UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ

email: k.rybinski@vistula.edu.pl
Wydział: Biznesu i Stosunków Międzynarodowych
Kierunek kształcenia: Zarządzanie

Link do profilu wykładowcy w USOSweb

Absolwent Wydziału Matematyki i Informatyki oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie następnie uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych; pracę habilitacyjną obronił w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie; w 2021 roku uzyskał tytuł profesora nauk społecznych w dyscyplinie ekonomia i finanse; pracował jako informatyk w Japonii, następnie jako pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW; był konsultantem Banku Światowego, Uniwersytetu Środkowo-Europejskiego oraz dyrektorem administracyjnym w Centrum Badań Ekonomicznych Europy Środkowej i Wschodniej; w latach 1997-2004 główny ekonomista i dyrektor zarządzający w trzech bankach komercyjnych (ING, BZ WBK i BPH); wiceprezes Narodowego Banku Polskiego (2004-2008); członek Komitetu Ekonomiczno-Finansowego UE (2007-2008); członek Polskiego Urzędu Nadzoru Finansowego; zastępca gubernatora Banku Światowego w Polsce (2007-2008); członek rad nadzorczych kilku spółek sektora finansowego (2008-2009) oraz partner w Ernst & Young Poland (2008-2010); w latach 2010-2015 był rektorem Akademii Finansów i Biznesu Vistula, a w latach 2015-2018 rektorem Uniwersytetu Narxoz w Kazachstanie; autor wielu publikacji naukowych i prasowych w zakresie ekonomii i finansów; w 2000 r. uznany przez dziennik „Rzeczpospolita” za najlepszego ekonomistę rynków finansowych w Polsce; w międzynarodowych rankingach kilkakrotnie plasowal się w czołówce ekonomistów zajmujących się regionem Europy Środkowo-Wschodniej; w 2012 w ankiecie przeprowadzonej wśród polskich liderów biznesu został uznany za najbardziej wpływowego polskiego ekonomistę; laureat nagrody Champion CEEMAN w kategorii Zarządzanie Instytucjami, za skuteczne i szybkie reformy na Uniwersytecie Narxoz; od kilku lat zajmuje się zastosowaniami sztucznej inteligencji w nauce i biznesie. Opublikował wiele prac w tej dziedzinie w wysoko-punktowanych czasopismach naukowych (lista dostępna pod adresem: https://cutt.ly/EE0p4gl).  Obecnie realizowane projekty badawcze obejmują wykorzystanie modeli przetwarzania języka naturalnego (NLP) i ekonometrycznych do pomiaru wiarygodności organizacji międzynarodowych, oceny stopnia wolności mediów w krajach post-socjalistycznych, zaawansowanej analizy opinii klientów firm, pomiaru jakości kształcenia na uczelniach wyższych, pomiaru niepewności ekonomicznej i politycznej i ich wpływu na koniunkturę gospodarczą, prognozowania kursów akcji. Wykładane przedmioty to Data science, Machine learning i Natural language processing, w językach R i Python.