Longin Pastusiak

Wydział: Biznesu i Stosunków Międzynarodowych
Kierunek kształcenia: Stosunki Międzynarodowe
Dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych

Historyk i politolog, amerykanista, polityk, działacz PZPR, SdRP i SLD; w latach 1991-2001 poseł na Sejm I, II i III kadencji, w latach 2001-2005 senator i marszałek Senatu V kadencji; w obszarze naukowym: autor ponad 760 publikacji naukowych, w tym 100 książek; wykłada na uniwersytetach krajowych i zagranicznych, głównie w USA oraz w Kanadzie i w Europie; otrzymał wiele nagród i odznaczeń, m.in. Order Krzyża Ziemi Maryjnej I klasy (Estonia, 2002), Honorary Companion of Honour Narodowego Orderu Zasługi (Malta, 2002), Komandor Krzyża Wielkiego Orderu „Za Zasługi dla Litwy” (Litwa, 2006); Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (Warszawa, sierpień 2015).

Zainteresowania badawcze:

• stosunki międzynarodowe,