Pełnił funkcję doradcy prezesa w Narodowym Banku Polski. Specjalista z zakresu ekonometrii finansowej, symulacji ekonometrycznej, prognozowania, modelowana inflacji oraz modeli ekonomicznyych państw Europy Środkowej i Wschodniej. Wykłada również na brytyjskiej uczelni University of Leicester.

• Zainteresowania badawcze:

• Ekonometria stosowana
    • Makroekonomia
    • Badanie niepewności makroekonomicznych
    • Metody symulacyjne w ekonomii
    • Prognozowanie

Wykładane przedmioty:

• Ekonometria i prognozowanie, ekonometria finansowa (w języku angielskim)

Wykłady gościnne na uniwersytetach zagranicznych lub krajowych:

• Uniwersytet Warszawski, University College London, European University w St. Petersburgu, Central European University w Budapeszcie

Zajmowane stanowiska (historia stanowisk naukowych):

• 2011 AFiB Vistula
    • 2004-2007 Doradca Prezesa, Narodowy Bank Polski
    • 1991 Profesor na Uniwersytecie w Leicester, Wielka Brytania

Zajmowane stanowiska (pełnione funkcje organizacyjne i akademickie):

• Członek Zespołu Ekspertów Narodowego Centrum Nauki
    • Honorowy Członek Rady Naukowej Rumuńskiej Akademii Nauk, Instytut
    • Badań Ekonomicznych
    • Honorowy Redaktor pisma naukowego Economic Change and Restructuring
    • Członek Kolegium Recenzentów Economic and Social Research Council

Działania naukowe

• Główny wykonawca projektu Narodowego Centrum Nauki Ocena niepewności ekonomicznej.
    • Główny wykonawca projektu ESRC/ORA Probabilistic approach to assessing macroeconomic uncertainties (www.pramu.ac.uk).
  • Publikacje naukowe (z ostatnich 3 lat):

1. Charemza, W., S. Makarova and I. Shah: ‘Making the most of high inflation’, Applied Economics, 47, 2015, 737-741.
    2. Charemza, W., Yu. Kharin and V. Maevskiy: ‘Bilinear forecast risk assessment for non-systematic inflation: theory and evidence’, w pracy (F. Schller van Gellecom, red.) Advances in Non-Linear Economic Modeling: Theory and Applications, Springer, 2014,
    3. Charemza, W. and I. H. Shah: ‘Stability price index, core inflation and output volatility’ Applied Economics Letters 20, 2013, 737-741.

Godziny pracy Działu Rekrutacji

Godziny pracy: