 – profesora zwyczajnego. Od 2001 r. – wykładowca w Zakładzie Historii Najnowszej Instytutu Historycznego  UMCS w Lublinie. Zatrudniony także na Wydziale Historycznym Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, w której m.in. kierował Katedrą Dziejów Miasta i Regionu. Wypromował na  wspomnianych uczelniach ponad 20 doktorów. Członek  komisji powołanych do przeprowadzenia przewodów profesorskich, habilitacyjnych,  doktorskich w ośrodkach akademickich na terenie całego kraju. Realizując projekty badawcze, prowadził kwerendy archiwalne w Rosji, na Białorusi, Ukrainie, Litwie, Izraelu, Wielkiej Brytanii, Francji.

Owocem zrealizowanych projektów badawczych były nagradzane publikacje książkowe. Wśród nich były m.in. „Społeczeństwo Polski w walce z najazdem bolszewickim 1920 roku”, która w 2001 r. została uznana za najlepszą książkę w Polsce o tematyce niepodległościowej, zaś publikacja „Społeczność żydowska Mazowsza w XIX-XX w.” zdobyła I nagrodę w konkursie na najlepszą książkę akademicką na XII Targach Książki Akademickiej „ATENA” 2005 w Warszawie.

Redaktor naukowy wielu publikacji książkowych, m.in. tomów III-IV syntezy „Dziejów Mazowsza”. Przez wiele lat członek redakcji „Rocznika Mazowieckiego” i „Studiów Mazowieckich”. Specjalizuje się w najnowszej historii Polski. Autor ponad 300 artykułów naukowych i 20 książek poświęconych dziejom politycznym i społeczno-gospodarczym ziem polskich w XX w.

Zainteresowania dydaktyczne/badawcze:

• dzieje polityczne ziem polskich w XX w., m.in. walk o niepodległość;
  • postawy społeczeństwa polskiego wobec wydarzeń I wojny światowej;
  • dzieje wojny polsko-bolszewickiej 1919 -1920 r.;
  • historia ośrodków miejskich w XIX-XX w.;
  • dzieje emigracji zarobkowej z ziem polskich oraz  skupisk polonijnych;
  • problematyka mniejszości narodowościowo-wyznaniowych na ziemiach polskich, a zwłaszcza ludności żydowskiej.